Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest piątek 21 wrz 2018, 20:10

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Projekt MAiC po konsultacjach.

Pobłażanie czas skończyć.
Upłynął tydzień od spotkania prezesa RG TNBSP z wiceminister Młochocką w MAiC. Trudno było uzgodnić wspólny komunikat. Dlatego podaję Wam trzy wersje:
- moją: http://tnbsp.oeiizk.waw.pl/dokumenty/maic1.pdf
- minister Młochockiej
- do cytowanej poniżej wersji dopisałam 1 akapit (od słów: Środowisko bibliotekarskie ... funkcji społecznych)

Jak rozmawiać o bibliotekach?
Przygotowanie szczegółowych rozwiązaniach dotyczących bibliotek szkolnych i publicznych powinno być poprzedzone szerszą debatą z udziałem przedstawicieli MAC, samorządów, związków zawodowych i środowiska bibliotekarskiego, a także bibliotekoznawców, pracowników naukowych uczelni i Biblioteki Narodowej - takie są ustalenia ze spotkania prezes Rady Głównej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Danuty Brzezińskiej z wiceminister w MAC Magdaleną Młochowską. Odbyło się ono 26 lutego w MAC.
Ministerstwu zależy na wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia nauczycieli bibliotekarzy. Oczekiwanym skutkiem rozmów jest umożliwienie poprawy warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego oraz zapewnienie najwyższej jakości realizacji potrzeb edukacyjnych i kulturalnych obywateli.
Środowisko bibliotekarskie zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia badań obecnych warunków funkcjonowania bibliotek i analizę skutków planowanych przekształceń. Ma również zastrzeżenia do pomijania w projekcie specyfiki poszczególnych bibliotek i ich usług dostosowanych do potrzeb innej grupy odbiorców. Również w autopoprawce nie uwzględniono licznych uwag respondentów. Dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy nakłady na edukację i kulturę to nie wydatki, a inwestycje. Oczekiwanym przez nich skutkiem rozmów jest zapewnienie wspierania przez jednostki samorządu terytorialnego polityki oświatowej państwa i realizacji jego funkcji społecznych.
Projekt zmian w ustawie samorządowej przeszedł przez pierwszą fazę publicznych konsultacji: skonsultowane zostały założenia do projektu ustawy. W tej chwili zebrane głosy są analizowane. Następnym krokiem będzie przyjęcie ostatecznej wersji założeń, na podstawie których powstanie projekt ustawy. On też poddany zostanie konsultacjom, następnie po zaopiniowaniu przez Komitety Rady Ministrów trafi pod obrady rządu a następnie parlamentu.

Notatka dostępna jest na stronie RG TNBSP, a nadal nie pojawiła się na stronie MAiC.

Tytuł: Re: Projekt MAiC po konsultacjach.

W powyższej notatce popełniłam błąd w nazwisku pani wiceminister. Miało być oczywiście Magdalena Młochowska. Przepraszam.

Madan doceniamy Twoje zaangażowanie i pracę w TNBSP. Jesteśmy (myślę, że wszyscy tak uważamy i dlatego pisze w l. mnogiej) wdzięczni, że poświęcasz swój czas i reprezentujesz nas na wszystkich zebraniach/spotkaniach co wymaga dużo odwagi, opanowania no i wiedzy, żeby odpierać durne pomysły i nie dać się zakrzyczeć. Jeszcze raz ogromne podziękowania.

Nie daje mi spokoju natomiast fakt dlaczego ZNP nie bierze udziału w rozmowach i ustalaniu ważnych dla nas spraw. Politykiem nie jestem, ale dochodzę do wniosku, że są jakieś powody czy obawy ze strony MAC, ze ICH zignorowano. Myślę (choć nie wiem jak to zrobić), że powinni być obecni w pracach nad poprawą jakości pracy bibliotek. Skoro MAC wchodzi w kompetencje MEN, to Związki mogą przysłuchiwać się i ingerować w ustalenia MAKa odnośnie oświaty. Może właśnie Boni boi się, że z tak błahej (jak zapewne uważano) do załatwienia (pod dyktando samorządowców) sprawy jaka było łączenie bibliotek może wyniknąć coś zupełnie odwrotnego.
W końcu nikt głupi nie jest, a skoro biblioteki mają pracować lepiej, dłużej itp. to podstawowa sprawa - wydłużenie godzin pracy. MAK wciska, że standardy zatrudnienia nie są w ich kompetencjach, ale zlikwidowanie biblioteki szkolnej (jak zakładali początkowo) jak najbardziej nie wybiegało poza ich uprawnienia?

Wobec tego związki zawodowe mogłyby domagać się od MAC i MEN takich regulacji prawnych. Myślę, że jest ku temu dobry czas, bo o takowe zapisy od jakiegoś czasu domagają się pedagodzy i ZNP ich wspiera i występuje do "wyższych instancji" o odgórne zapisy. Należałoby zatem jakoś przywrócić ich obecność podczas dalszych konsultacji i zawalczyć o korzystne zmiany i zapisy nie tylko dla pedagogów. Poza tym czym więcej sojuszników tym chyba lepiej.
Jak byś znalazła chwile czasu to napisz jak technicznie wygląda praca zespołu opracowującego plan współpracy czy jakoś tak.

Dziękuję za miłe słowa. I ja jestem wdzięczna Wam wszystkim. Większość czasu, nie tylko wolnego :( zajmuje mi czytanie, pisanie, odpowiadanie, prostowanie, wyjaśnianie itp. Staram się być na bieżąco z informacjami, a same wiecie ile tego jest, choćby na tym forum! A jest jeszcze reszta wszechświata :)
Też mi brakuje ZNP w rozmowach z MAiC, ale nie ja jestem ich gospodarzem. Dla naszego środowiska to sprawdzony sojusznik.
Nadal współpracujemy z ZNP, obecnie nad projektem zmiany Ustawy o systemie oświaty. Wróciliśmy do naszego wniosku z 2010 r. (chodzi o wyraźny zapis prowadzenia biblioteki szkolnej w szkole przez nauczyciela bibliotekarza i ewentualnego świadczenia przez nią usług dla społeczności lokalnej po godzinach nauki w szkole na odrębnych zasadach określonych przez MEN i MKiDN; zapisaliśmy też delegację dla MEN w sprawie określenia standardów dla bibliotek szkolnych). Spotkaliśmy się (ZNP, SBP i TNBSP) pod koniec lutego, w marcu w węższym gronie doprecyzowaliśmy zapisy, projekt został złożony w sejmie, potem odrzucony :( Teraz poprawiamy założenia do ustawy.
To są działania TNBSP równoległe do prac nad projektem MAiC, do rozwoju naszego protestu, do tworzenia programu dla bibliotek szkolnych, do inicjatyw i interwencji podejmowanych w oddziałach, do kontaktów z lokalnymi posłami i samorządami ... że o normalnej pracy w towarzystwie i bibliotece nie wspomnę :)
Zespół powołany przez MAiC spotkał się na razie 1 raz (następne spotkanie wyznaczono na 10 kwietnia). "Ciała" reprezentowane wymienione są w notatce http://e-pedagogiczna.edu.pl/upload/fil ... wMAC-1.pdf . Właściwie zdążyliśmy tylko przedstawić swoje propozycje. TNBSP skupiło się przede wszystkim na bibliotekach szkolnych - dokument jest na naszej stronie http://tnbsp.oeiizk.waw.pl/dokumenty/ws ... ozycje.pdf . Nakreśliłam zróżnicowaną sytuację wyjściową, konieczność wprowadzenia standardów i ewentualne pola wsparcia zgodne z założeniami projektu Cyfrowa Polska - stąd zaproszenie do naszej delegacji fachowca - Bożeny Boryczki z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Właściwie każdy "powiedział to co wiedział" i teraz zaczną się negocjacje na ile da się to posklejać.
Skierowaliśmy pismo do minister Szumilas zapraszające do ściślejszej między współpracy przedstawicielami MEN i nauczycieli bibliotekarzy, wszak na pewno mamy wspólne cele!
Zapewniam Was, że wszystkie Wasze rady, pomysły, sugestie znam, staram się włączać na tyle, na ile akurat jest to możliwe i nawet, jak nie komentuję czy nie dziękuję na bieżąco, to jestem wdzięczna Wam i temu forum dla niewykluczonych cyfrowo :)

Madan dziękuję za to co robisz i chylę nisko czoło.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]