Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu
 
Dzisiaj jest czwartek 21 lut 2019, 18:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ile osób może mieć pod opieką jeden wychowawca świetlicy szk
Post: piątek 26 paź 2007, 10:54 
Offline

Rejestracja: wtorek 04 wrz 2007, 15:01
Posty: 13
Mam pytanie: ile wychowanków może mieć jeden opiekun świetlicy szkolnej pod opieką jednocześnie?

_________________
nadka3


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 26 paź 2007, 12:06 
Offline

Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43
Posty: 683
grupa nie może liczyć więcej niż 25 osób


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: piątek 26 paź 2007, 12:23 
Offline

Rejestracja: wtorek 04 wrz 2007, 15:01
Posty: 13
A mógłbyś mi przesłać jakie przepisy to regulują? Dzięki z góry.

_________________
nadka3


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: sobota 27 paź 2007, 23:40 
Offline

Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43
Posty: 683
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (Dz. U. Nr 61, poz. 624 ze zm.)

Cytuj:
Szkoła podstawowa (z ramowego statutu)
§ 7. 1. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w szkole, szkoła organizuje świetlicę.
2. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Liczba uczniów w grupie wychowawczej w świetlicy zorganizowanej w szkole specjalnej powinna odpowiadać liczbie uczniów określonej w § 5 ust. 3 dla oddziału szkoły specjalnej.

Gimnazjum (z ramowego statutu)
§ 9. 1. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w gimnazjum ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), organizację dojazdu do gimnazjum lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w gimnazjum, gimnazjum organizuje świetlicę.
2. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów w grupie nie powinna przekraczać 25, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Liczba uczniów w grupie wychowawczej w świetlicy zorganizowanej w gimnazjum specjalnym powinna odpowiadać liczbie uczniów określonej w § 5 ust. 3 dla oddziału gimnazjum specjalnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ile osób pod opieką może mieć jeden wychowawca świetlicy
Post: niedziela 28 paź 2007, 13:18 
Offline

Rejestracja: środa 27 cze 2007, 10:07
Posty: 2
Pytanie dlaczego dyrektorzy tego nie przestrzegają, w końcu znają przepisy!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 29 paź 2007, 11:44 
Offline

Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 12:54
Posty: 87
Ostatnio nsza wychowawczyni świetlicy miała ponad 60 uczniów. Po pierwsze: pomieszczenia przeznaczone na świetlicę nie mieszczą tylu osób jednorazowo, by móc pracować, bądź zajmować się zabawą w komfortowych warunkach. Ot, jeden uczeń "siedział" na drugim.
Po drugie, dziewczyna młoda, jeszcze nie ma doświadczenia w zawodzie, to i trudno jej odpowiednio zapanować nad takim "stadkiem" gimnazjalistów.
A potem wrzask, że uczniowie się "rozpełzli" po szkole, że ona nie pilnuje, że nie robi tego, co powinna.
Pytam się: jak mogła to zrobić, kiedy pod opieką miała ponad dwa razy więcej uczniów, niż mogła mieć ustawowo?
To wszystko jest chore...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ilości
Post: piątek 28 gru 2007, 00:34 
Owszem dyrektorzy znają dokładnie liczby i widzą ilości dzieci. Jednak kiedy idą do swoich zwierzchników to dla nich są to tylko liczby :( niestety wszystko do czasu jak się nic nie stanie. A że dużo szkół nie przestrzega tej ustawy to wiedzą najlepiej te co są w pracy w "szczycie" u nas w szczycie jest około 90 dzieciaczków na dwie kobitki z oczami na około głowy. Ciekawi mnie tylko dlaczego urzędnicy widzą od razu jak gdzieś brakuje tego jednego dziecka np. do założenia klasy a problemu dzieci w świetlicy nie widzą. Ale my to mamy fajnie kawkę możemy sobie pić w pracy pogadać ;) nie narzekajmy.

ps. pozdrawiam moje współpracowniczki przez forum bo w pracy nie mamy czasu :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: sobota 29 gru 2007, 14:04 
Ogólnie jestem zbulwersowana nie respektowaniem norm przez dyrektorów.Naprawdę, wszystkiego nie da się tłumaczyć pieniędzmi, a dokładnie ich brakiem.A tak na marginesie to nasuneła mi się jedna dygresja.Chodzi o czas pracy świetlicy.W większości szkół , które znam świetlica przestaje pracować o godzinie 15.No góra 15.30.A rodzice pracują do 17, 18 i 19.Pracują od godziny 7.I mają obowiązek zapewnić opiekę swemu dziecku przynajmniej do 12 roku życia.W wielu krajach, dziecko zostawione samo w domu to byłby powód do przyznania rodzinie kuratora i interwencji opieki społecznej.U nas dziecko z kluczem na szyi, biegające po podwórku i dziecko siedzące w domu samo to norma.


