Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest sobota 18 sie 2018, 23:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Propozycje dla sekcji

Prosimy o zamieszczanie propozycji działań, jakie mogłaby podjąć Sekcja Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych przy ZG SBP.

Tytuł:
Ja mam propozycję, by sekcja spróbowała coś zrobić z doradztwem metodycznym dla nauczycieli bibliotekarzy - oczywiście nie sama, ale żeby jakiś lobbing robić, bo w małych miejscowościach nauczyciele bibliotekarze są zostawieni sami sobie

Tytuł: Doradca metodyczny
Zasady powierzania zadań doradcy metodycznego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli /Dz. U. Nr 200, poz. 1537/.

Zadania doradcy metodycznego powierza nauczycielowi organ prowadzący publiczną szkołę lub placówkę w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony, po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora wojewódzkiej placówki doskonalenia nauczycieli.

Niestety Sekcja nie jest w stanie tego zmienić. Zapraszam do dyskusji na forum, jak funkcjonują doradcy metodyczni w różnych województwach. Może takie wypowiedzi pomogą wprowadzić drobne zmiany w kontaktach z nimi, lub podpowiedzą jak nawiązać efektywną współpracę.

Tytuł:
Nie chodziło o zmianę tego zapisu, ale o przekonywanie lokalnych władz oświatowych, żeby powoływały doradców metodycznych ds bibliotek oraz żeby byli to odpowiedni ludzie. Obecnie bywa tak, ze w ośrodku doskonalenia nauczycieli albo w ogóle nie ma takiego doradcy, albo biblioteki doczepia sie komuś przypadkowemu.

Tytuł:

A mnie Pani Bożeno, marzą się profesjonalne kursy informatyczne kierowane do nauczycieli bibliotekarzy.Takie na wyższym poziomie czyli grafika komputerowa, moodle,hot patatos, e-lerning, profesjonalne tworzenie stron internetowych.Mam pokończone podstawowe kursy, a te bardziej skomplikowane skierowane są typowo do informatyków.Zarówno biblioteki uczelniane jak i publiczne mają teraz szereg konferencji i programów poszerzających ich wiedzę i umiejętnośći.Myślę też o poszerzonym paro stopniowym kursie z biblioterapii, zastosowanie artoterapii w pracy biblioteki, a już szczególnie potrzebne są szkolenia dotyczące pracy metodą projektów.Prawda jest taka, że mało jest wysokospecjalistycznych kursów kierowanych typowo dla bibliotekarzy.Szczególnie dotyczących technologii informacyjnych.Przychodzi mi jeszcze taka specjalizacja - broker informacji.Pomysłów mam wiele.Gorzej z możliwościa realizacji

Tytuł:

W planach Sekcji jest wyrównywanie i podwyższanie kompetencji w zakresie posługiwania się technologią informacyjną. Jesteśmy jednak młodziutkim zarządem Sekcji i musimy mieć troszkę czasu, żeby przeanalizować możliwości organizowania takich kursów. Zastanawiam się nad różnymi możliwościami, ale na to potrzebny jest czas i fundusze, odpowiednia sala komputerowa udostępniona za darmo i prowadzący, który zrobi to bezpłatnie lub za niezbyt wygórowaną odpłatnością. Podany przez Pana zakres tematyczny związany z TI w pracy bibliotekarzy jest możliwy do zrealizowania, a nawet do rozszerzenia, jednak o ile łatwiej byłoby takie szkolenia organizować na terenie Warszawy, o tyle trudniej w terenie. Z tego powodu pierwszym krokiem jest próba dotarcia do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych w całej Polsce i pozyskanie do nich kontaktu mailowego. Docierając indywidualnie do każdego członka, łatwiej jest zrobić rozeznanie rynku potrzeb, możliwości lokalnych i coś zorganizować w innych miejscowościach. Na pewno myślimy nad wykorzystaniem Serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP do celów szkoleniowych, ale na to także potrzeba czasu. Mam jednak nadzieję, że niedługo będę mogła Państwu zaproponować udział w czymś interesującym :) Pozdrawiam

Tytuł:

Malkontent pisze:
Pomysłów mam wiele.Gorzej z możliwościa realizacji

To może te pomysły prześle Pan pocztą elektroniczną na adres bozena.boryczka@oeiizk.waw.pl. Ogromnie cenię dobre pomysły i chętnie się z nimi zapoznam. Może wtedy łatwiej będzie znaleźć możliwości ich realizacji :)

Tytuł:

Myślę, że dużą pomoc w organizacji wszelkiego typu szkoleń mogą okazać oddziały TNBSP. My w Lublinie często robimy coś dla siebie. Informacja idzie w teren - także do bibliotekarzy innych, niż szkolne, bibliotek. Na naszych warsztatach już bywały panie z bibliotek pedagogicznych. Niektóre nawet są członkami Towarzystwa. Wszystko jest do załatwienia, przy odrobinie dobrej woli...

Tytuł:

bomila...czy możemy to traktować jako propozycję współpracy :)?

Tytuł:

Trudno mi się wypowiadać oficjalnie za koleżanki i władze oddziału. Ale u nas zawsze dużo się działo. Ludzie głodni wiedzy są. A i talenty organizacyjne mamy niekiepskie, co październikowe ogólnopolskie Forum TNBSP pokazało. Same się zdziwiłyśmy z lekka.
Organizujemy dużo różnych warsztatów, ale nie w każdym temacie mamy ludzi, którzy mogliby potrzebne szkolenie za mniejsze pieniądze poprowadzić. Za to odpowiednia baza zawsze się znajdzie. Myślę, że przy odrobinie wsparcia ze strony Sekcji jesteśmy w stanie zrobić trochę dobrego... Na stronie internetowej oddziału http://www.tnbsp.lublin.pl/ kontakt do naszej Prezeski i do członków jest.

Tytuł:

Ja to jednak ciemna jestem! Dopiero skojarzyłam, z kim do czynienia mam... Miałyśmy okazję przez chwilę rozmawiać na Forum. Jeśli dobrze zapamiętałam - wiele osób znajomych w Lublinie Pani ma. Z racji studiów chyba.

Tytuł:

Nie dość, że ciemna, to jeszcze ślepa jestem. Edycja mi zginęła... Poczytałam sobie plany Sekcji i kilka ciekawych rzeczy znalazłam. Znowu wizyta w Lublinie się szykuje...? E-learning i szkolenia komputerowe, czyli tematy aktualne dla nas bardzo... Myślę, że gdyby prowadzących załatwić, to zaplecze techniczne zawsze się znajdzie.

Tytuł:

Rzeczywiście Lublin to "kolebka" mojej bibliotekarskiej duszy, chociaż (jak to powiedziała moja przesympatyczna koleżanka z Lublina) - na studiach nic nie wskazywało, że będę robiła to, co robię :) Ja też nie podejrzewałam :)
W planach Sekcji rzeczywiście mamy wyjazd do bibliotek lubelskich, po forum byłam pod wielkim wrażeniem tego, co robicie :) Dlatego bibliotekarzy z naszej Sekcji chcemy właśnie do Was zaprosić. A z Panią Prezes Oddziału TNBSP w Lublinie już w tej sprawie się kontaktowałam. Zadeklarowała pomoc i o to właśnie chodzi, na tym polega prawdziwa współpraca między bibliotekarzami, niezależnie od tego, czy należą do SBP, czy do TNBSP :) A warsztaty w Lublinie...kuszący pomysł, muszę to przemyśleć i przedyskutować ze stroną lubelską.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]