Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest sobota 17 lis 2018, 03:05

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: remont

Witam!Przeraża mnie wizja remontu na zapleczu w mojej bibliotece :( Mam sporo regałów i 32 tysiące woluminów.Będę musiała pościągać wszystkie książki z półek, a potem ułożyć je tak samo działowo i alfabetycznie. Na dodatek remont prawdopodobnie będzie miał miejsce w wakacje letnie.Jak Wy przeżyliście remonty w Waszych bibliotekach?Pozdrawiam!

Tytuł:

Ja tez miałam remont biblioteki w wakacje, ale bbilioteke przygotowałam w czerwcu. Ja po prostu zakupiłam (co prawda za własne pieniądze) duże foliowe worki na śmieci i pakowałam w nie ksiązki działami. Do każdego dołaczona była kartka, jaki dział się tam znajduje oraz kolejność worka, żeby
wiedzieć np. dział historii jest w trzech workach. pakowanie trwało długo, za to przygotowanie biblioteki po wakacjach błyskawicznie.

Pozdrawiam[/img]

Tytuł:

Worki...? Czemu nie? Ja przeżyłam dwie przeprowadzki biblioteki i w pierwszej poza moją obecnością (bo woźna miała klucz) zrzucono mi na korytarzu książki - pomagali w tym uczniowie. A dzieci - wiadomo miały niezły ubaw. Kiedy to zobaczyłam to kipiałam ze złości i... długie tygodnie układałam, choć yla to nie tak duża bilbi., bo ok. 8 tys. Ale i tak jaszcze na wspomnienie ściska mnie w gardle :twisted:
A ta druga przeprowadzka to był powrót w poprzenie miejsce (oczywiście to pomysł nowej kolejnej dyr.) Tym razem udała mi się i zadbałam właściwie o przeniesienie zbiorów. Ja proponuję kartony -duuuużo kartonów i każdy oczywiście opisać. Nawet układ afabetyczny nie został zachwiany.
Generalnie to współczuję! Tez mnie to czeka w przyszłym roku.. :lol:

Tytuł:

Jestem po przeprowadzce biblioteki do drugiego budynku (16 lat temu) i po jej remoncie - dwa lata temu. Ponieważ mamy trzy pomieszczenia (czytelnia i wypożyczalnia z magazynem), remont zaczął się od czytelni, w której było niewiele regałów z książkami.
A później przeniosłyśmy do wyremontowanej czytelni cały księgozbiór w następujący sposób:
- opróżniłyśmy trzy regały (książki do kartonów) i ustawiłyśmy je w czytelni,
- przenosiłyśmy książki po kolei - półka po półce, regał po regale i ustawiałyśmy na tych pustych,
- opróżnione regały wędrowały do czytelni - ciasno ustawiane przy tych wcześniejszych,
- i tak aż do końca. (Zajęło to ok. 5 dni - 30 tys. książek).
Po remoncie - te same czynności w odwrotnej kolejności.
Wynoszenie książek odbyło się w końcu czerwca, remont pomieszczeń razem z cyklinowaniem i malowaniem podłóg miał miejsce w czasie wakacji. We wrześniu, do posprzątanych pomieszczeń książki i regały wróciły w ciągu dziesięciu dni - w porządku i spokojnie.
Robota taka sobie, ręce bolały jak piorun, ale nie było zajęcia dodatkowego przy porządkowaniu i układaniu księgozbioru.
Powodzenia!

Tytuł:

U mnie remont części dostępnej dla czytelników zaczyna się w poniedziałek. Będzie malowanie, kładzenie nowych wykładzin i "boazerii" - także tez wszystko musze wynieść. Na szczęście w tej części miałam tylko 12 regałów z ksiązkami + czasopisma +księgozbiór podręczny. Część książek udało mi sie po prostu przenieść do mniejszego pomieszczenia z literaturą dydaktyczną dla nauczycieli, gdzie po małej reorganizacji miałam dwa wolne regały.Reszta systematycznie jest wynoszona do magazynu biblioteki i też na regały (te wolne się zrobiły bo ścisnęłam podręczniki). Wszystko jest przeniesione na takiej zasadzie, że na nowym regale (tam gdzie stoją teraz) wszystko jest tak samo ustawione jak na starych (w poprzednim miejscu) działowo i alfabetycznie. Jestem tym troszkę zmęczona, ale za to jaka będzie słodka nagroda :D ... Nie dość, że wyremontowane pomieszczenie główne to jeszcze całe umwblowanie wymienione na nowe. Myślę, że może nawet sprawi mi przyjemność przekładanie tych książek na nowe regały i do nowych gablot :)