Na górę
  
 
 Tytuł: czas pracy świetlicy
Post: wtorek 08 kwie 2008, 13:34 
Offline

Rejestracja: wtorek 08 kwie 2008, 13:18
Posty: 1
Lokalizacja: gdynia
    pracuję w świetlicy szkoły podstawowej w Gdyni. nasz czas pracy od 6.30 do 16.30. to jak by nie patrzeć 10 godzin. SANEPID zaleca aby czas przebywania dziecka w szkole nie był dłuższy. Przeczytałm wypowiedź Gościa na forum i nie ukrywam zbulwersowało mnie to. pisze on, że na zachodzie szkoły opiekują się dziećmi dłużj, pewnie i tak ale i płacą im za to!! Aby zapewnić byt mojej rodzinie (mam dwoje dzieci) muszę dorabiać " na prawo i lewo" tak więc nie mogę za te pieniądze pracować dłużej. Jeszcze troche i rola rodziców całkowicie sprowadzi :oops: się do prokreacji a reszte wypełnią odpowiednie służby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: środa 09 kwie 2008, 10:00 
Moja rola pani Doroto nie sprowadza się do prokreacji.Moja rola to też to by zapewnić dziecku materialne podstawy do egzystencji.Pracuję za takie same pieniądze jak pani , również w szkole i 30 godzin.Trudno się dziwić, że chcę by w tym czasie moje 7 letnie niepełnosprawne dziecko miało zagwarantowaną opiekę.Z powodu owego dziecka nie mogę również dorobić do etatu, bo moja rola to również wychowywanie , praca z dzieckiem, rehabilitacja.Ale w czasie, gdy zdobywam pieniądze na przeżycie chciałabym wiedzieć, że mogę zostawić dziecko na swietlicy.My nauczyciele, jesteśmy przewrażliwieni na punkcie własnego czasu pracy.To jakas świętość, która wzbudza w większości śmiertelna obrazę i oburzenie. A prawda jest smutna, mając 26 dni urlopu rodzic ma małe szanse na zapewnienie dziecku opieki we wszystkie ferie , wakacje , dni egzaminów.Nie mając tego problemu , część z nas nie rozumie z czym na codzień boryka się człowiek w takiej sytuacji.I za to widzenie tylko czubka własnego nosa nie lubi nas reszta społeczeństwa


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: środa 09 kwie 2008, 10:29 
Domyślam się, że jest pani w tej szczęśliwej sytuacji, że ma babcię, albo kogoś z kim dzieci mogą zostać.A pani ma dzięki temu poczucie, że jej rola nie ograniczyłą się tylko do prokreacji.Chciałabym również uświadomić pani, że większość z nas zarabia o wiele za mało.I jeśli czuje się pani, aż tak straszliwie nieopłacana i sfrustowana to moze trzeba zmienić pracę?A nie wygrażać, że za takie pieniądze to pani nie będzie.


