Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest wtorek 16 sty 2018, 11:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: GODZINA DODATKOWA LUB KARCIANA
Moi Drodzy! Zaczynam myśleć o formie pracy zw. z dodatkową godziną.
Czy macie jakieś pomysły oprócz korzystania z Internetu? Pozdrawiam i życzę słońca na ostatnie dni wakacji.

Tytuł: ja
Hmm, jak będziemy mieli gdzie pracować tzn swoje stanowiska pracy w bibliotece szkolnej to pomyslimy :wink:

Tytuł:

Wszyscy mamy ten mol na głowie. Za tydzień i kilka dni Rada i trzeba bliżej się określić.. U mnie już w czerwcu dyrektor zebrał od nas informacje- co kto chciałby robić na owej godzinie.Po to, by miał czas przeanalizować jak te godziny zagospodarować.
Mam dość darmowych kółek, jakie robię, w dodatku robiłam z własnego wyboru- teraz jestem zmuszana do kolejnego? i co rok więcej aż do 4 godzin w tygodniu??? A rząd podaje, że podwyżki da w wysokosci 1 %??
Pielęgniarki z Radomia, jak podaje Wyborcza, a potwierdza ich dyr- te z kilkunastoletnim stażem, mają 2100 netto, żądają 1 tys więcej/juz 450.
Wpisałam zajęcia komputerowe z wolną /niezorganizowaną/grupą, jako formę udostępniania pracowni. Mam dość takiego traktowania.

Tytuł:

Dostałam informacje od swoich koleżanek co zamierzają-jeśli dyr wyrazi zgodę /a na coś musi/:
- kółka czytelnicze
- kółka mieszane-czyt. informatyczne
- zabawy multimediami dla dzieci po lekcjach /stała grupa?? raczej trudno
- opiekuńcze zajęcia dla przebywających w bibliotece
- poprzednie kółka prowadzone społecznie=jako obowiązkowa godzina
- co 2 tyg. 2 godziny zamiast co tydzień zajęcia z gronem miłośników książek
.. w sumie wszystko wokół kółek

Tytuł:
Ale piszesz byle jak. Zajęcia opiekuńcze, co to ma być? siedzisz naprzeciwko dzieci i je pilnujesz? a gdzie dydaktyka?

Tytuł:

Koniec- jak jesteś tak mądry/mądra- że wiesz, na czym ma polegać owa godzina- docelowo aż 4- to nie tłamś tego w sobie- podziel się wiedzą cenną.
Bowiem większość z nas zdecydowanie nie wie, co z tym robić. Nawet MEN chyba nie wie. Mój dyrektor też nie wie, po naradzie dyrektorów w czerwcu powiedział, że żaden dyr. z narady nie ma więcej informacji na temat wykorzystania czasu nauczycieli w czasie owej godziny.
Samo MEN podaje- "zajęcia opiekuńcze"
Ja tez nie wiem co mam robić na owej godzinie.
W ogóle jestem zła, jak wiele z nas- że takie godziny nam dochodzą do 30 zegarowych.
A na nadmiar czasu nie narzekam- w etat, 500 uczniów, rodzice ok 80 osób, absolw., kółka, inscenizacje, akcje, konkursy, ścieżka /jeszcze 5 lat jest/. Do tego mam Centrum, które sama ustawiam i wykonuję prace techniczne /mam uprawnienia/.
To też zamiast krytykować- uprzejmie podziel się wiedzą, jakiej nie ma nawet mój dyr.- co znaczą zajęcia opiekuńcze kogokolwiek. Nauczyciele dydaktycy również mają poświęcić czas na "zajęcia opiekuńcze" typu świetlicowego... a gdzie wtedy będą panie ze świetlicy??
Podejrzewam, że są to godziny za plecami naszymi wtłaczane zwyczajnie do pensum- ale tego nikt nie określił w przepisach, że słusznie podejrzewam.

Tytuł:

Popieram wypowiedź Agi choć z pewnym zastrzeżeniem tot. docelowych 4 godzin. Z tego co wyczytałam to wynegocjowano ze związkami 2 godziny- teraz jedna i za rok druga. Na naszym forum powinniśmy się wspierać, a jeśli ktoś nie ma nic konkretnego do powiedzenia w poruszonym tu temacie to niech się nie wypowiada.

Chciałabym zadać pytanie dot. tej godziny. Otóż w jakiej formie zgłaszacie tematykę prowadzonych zajęć. Czy wystarczy podać, że będzie to np. Koło recytatorskie prowadzone w tym dniu i z tymi osobami czy należny napisać jakiś plan z rozpisaniem tematyki, podać cele, formy itd. Różne już słyszałam głosy. W naszej szkole dyrekcja (w czerwcu) kazała zastanowić się nad tym i sporządzić plan z rozbiciem na tematy i przedstawić do zaakceptowania na koniec sierpnia. Jestem ciekawa jak to wygląda w innych szkołach. Dodam tylko, że jeszcze tego nie robiłam, licząc, że to ulegnie zmianie.

Tytuł:

U mnie będzie to chyba koło biblioteczne, które już od kilku lat prowadziłam w ramach etatu. Stała liczba członków (w ciągu roku była najwyżej niewielka rotacja). I pewnie rozpiszę na tematy na cały rok... Pozdrawiam wakacyjnie

Tytuł:

Co rok jedna godzina więcej wprowadzana przez 4lata- za czym... miały iść pieniądze na nasze świetlane byty. Oczywiście- godziny wchodzą w życie a pieniądze nie. Rząd chciał podwyższyć pensum.. i to robi. Dydaktyk z 18 godzinami +4 to co innego niż my: 30+4.
Jak będę równie zmęczona jak w ub. roku szk., w tym utarczkami z zapchajdziurostwem, obok centrum /6 komp./, dziećmi non stop, w tym z osiedla socjalnego /które niemal mieszkają w szkole-co rozumiem, aczkolwiek jest to trudne bardzo opanować je/ zastosuję najprostszą taktykę radzenia sobie z "godziną dodatkową- dzieci w bibl.? spoko- popatrzę by się nie pozabijały, dam czasopismo, posadzę przy komputerze, odpowiem na pytania. Nie jestem robotem. Zastanawiam się nad zmniejszeniem ilości akcji jakie robię- rząd mnie robi w konia.
Przeczytałam odpowiedź do Malkontenta na Forum dyr w wątku: lekcje bibl.- wielu dyrów jeszcze nie rozumie zasady: NIELEGALNE LEKCJE W BIBLIOTECE W TRAKCIE GODZIN OBOWIąZKOWYCH BIBLIOTEKARZA Są KARALNE.
A my ciągle usiłujemy sobie dawać radę, pod prąd.

Tytuł:

Obawiam się innej reakcji dyrektorów w sprawie owej godziny naszej... bo dydaktycy mniej mnie interesują /mają 300-400 zł miesięcznie więcej niz ja z zast. i pracują 18 g., w życiu nie uwierzę, że 22 tygodniowo sparwdzają klasówki, czy się przygotowują, trochę tak, ale nie tyle, niemniej nie życze im 40 g/ - traktowania owej godziny jako nielegalnego zastępstwa.
Malkontent się użera na forum dyrektorów merytorycznie z dyrektorskimi, mętnymi opiniami na temat naszej pracy. W temacie: lekcje biblioteczne- wielu z dyr. się wypowiada, jak to szczęśliwi byli idąc na zastępstwo nagłe, jak to szczęśliwa powinna być każda bibliotekarka, bo to jest "cudowny środek na wszelkie organizacyjne dyrektorskie dylematy" z nieobecnościami dydaktyków.
Zdenerwowałam się, bo nielegalne zast. działają na mnie jak płachta na byka- wypowiadałam się w prasie.
- nie ma lekcji bibl już, - treści ścieżek to określone tematy NIE w każdej klasie /ja mam tylko 5,6/
- KAżDE ZASTęPSTWO W CZASIE PRACY ETATOWEJ BIBLIOTEKARZA JEST NIELEGALNE- powinno być płatne i odpracowane 45 min.
- NIE MA ZASTęPOWANIA LEGALNEGO jakiegokolwiek dydaktyka W CZASIE PRACY ETATOWEJ, a juz twierdzenie, że pani dyr była "szczęśliwa" idąc na zastępstwo D A R M O W E , /w przeciwieństwie do dydaktyka/ - a bibliotekarka powinna być zawsze przygotowana- jest .. delikatnie mówiąc głupotą.
Bibliotekarka w czasie 30 godzin ma sie zajmować swoją pracą 30 g., a nie jest nią NIELEGALNE DARMOWE ZAPCHAJDZIUROWSTWO. Na to jest wykładnia MEN i opinia PIP.
Jak ktoś wreszcie pójdzie do sądu- a już poszły niektóre- wreszcie dyrektorzy sie naucza szanować nas, jako pracowników. To czysty mobbing.

Może wcale nie będziemy wymyślać planów pracy na owe godziny, dyrektorzy sobie zorganizują "świetnie" zast., a do zeszytów się wpisze- zajęcia opiekuńcze.

Tytuł:
Ja właśnie szykuję się do sądu - rozprawę mam we wrześniu, dyrekcja takie głupoty wypisuje, że aż skóra cierpnie wg niej zastępstwa które realizowałam są moim obowiazkiem i w ramach pensum i co wy na to?

Tytuł:

Witam! czegoś tutaj nie rozumiem skąd mowa o 4 dodatkowych godzinach...? Takie były plany na samym początku "pięknych" rządów PO, a z tego co wiem to pozostano na 2 godzinach. Mam nadzieję, że mam aktualne informacje.., a jeżeli nie to proszę o sprostowanie.
Pozdrawiam

Tytuł:

Przypuszczam, że wygrasz w sądzie- takie są opinie PIP o naszych nielegalnych zast.- MEN też podawało w wykładni, że to nielegalne, bibliotekarz wcale nie musi prowadzić żadnych lekcji /czynności pedagogiczne to codzienny kontakt z czytelnikiem i rozmaite akcje/,chyba że ma je ujęte w planie pracy szkoły- np. jako ścieżka- wycofywana już stopniowo będzie. Ścieżka z kolei- to tylko te treści, które są uzgodnione do realizacji przez bibl.-może to być np. tylko po godz w kl 6 .
:cry: - jednak przykro mi, że musisz narażać się na masę nerwów w sądzie, na nerwy po sprawie w szkole, tak być nie powinno w XXI wieku.
Jak czytamy wypowiedzi dyrektorów- zbyt wielu z nich nadal żyje na innej płaszczyźnie nie dostrzegając w nas ludzi- partnerów, nad którymi sprawują władzę, ale nie absolutną.
PUNKT WIDZENIA ZALEżY OD PUNKTU SIEDZENIA. Życzę im by czasem byli zmuszeni przypomnieć sobie, że kiedyś przestaną być dyrektorami /menedżerowie wkraczają do szkół-co wcale nie musi być lepsze/ i wrócą w nasze szeregi
Godziny 4- ministerstwo zaplanowało stopniowo co rok godzinę więcej, docelowo 4 za 4 lata. Nie słyszałam by to odwoływali.

Tytuł:

Pierwotna wersja zakładała 4 godziny, a ostało się na dwóch. Na poparcie moich racji wklejam tekst (część) ze strony ZNP:
Podsumowanie roku szkolnego 2008/2009 - relacja z konferencji prezesa ZNP

"(…). Nowością jest także dodatkowa godzina, do przeprowadzenia której zostali zobowiązani wszyscy nauczyciele (do 2010 r. druga godz. dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów). Są to zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
- Związkowi udało się zablokować kilka niezwykle groźnych zamierzeń rządu – mówił Broniarz. – Otóż rząd zamierzał wykreślić coroczną delegację dla ministra edukacji do wydania rozporządzenia płacowego dla nauczycieli, czy odebrać prawo związkom zawodowych do uzgadniania regulaminu wynagradzania, zamieniając go na opiniowanie. Chciał także zwiększyć pensum o 4 godz. w ramach dotychczasowego wynagrodzenia nauczycieli – wymieniał. – W toku negocjacji udało nam się odwieść stronę rządową od kilku z nich. Efektem tego są końcowe zapisy mówiące o tym, że samorząd nadal będzie uzgadniał regulamin wynagrodzenia z zakładową organizacją związkową, a 4 godz. zostały zastąpione jedną godziną zajęć dodatkowych".

Tytuł:
o czym wy tutaj piszecie, w dobie likwidowania bibliotek szkolnych????????

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]