Tytuł: Re: remont
bibliotekareczka pisze:
Witam!Przeraża mnie wizja remontu na zapleczu w mojej bibliotece :( Mam sporo regałów i 32 tysiące woluminów.Będę musiała pościągać wszystkie książki z półek, a potem ułożyć je tak samo działowo i alfabetycznie. Na dodatek remont prawdopodobnie będzie miał miejsce w wakacje letnie.Jak Wy przeżyliście remonty w Waszych bibliotekach?Pozdrawiam!

Remonty to pestka i pestka przenoszenie ksiazek z pomieszczenia do pomieszczenia. U nas zmienialysmy juz 4 razy pomieszczenie biblioteczne, 4 razy przenosilysmy ksiazki , kilka razy malowanie pomieszczenia. Wszystko da sie zrobic , tylko madrze trzeba rozplanowac zadania.

Popros dyrekcje o wyznaczenie terminu na wczesniejsze oddanie ksiazek i podbicie kart obiegowych ( jesli takie u Was jest ) . Niech zakupia Ci folie zabezpieczajaca ksiazki . Przykryj je zabezpieczajac w ten sposob przed zakurzeniem.. To samo zrob ze sprzetem. Jesli trzeba przeniesc ksiazki i regaly , popros o uczniow i przeloz je tak , by nie pomieszaly Ci sie za bardzo .
A ze remonty robi sie na wakacjach , to przeciez jest to normalne . A Ty sama wcale nie musisz siedziec na wakacjach by pilnowac ksiegozbior . Po prostu oddajesz klucz do biblioteki swojej dyrekcji , a ta - oddaje klucz woznemu - osobie ktora otwierac bedzioe biblioteke i zamykac na czas przebywania tam malarzy .
Nikt Ci ksiazek nie zwinie , bo osoba ktora dostala do reki klucz na okres remontu doskonale zdaje sobie sprawe z wagi odpowiedzialnosci za otrzymane pod jej opieke mienie .

wiecej wiary w siebie kolezanko i wiekszej wiary w ludzi , ktorzy pod Twoja nieobecnosc beda odpowiedzialni za powierzone ich opiece mienie .

Tytuł: remont

Witam Bibliotekareczkę!
Nie polecam sposobu podanego przez Tarę, tzn. worki foliowe. W trakcie wakcji 2005 miałyśmy remont w wypożyczalni - zrywanie podłogi i cyklinowanie. Księgozbiór wyniosłyśmy w czerwcu. Najpierw, podobnie jak Tara, kupiłyśmy worki foliowe. Jednak ten pomysł okazał się nie trafiony - worki dziurawiły się (choć były z tych mocnych i grubych), książki w nich przewracały się przy przenoszeniu. W związku z tym pobiegałyśmy po okolicznych sklepach i załatwiłyśmy kartonowe pudła. Ten rodzaj opakowania okazał się bardziej praktyczny. Oczywiście każde pudło było opisane. Przy wynoszeniu księgozbioru pomagali nam uczniowie, np. niećwiczący lub inni chętni polekcjach, bądź przed - w ramach pracy społecznej. Podobnie było z wnoszeniem i układaniem książek, co robione było w pierwszych dwóch tygodniach wrześnina.

Tytuł:

Mogę już powiedzieć, że sposób z przekładaniem książek na wolne regały przy remoncie znacznie ułatwia sprawę powrotu do "normalności" księgozbioru po remoncie. Biblioteka w której pracuję jest teraz czysta (odświeżona) i zachęca do przebywania w niej. Nie taki diabeł straszny był :D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]