Na górę
  
 
 Tytuł: czas pracy świetlicy szkolnej
Post: środa 07 maja 2008, 10:15 
Drogi Gościu zupełnie nie rozumiem co cię tak obuża, skoro jak piszesz pracujesz w szkole. Wiesz zatem że w świetlicy szkolnej pensum wynosi 26 godzin. Mam wrażenie że nie zrozumiałaś moich intencji. Pracuję w świetlicy szkolnej od 15 lat. Jest to moja pasja. Wybrałam tę pracę świadomie i cieszę się z tego. Poprzedni wpis robiłm zaraz po rozmowie z mamą, która szukała sposobu na "upchnięcie " dziecka na weckend bo akurat miała możliwość wyjazdu, który miał jej pomóc w awansie zawodowym. Nie była to pierwsza taka sytuacja. Byli już rodzice, którzy na wakacje też chcieli szkoły. Tak więc myślę, że rozumiesz o czy pisałam. Swoją drogą nie miałabym nic przeciwko wydłużeniu czasu pracy świetlicy szkolnej, choć w mojej szkole znaleźliśmy na to sposób. Do godziny 18 są prowadzone zajęcia w ramach "otwartej szkoły". Jest to ciekawa alternatywa dla telewizorów i komputerów w domu. Stykam się też na codzień z dziećmi z rodzin patologicznych i zaniedbanych wychowawczo. Rodzice takich dzieci też chętnie zepchneliby wszystkie obowiązki na szkołe zupełnie nie dbając o uczucia dzieci. Narazie to na tyle. napisz jeszcze. Dobrze jest mieć świadomość, że ktoś czyta to co wystukam. POZDRAWIAM. Acha, babcie mam 320 kilometrów stąd i widujemy je dwa razy w roku.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: środa 07 maja 2008, 19:11 
Dziękuję za wyjaśnienie,bo sobie pomyslałam, że jest Pani tą jedną z nauczycielek-wiecznie- obrażonych i mających za złe.
Proszę mi wierzyć, mam dośc naszej oświatowej bylejakości.W przedszkolu integracyjnym od godziny 14 wspólna grupa.Dzieciaki biegały na dworze, a moje siedziało samotnie na ławce i patrzyło.Nie mówiąc już o braku czapki.Świetlica, gdze dziecko o 15.15 zostaje pod opieką pań sprzątaczek, bo nauczyciel musiał wyjść coś załatwić.Na świetlicę wrzucane klasy, czasem po dwie i te maluch między nimi.Brak zabawek, mazaków, kredek i papieru do ksero.To jest polska rzeczywistość.Więc proszę nie mieć m za złe rozgoryczenia.Pracuję w szkole i robię wszystko by moje dzieciaki miały nowe książki, programy komputerowe itp.Ale moje dziecko jest w innej szkole, gdzie jestem chyba najbardziej znienawidzonym rodzicem.Znam przepisy i to boli ich najbardziej.Pani ze świetlicy, która przez moje dziecko zostaje do 16 odgrywała się na nim okrutnie.Dziecko przestało chcieć chodzić na swietlicę.Mam nianię.I uważamn, ze to nie jest normalne...


Na górę
  
 
 Tytuł: Ile osób może mieć pod opieką jeden wychowawca świetlicy szk
Post: wtorek 03 cze 2008, 14:41 
Offline

Rejestracja: wtorek 03 cze 2008, 14:13
Posty: 2
Lokalizacja: Podlasie
Rzeczywistość polskiej szkoły, w tym równiez świetlicy szkolnej jest okrutna, to prawda. W naszej świetlicy istnieja 3 grupy wychowawcze. Na każdą z nich prowadzimy po 2-3 dzienniki zajęć, ponieważ mamy tyle zapisanych uczniów! Co Wy na to ? Jak jest u Was? Piszcie!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Ile osób może mieć pod opieką jeden wychowawca świetlicy
Post: czwartek 14 sie 2008, 13:14 
Offline

Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 13:01
Posty: 2
nadka3 pisze:
Mam pytanie: ile wychowanków może mieć jeden opiekun świetlicy szkolnej pod opieką jednocześnie?


Przeczytałam Info z Forum. Nie do końca tak jest...
To prawda, że grupa wychowawcza w świetlicy powinna liczyć 25 osób,
przytoczona podstawa prawna się zgadza.
Ale przede wszystkim zobaczcie, co jest wpisane do Waszych statutów
gdy mowa tam o świetlicach!
Jeśli realizujemy zastępstwa, to wchodzimy do klasy
i nie pytamy, ilu tam jest uczniów.
Jeśli PROWADZIMY grupy wychowawcze w świetlicy - mamy 25 uczniów
A jeśli jest w statucie zapis, w którym mowa o tym, że uczniowie dojeżdżający oczekują na lekcje/na odwóz w świetlicy
to mowa jest o wszystkich, którzy przyjdą...
ZATEM
co macie zapisane w statutach?
jaki wpływ macie na zmiany w statucie?...

_________________
wszystko jest łaską!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL