Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia
 
Dzisiaj jest czwartek 24 maja 2018, 06:08

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Program pracy biblioteki
Post: poniedziałek 18 lut 2008, 12:21 
Poszukuję Programu pracy biblioteki szkolnej zawartego zgodnie z tym co mówi adnotacja w dzienniku biblioteki szkolnej, w Dz. Urz. MOiW z 1983 r., nr 5, poz. 31. Nie mogę znaleźć tego w Internecie. Z tego co kiedyś czytałam, bodajże na Waszym forum, program ten już nie obowiązuje, ale dlaczego wobec tego powołanie na ten program znajduje się nadal w Dzienniku biblioteki szkolnej? Może Dzienniki te wydrukowane były już jakiś czas temu? Jaki wobec tego program obowiązuje teraz biblioteki szkolne? W tym roku mamy w szkole wizytację, i dyra suszy mi głowę, że tak jak każdy nauczyciel-przedmiotowiec, muszę bazować na jakimś programie. Tyle, że z tego co się orientowałam, stary program już nie obowiązuje, a nowego jeszcze nie powołano.. ale może z czymś to pomyliłam, nie orientuję się za bardzo, to mój drugi rok pracy w bibliotece szkolnej. Proszę, pomóżcie, na jaki program się powoływać? Roczny plan pracy pedagogicznej i biblioteczno-technicznej biblioteki oraz regulaminy biblioteki, tworzyłam głównie w oparciu o dane znalezione m.in. tutaj.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 18 lut 2008, 13:13 
Program pracy biblioteki szkolnej już dawno nie obowiązuje. Nie ma też nigdzie przepisu, że nauczyciel bibliotekarz MUSI prowadzić dziennik biblioteki szkolnej. W związku z tym nie ma też obowiązującego (wykaz druków MEN) wzoru dziennika. Ale uwaga - jest przepis mówiący, że wszystkie przedsięwzięcia dydaktyczno-wychowawcze w szkole MUSZĄ być dokumentopwane, więc musi byc też dokumentowana praca nauczycielea bibliotekarza. W jaki sposób? To wewnętrzna sprawa szkoły. Moim (i nie tylko) zdaniem prowadzenie dziennika jest w żywotnym interesie nauczyciela bibliotekarza, bo -jak dobrze wiemy - nasza praca nie spotyka sie ze zrozumieniem kolażanek i kolegów nauczycieli przedmiotów oraz dyrektorów i panuje opinia, że bibliotekarz niewiele robi. Więc warto mieć napisane, co i kiedy się robiło, żeby w razie czego było co pokazać. Dziennik wydany na podtsawie Programu pracy biblioteki szkolnej jest juz z innej epoki. Ja korzystam z dziennika "Biblioteki w Szkole" - jest elastyczny, można go dostosować do potrzeb konkretnej biblioteki. Wpisuje do niego także zastepstwa, organizację konkursów itp.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 18 lut 2008, 13:30 
Offline

Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Posty: 3263
Lokalizacja: Złotów, woj. wielkopolskie
Zgadzam sie z przedmówczynią. Program już z innej epoki. Obecnie nikogo nie obchodzi jak powinna pracować biblioteka szkolna i jakie realizować zadania, jeżeli sami nie zadbamy o stosowne zapisy w statutach naszych szkół. Dyrektorzy ( w większości)przypominają sobie o bibliotece, kiedy nie ma co zrobić z uczniami, albo zostaną "uszczęśliwieni" ICIM, a o bibliotekarzu kiedy potrzebują zastępstwa no i kiedy jest jakaś kontrola, która może zauważyć, że jednak biblioteka jest i ma jakoś pracować.
Mam jeszcze stary dziennik, ale zapisy modyfikuję. Nie program a plan pracy na cały rok przygotowuje w Wordzie, drukuje i wpinam do dziennika. Wpisuje do dziennika to czym sie zajmuję, dzięki temu łatwiej pisze się sprawozdania na rady analityczne. Statystyki nie wypełniam, robi to MOL, kiedy potrzeba drukuje z MOl-a to co potrzebuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 18 lut 2008, 13:31 
Alinaku, bardzo dziekuje za odpowiedz. Tez mi sie wydawalo, ze ten przepis juz nie obowiazuje, ale jak dyrektorka mi pokazala ten zapis w dzienniku biblioteki, to juz zwatpilam. A tak nawiasem, to nie wiedzialam ze sa jeszcze jakies innego dzienniki biblioteki, myslalam ze ten, ktory posiadam to jedyny obowiazujacy wzor, taki juz dostalam jak przyszlam do pracy, i dlatego pomyslalam, ze skoro w dzienniku pisze ze taki program obowiazuje, to.. :oops:

Mam jeszcze jedno pytanie: czy macie cos a'la plan wynikowy? Jakis staly harmonogram zagadnien, tematow z edukacji czytelniczej i medialnej, ktore zakladacie sobie do realizacji w danym roku? Czy jest to tylko taki zwykly harmonogram, a nie plan wynikowy? U mnie lekcje biblioteczne (wiem, ze juz ich nie ma, jednak je realizuje) wypadaja sporadycznie i nie zawsze da sie to zaplanowac. Czasami jakiegos n-la nie ma i wtedy taka lekcje przeprowadzam, jesli akurat mam przygotowana. A czasami nie znajduje czasu na przeprowadzenie takich zajec we wszystkich klasach. Czy jest wiec sens zakladac sobie jakies tresci programowe do zrealizowania, jesli nie ma sie na to uwzglednionych godzin?? Jak to jest u Was?


Na górę
  
 
 Tytuł: program biblioteki
Post: wtorek 19 lut 2008, 21:37 
Pracuję w szkole podstwowej długo-25 lat). Na początku każdego roku szkolnego na konferencji przedstawiam (tak jak pedagog, świetlica i in.) "Plan pracy biblioteki szkolnej", jeden egemplarz jest w kancelarii (z innymi planami) drugi wklejony do dziennika.
W tych planach zamieszczam to, co mam zamiar robić np w związku z rocznicami (wystawy, głośne czytanie itp), jeżeli komputeryzujesz zbiory możesz tam zaplanować który dział masz zamiar wprowadzać.
Dodatkowo przygotowuję propozycję tematów lekcji w ramach ścieżki edukacja czytelnicza - realizowanych w bibliotece i te wręczam wszystkim wychowawcom, bo mam to szczęście, że od pewnego czasu nie nękają mnie zastępstwami, natomiast w ramach lekcji wychowawczych, po wcześniejszych ustaleniach prowadzę różne zajęcia związane z ww ścieżką.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: środa 20 lut 2008, 00:55 
Ja ten plan mam dopiero pierwszy rok, dopiero zaczynam też pracę w bibliotece szkolnej, i często jest tak, że tematy, które zaplanowałam nie sprawdzają się, nie mam czasu na ich realizację, gdyż nie omawiałam z nauczycielami terminów konkretnych lekcji realizujących edukację czyt., a w każdym miesiącu chodzę i pytam kiedy mogłabym ewentualnie przyjść. Często jest także tak, że jakaś mniej ważna rocznica/święto, którego nie uwzględniłam w planach okazuje się być interesującym tematem i na bierząco tworzę na ten temat zajęcia lub organizuję wystawę/gazetkę/konkurs, zwłaszcza jeśli mam akurat trochę luźniejszego czasu.

Po drugie, na jakiej podstawie tworzyłaś swój plan? Na jaki program się powołujesz? Bo o to mi głównie chodzi.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 21 lut 2008, 00:04 
Offline

Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46
Posty: 2217
Raczej obecnie na .. ramy a nie program. Czyli to, co jest naszym obowiązkiem ramowym: gromadzenie, opracowywanie, udostępnianie, przechowywanie. Obowiązuje nas ścieżka międzyprzedmiotowa, ale niekoniecznie, to zależy do planu szkoły i organizacji dydaktyki w szkole. Tzn. czy biblioteka jest ujęta w realizacji ścieżki /moim zdaniem powinna/, Nie obowiązują poprzednie wszelkie normy jak 300 uczniów= etat, czy ów przepis o planie. Jednak jak wszyscy w szkole, musimy planować pracę i okazywac dyrekcji swoją wizję pracy. W niej rozwijamy ramy w jakich się poruszamy. Ty obecnie dostosowywujesz swój plan do planu pracy szkoły. Masz sporo możliwości inwencji. Ogólnie- j.w. wg przepisów o gromadzeniu itp. w szczegółach zgodnie z planem pracy szkoły. Ja np. /jestem w zespole tworzącym plan pracy szkoły na lata xx/ zaproponowałam wpisanie do planu pewnych punktów- Rada zaakceptowała je, m.in akcję tygodniową z literaturą w każdej klasie, MDBS - akcje szkolne i in. Natomiast typowe zadania pedagogiczne jak zajęcia z multimediami są odpowiedzią na zapis: Rozszerzenie zainteresowań dzieci, pomoc w percepcji... itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: program pracy biblioteki
Post: czwartek 21 lut 2008, 13:17 
Podstawa kształcenia ogólnego - ścieżka przedmiotowa edukacja czytelnicza i medialna (dot. zajęć w bibliotece), pozostała działalność - uwzględniając zapisy w statucie szkoły (z pewnością są tam takie), literaturę metodyczną (polecam Vademecum nauczyciela bibliotekarza - tam znajdziesz wszystkie przepisy, zadania etc). Jeżeli to Twój debiut w biliotece, to od tego zacznij
Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: sobota 23 lut 2008, 10:21 
Ja swój plan zatytułowałam "ramowy paln pracy biblioteki szkolnej na rok szk. ...../.....". Zamieszczam w nim planowane działania. Na koniec semestru i roku pzredstawiam sprawozdanie z dokonanych inicjatyw i akcji cyklicznych. Planowanych działań nie określam sztywnymi treminami, bo każdy bibliotekarz szkolny wie, że różne czynniki, całkowicie od nas niezależne, mogą przeszkodzić w realizacji naszych zamierzeń. Bywa też i tak, że niektóe duże przedsięwzięcia trzeba przesunąć na następny rok szk.. Tak miałam z założeniem strony internetowej biblioteki, gdy to 3 tygodniowe szkolenie i choroba zadecydowały o odłożeniu pracy.
Opracowując ramowy plan nie przesadzam, wolę na zakończenie roku się pochwalić różnorodną działalnością niż wymieniać rzeczy niewykonane. Powodzenia!


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 24 lut 2008, 15:22 
DZIĘKI! :D Kocham Was :oops: Chodzi o to, że w tym roku mamy wizytację i wyjątkowo dyrekcję obchodzi praca biblioteki. W piątek moja opiekunka stażu, też bibliotekarka, tylko taka "na doczepkę" z 5 h (ja mam 25 h), znalazła gdzieś w Internecie, że jakaś biblioteka miała też plan wychowawczy, i dostałam prikaz sporządzenia takowego :? bo podobno ta wizytatorka się wszystkiego czepia i lepiej mieć na zapas. :?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 24 lut 2008, 19:10 
Offline

Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43
Posty: 681
lalalala pisze:
bo podobno ta wizytatorka się wszystkiego czepia i lepiej mieć na zapas. :?


jak misie :-) podoba, że "wizytatorka się czepia i lepiej mieć na zapas". A może tak zapytać czepliwą panią wizytator o podstawę prawną miast pisać coś co będzie służyło za makulaturę zanim jeszcze zostało stworzone.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 24 lut 2008, 22:26 
Offline

Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 17:29
Posty: 23
No można się zapytać. Odpowiedź zależy od humoru pani wizytator no i dyrekcji (szczególnie jeśli ma się krótki staż pracy). Pozdrawiam optymistów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 25 lut 2008, 10:29 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Posty: 424
Lokalizacja: Bytom
Ja pisze co roku plan działalności biblioteki i tam zamieszczam sprawy czysto techniczne oraz wychowawcze. Dodatkowo stworzyłam w tym roku plan dydaktyczny dotyczący rozkładu treści z edukacji czytelniczej i medialnej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 25 lut 2008, 11:29 
Ja też mam roczny plan pracy biblioteki i taki harmonogram planowanych lekcji bibliotecznych. Jednak moja dyrekcja uważa za oczywiste, że tak jak nauczyciel przedmiotowiec, muszę mieć PROGRAM pracy biblioteki, czyli coś na podstawie czego opracowałam plan. I nie pomaga powoływanie się na przepisy. Każą mi napisać program autorski :shock: Chociaż może to i nawet fajna sprawa..

P. S. Karolino, czy masz określone dokładne terminy realizacji tej edukacji czytelniczej w swoim planie dydaktycznym?

Czy można po prostu stworzyć listę proponowanych tematów z edukacji czyt. dla każdej z klas (wraz z konspektami), ze wskazaniem tylko np. na semestr w którym dany temat ma być zrealizowany jako przybliżony termin? Ja dopiero w tym roku zaczęłam prowadzić lekcje biblioteczne z edukacji czytelniczej i medialnej i nie jest to wszystko jeszcze dograne. Nie mam ustalonych terminów tych lekcji, tylko dogaduję się na bierząco z nauczycielami, kiedy mam przyjść na jakąś godzinę wychowawczą etc. Czy można by po prostu zrobić to w ten sposób: wykaz proponowanych tematów z edukacji czytelniczej i medialnej (i można to myślę nawet rozgraniczyć i osobno te tematy) dla klasy X na I semestr r. szk. .. I potem sprawozdanie przedstawiające lekcje przeprowadzone.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 25 lut 2008, 11:31 
Powyżej to byłam oczywiście ja :D


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL