Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest czwartek 21 lut 2019, 02:11

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ICIM w szkole
Witajcie Koleżanki i Koledzy! Chciałabym poznać Wasz pogląd na tę oto sytuację, otóż w mojej szkole ICIM będzie znajdowało się o dwa piętra wyżej niż biblioteka. Ponadto ma być wykorzystywane w ten sposób, że gdy będą do niego wchodzili nauczyciele realizujący swoje koła (w pomieszczeniu z ICIM) nauczyciel bibliotekarz ma zejść do biblioteki. W bibliotece są dwa pełne etaty więc nie ma problemu, by pracę podzielić między dwóch nauczycieli. Moje zdanie na ten temat jest następujące, skoro ICIM dostała szkoła do biblioteki i opiekę nad nim sprawuje jeden z nauczycieli bibliotekarzy to nadzór nad nim pełnią pracownicy biblioteki a nie ten nauczyciel, który wchodzi ze swoim kołem. Chciałabym poznać Wasz pogląd na przedstawiony problem. Serdecznie pozdrawiam i przesyłam życzenia z okazji zbliżających się Świąt i Nowego Roku.

Tytuł: Re: ICIM w szkole

a co rozumiesz przez nadzór?
skoro do ICIM przyjdzie jakaś grupa na zajęcia z nauczycielem to po co Ty masz pełnić jeszcze nadzór? wystarczy że wcześniej przygotujesz ICIM włączysz kompy i zalogujesz a nauczyciel da sobie radę dalej w czym problem?

Tytuł:

Noo nie wiem, ja mam zupełnie inne obserwacje. Nauczycielowi wiecznie "cos nie chodzi" i trzeba przerywać swoją pracę bieżącą żeby wyjaśniać i poprawiać. Od kilku lat to samo ciągle. To samo mówią moje liczne koleżanki. Wszyscy bardzo brzydko sie wyrażają o blokadach, poziomach. Większość wcale sobie nie radzi. Tyle, że u mnie nie ma lekcji całych klas bo nie ma miejsca na to. Namawiam za to nauczycieli na zespoły wyrównawcze z multimediami do urozmaicenia i wsparcia ich działań. Takie są.
Jednak- obecność nauczyciela bibliotekarza jest potrzebna. Tak czy siak- musi poświęcić na ICIM czas, a ma go tyle samo jak każdy inny nauczyciel bibl.- bez ICIM w szkole.
Do zajęć tego typu jak opisane wyżej - służy pracownia internetowa u nas.

Tytuł:

Aqa pisze:
Noo nie wiem, ja mam zupełnie inne obserwacje. Nauczycielowi wiecznie "cos nie chodzi" i trzeba przerywać swoją pracę bieżącą żeby wyjaśniać i poprawiać. Od kilku lat to samo ciągle. To samo mówią moje liczne koleżanki. Wszyscy bardzo brzydko sie wyrażają o blokadach, poziomach. Większość wcale sobie nie radzi. Tyle, że u mnie nie ma lekcji całych klas bo nie ma miejsca na to. Namawiam za to nauczycieli na zespoły wyrównawcze z multimediami do urozmaicenia i wsparcia ich działań. Takie są.
Jednak- obecność nauczyciela bibliotekarza jest potrzebna. Tak czy siak- musi poświęcić na ICIM czas, a ma go tyle samo jak każdy inny nauczyciel bibl.- bez ICIM w szkole.
Do zajęć tego typu jak opisane wyżej - służy pracownia internetowa u nas.

No ale co może nie chodzić?? jak nauczyciel chce skorzystać z ICIM na jakieś zajęcia to powinien wiedzieć co chce zrobić i co mu to tego będzie potrzebne więc wystarczy jeśli uzgodni to z bibliotekarzem a ten zaloguje kompy tak by nauczyciel mógł przeprowadzić zajęcia.
Mam 8 kompów w ICIM i w przyszłym tygodniu dojdzie następnych 8. Po rozmowach z bibliotekarzami i informatykami uzgodniliśmy, że nie ma sensu bronić dostępu do kompów zarówno jeśli uczeń przyjdzie sam czegoś poszukać jak i na ewentualne zajęcia prowadzone przez nauczycieli, którzy uzgodnią wcześniej co im potrzeba i co chcą zrobić.. I nie ma z tym żadnych problemów. Kompy chodzą i rzadko się zdarza, ze coś nie wyjdzie i wtedy biblotekarki wołają kogoś do pomocy. Z reguły wystarczę ja :-) choć informatyk nie jestem by problem usunąć.

Tytuł: ICIM w szkole
Kto zatem odpowiadać będzie za ICIM, jeżeli opiekun pracowni sporadycznie będzie w ICIM, natomiast inni nauczyciele (okolo 10) wraz z uczniami będą korzystali z komputerów? Jak ta sprawa jest w Waszych szkołach rozwiązana? Pozdrawiam

Tytuł:

Wiesz, Jacko, najwięcej problemów jest z samym korzystaniem z jakiegokolwiek programu. Nauczyciele nie są informatykami jak my, mają tylko podstawowe umiejętności, gubia się zupełnie w np. pps w nowym Office, ja musiałabym kurs wszystkim zrobić na raz żeby może opanowali, ale.. wcale nie chcą mieć szkolenia. Chcą "uzyskiwać informacje jak przychodzą", bo "ja jestem od tego" podobno. /przychodzą z uczniami, z zespołami wyr., kółkami/Jestem grzeczna, mniemam, ale naprawdę mam bardzo mało czasu i wewnętrzne już się nieraz gotuję. Dziś wyjaśniałam po raz enty jak się używa pendriva, jak przegrać coś na dyskietkę z neta, jak zgrać na płytę coś tam jednej. Tłumaczenie tego to nie 5 minut. A "nie chodził" nawet Excel innej, /chociaz chodził/. Fajnie, że masz tak kompetentne grono. Ja w piątek leciałam do jednej pani krzyczącej, że jej zupełnie znikł monitor... Cóż. Pracujemy w rozmaitych szkołach. :wink: Trzeba sobei radzić, a sobie radzę, ale mam co robić.

Tytuł:

Do koleżanki Magda 2 - na konferencji usłyszeliśmy od p. kurator, że za ICIM odpowiada nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel informatyk daje wsparcie ale nie jest absolutnie za ICIM odpowiedzialny. ICIM musi być koniecznie związane z biblioteką i inaczej go traktowac nie można- np. jako pracowni komputerowej w innym pomieszczeniu. Co słyszą dyrektorzy na naradach, nie wiem. Jestem pracownikiem/nauczycielem.

Tytuł:

Aqa pisze:
Wiesz, Jacko, najwięcej problemów jest z samym korzystaniem z jakiegokolwiek programu. Nauczyciele nie są informatykami jak my, mają tylko podstawowe umiejętności, gubia się zupełnie w np. pps w nowym Office, ja musiałabym kurs wszystkim zrobić na raz żeby może opanowali, ale.. wcale nie chcą mieć szkolenia. Chcą "uzyskiwać informacje jak przychodzą", bo "ja jestem od tego" podobno. /przychodzą z uczniami, z zespołami wyr., kółkami/Jestem grzeczna, mniemam, ale naprawdę mam bardzo mało czasu i wewnętrzne już się nieraz gotuję. Dziś wyjaśniałam po raz enty jak się używa pendriva, jak przegrać coś na dyskietkę z neta, jak zgrać na płytę coś tam jednej. Tłumaczenie tego to nie 5 minut. A "nie chodził" nawet Excel innej, /chociaz chodził/. Fajnie, że masz tak kompetentne grono. Ja w piątek leciałam do jednej pani krzyczącej, że jej zupełnie znikł monitor... Cóż. Pracujemy w rozmaitych szkołach. :wink: Trzeba sobei radzić, a sobie radzę, ale mam co robić.

Aqa w takim wypadku to jeśli nauczyciel sobie nie radzi sam z podstawami to po co wpuszczać... znaczy... po co się sam wpuszcza w kanał??? W każdym razie jeśli wchodzi do ICIM czy tez pracowni komuterowej to znaczy, że odpowiada za to co się dzieje podczas jego zajęć w ICIM.. i to trzeba im uświadomić bo jeśli namieszają uczniowie (a łatwo da się "dowieść", że nie było tu nadzoru nauczyciela) to już bym go nie wpuscił do ICIM więcej.. chyba, że udowodni, że już się nauczył..

zresztą jak nauczyciel wchodzi i nie wie co się dzieje bo nie potrafi najprostrzych rzeczy to sam wystawia sobie świadectwo o sobie...

Aqa pisze:
Do koleżanki Magda 2 - na konferencji usłyszeliśmy od p. kurator, że za ICIM odpowiada nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel informatyk daje wsparcie ale nie jest absolutnie za ICIM odpowiedzialny. ICIM musi być koniecznie związane z biblioteką i inaczej go traktowac nie można- np. jako pracowni komputerowej w innym pomieszczeniu. Co słyszą dyrektorzy na naradach, nie wiem. Jestem pracownikiem/nauczycielem.

za ICIM odpowiada dyrek i p. Kurator tylko przenośni użyła :-)

Tytuł:

Podczas przekazywania ICIM uczulali nas na to, by sprzęt znajdował się w pomieszczeniu/pomieszczeniach biblioteki. Nijak ma się to więc do oddzielania ICIM i biblioteki dwoma piętrami. Panowie instalujący sprzęt w mojej szkole nie chcieli zainstalować w dwóch pomieszczeniach, mimo, że oba należą do biblioteki - ale to już była ich ewidentna pomyłka.

Chyba, że zmieniły się zasady przyznawania ICIM przez ostatnie 2 lata.

Tytuł:

Konferencja wczoraj /17 XII 07/ przed przejeciem nowego ICIM w Warszawie, z p. Kurator- podana informacja jako obowiązująca- ICIM MUSI być w pomieszczeniu należącym do biblioteki, w żadnym przypadku nie może być oddzielne od biblioteki, to dokładnie jest centrum dla potrzeb uczniów w bibliotece. Nie ma możliwości innego zastosowania. Rygory zastosowano po to, by zabezpieczyć sprzęt dokładnie dla bibliotek- niemal dokładne zacytowane słowa.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]