Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu
 
Dzisiaj jest niedziela 24 mar 2019, 15:36

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Propozycje dla sekcji
Post: poniedziałek 25 sty 2010, 21:06 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2008, 11:34
Posty: 0
Prosimy o zamieszczanie propozycji działań, jakie mogłaby podjąć Sekcja Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych przy ZG SBP.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 26 sty 2010, 16:13 
Ja mam propozycję, by sekcja spróbowała coś zrobić z doradztwem metodycznym dla nauczycieli bibliotekarzy - oczywiście nie sama, ale żeby jakiś lobbing robić, bo w małych miejscowościach nauczyciele bibliotekarze są zostawieni sami sobie


Na górę
  
 
 Tytuł: Doradca metodyczny
Post: czwartek 28 sty 2010, 10:42 
Zasady powierzania zadań doradcy metodycznego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli /Dz. U. Nr 200, poz. 1537/.

Zadania doradcy metodycznego powierza nauczycielowi organ prowadzący publiczną szkołę lub placówkę w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której nauczyciel jest zatrudniony, po uzyskaniu pozytywnej opinii dyrektora wojewódzkiej placówki doskonalenia nauczycieli.

Niestety Sekcja nie jest w stanie tego zmienić. Zapraszam do dyskusji na forum, jak funkcjonują doradcy metodyczni w różnych województwach. Może takie wypowiedzi pomogą wprowadzić drobne zmiany w kontaktach z nimi, lub podpowiedzą jak nawiązać efektywną współpracę.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: czwartek 28 sty 2010, 20:13 
Nie chodziło o zmianę tego zapisu, ale o przekonywanie lokalnych władz oświatowych, żeby powoływały doradców metodycznych ds bibliotek oraz żeby byli to odpowiedni ludzie. Obecnie bywa tak, ze w ośrodku doskonalenia nauczycieli albo w ogóle nie ma takiego doradcy, albo biblioteki doczepia sie komuś przypadkowemu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: sobota 30 sty 2010, 19:13 
Offline

Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00
Posty: 561
A mnie Pani Bożeno, marzą się profesjonalne kursy informatyczne kierowane do nauczycieli bibliotekarzy.Takie na wyższym poziomie czyli grafika komputerowa, moodle,hot patatos, e-lerning, profesjonalne tworzenie stron internetowych.Mam pokończone podstawowe kursy, a te bardziej skomplikowane skierowane są typowo do informatyków.Zarówno biblioteki uczelniane jak i publiczne mają teraz szereg konferencji i programów poszerzających ich wiedzę i umiejętnośći.Myślę też o poszerzonym paro stopniowym kursie z biblioterapii, zastosowanie artoterapii w pracy biblioteki, a już szczególnie potrzebne są szkolenia dotyczące pracy metodą projektów.Prawda jest taka, że mało jest wysokospecjalistycznych kursów kierowanych typowo dla bibliotekarzy.Szczególnie dotyczących technologii informacyjnych.Przychodzi mi jeszcze taka specjalizacja - broker informacji.Pomysłów mam wiele.Gorzej z możliwościa realizacji


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 31 sty 2010, 11:50 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2008, 11:34
Posty: 0
W planach Sekcji jest wyrównywanie i podwyższanie kompetencji w zakresie posługiwania się technologią informacyjną. Jesteśmy jednak młodziutkim zarządem Sekcji i musimy mieć troszkę czasu, żeby przeanalizować możliwości organizowania takich kursów. Zastanawiam się nad różnymi możliwościami, ale na to potrzebny jest czas i fundusze, odpowiednia sala komputerowa udostępniona za darmo i prowadzący, który zrobi to bezpłatnie lub za niezbyt wygórowaną odpłatnością. Podany przez Pana zakres tematyczny związany z TI w pracy bibliotekarzy jest możliwy do zrealizowania, a nawet do rozszerzenia, jednak o ile łatwiej byłoby takie szkolenia organizować na terenie Warszawy, o tyle trudniej w terenie. Z tego powodu pierwszym krokiem jest próba dotarcia do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych w całej Polsce i pozyskanie do nich kontaktu mailowego. Docierając indywidualnie do każdego członka, łatwiej jest zrobić rozeznanie rynku potrzeb, możliwości lokalnych i coś zorganizować w innych miejscowościach. Na pewno myślimy nad wykorzystaniem Serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP do celów szkoleniowych, ale na to także potrzeba czasu. Mam jednak nadzieję, że niedługo będę mogła Państwu zaproponować udział w czymś interesującym :) Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: niedziela 31 sty 2010, 11:54 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2008, 11:34
Posty: 0
Malkontent pisze:
Pomysłów mam wiele.Gorzej z możliwościa realizacji


To może te pomysły prześle Pan pocztą elektroniczną na adres bozena.boryczka@oeiizk.waw.pl. Ogromnie cenię dobre pomysły i chętnie się z nimi zapoznam. Może wtedy łatwiej będzie znaleźć możliwości ich realizacji :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 01 lut 2010, 16:01 
Offline

Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03
Posty: 432
Lokalizacja: Świdnik
Myślę, że dużą pomoc w organizacji wszelkiego typu szkoleń mogą okazać oddziały TNBSP. My w Lublinie często robimy coś dla siebie. Informacja idzie w teren - także do bibliotekarzy innych, niż szkolne, bibliotek. Na naszych warsztatach już bywały panie z bibliotek pedagogicznych. Niektóre nawet są członkami Towarzystwa. Wszystko jest do załatwienia, przy odrobinie dobrej woli...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: poniedziałek 01 lut 2010, 20:36 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2008, 11:34
Posty: 0
bomila...czy możemy to traktować jako propozycję współpracy :)?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 02 lut 2010, 09:34 
Offline

Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03
Posty: 432
Lokalizacja: Świdnik
Trudno mi się wypowiadać oficjalnie za koleżanki i władze oddziału. Ale u nas zawsze dużo się działo. Ludzie głodni wiedzy są. A i talenty organizacyjne mamy niekiepskie, co październikowe ogólnopolskie Forum TNBSP pokazało. Same się zdziwiłyśmy z lekka.
Organizujemy dużo różnych warsztatów, ale nie w każdym temacie mamy ludzi, którzy mogliby potrzebne szkolenie za mniejsze pieniądze poprowadzić. Za to odpowiednia baza zawsze się znajdzie. Myślę, że przy odrobinie wsparcia ze strony Sekcji jesteśmy w stanie zrobić trochę dobrego... Na stronie internetowej oddziału http://www.tnbsp.lublin.pl/ kontakt do naszej Prezeski i do członków jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 02 lut 2010, 09:45 
Offline

Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03
Posty: 432
Lokalizacja: Świdnik
Ja to jednak ciemna jestem! Dopiero skojarzyłam, z kim do czynienia mam... Miałyśmy okazję przez chwilę rozmawiać na Forum. Jeśli dobrze zapamiętałam - wiele osób znajomych w Lublinie Pani ma. Z racji studiów chyba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 02 lut 2010, 10:13 
Offline

Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03
Posty: 432
Lokalizacja: Świdnik
Nie dość, że ciemna, to jeszcze ślepa jestem. Edycja mi zginęła... Poczytałam sobie plany Sekcji i kilka ciekawych rzeczy znalazłam. Znowu wizyta w Lublinie się szykuje...? E-learning i szkolenia komputerowe, czyli tematy aktualne dla nas bardzo... Myślę, że gdyby prowadzących załatwić, to zaplecze techniczne zawsze się znajdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: wtorek 02 lut 2010, 21:26 
Offline

Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2008, 11:34
Posty: 0
Rzeczywiście Lublin to "kolebka" mojej bibliotekarskiej duszy, chociaż (jak to powiedziała moja przesympatyczna koleżanka z Lublina) - na studiach nic nie wskazywało, że będę robiła to, co robię :) Ja też nie podejrzewałam :)
W planach Sekcji rzeczywiście mamy wyjazd do bibliotek lubelskich, po forum byłam pod wielkim wrażeniem tego, co robicie :) Dlatego bibliotekarzy z naszej Sekcji chcemy właśnie do Was zaprosić. A z Panią Prezes Oddziału TNBSP w Lublinie już w tej sprawie się kontaktowałam. Zadeklarowała pomoc i o to właśnie chodzi, na tym polega prawdziwa współpraca między bibliotekarzami, niezależnie od tego, czy należą do SBP, czy do TNBSP :) A warsztaty w Lublinie...kuszący pomysł, muszę to przemyśleć i przedyskutować ze stroną lubelską.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Template made by DEVPPL