Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest środa 22 lis 2017, 13:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jestem Nowa

Witam jestem Nowa w środowisku - bibliotekarzy :) od niedawna zaczęłam pacę w bibliotece akademickiej i tutaj jeden minus, że biblioteka potrzebuje mnie dwa razy w tygodniu po 3 godziny i na weekendy. Praca ta zaczyna bardzo mi się podobać i ogólnie widzę, że jest to bliskie moim predyspozycjom, nie ukrywam tylko, że te godziny mnie martwią stąd moje pytanie, bo chcę spróbować dostać chociaż pół etatu w szkole. Proszę mi podpowiedzieć, jaka podyplomówka jest odpowiednia i która dała by mi szansę na podjęcie pracy w bibliotece szkolnej ? co muszę spełniać ? mam nadzieję na kulturalne odpowiedzi/podpowiedzi i szacunek wzajemny bez złośliwości i obrażania. Dziękuje z góry za pomoc.

Tytuł: Re: Jestem Nowa

Wg mnie wystarczy kurs kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa ewentualnie połączony z biblioterapią. Proszę jednak upewnić się, czy spełnia wymagania formalne. W moim przypadku spełnia.

Wyższe studia magisterskie (jakiekolwiek) plus podyplomowe z bibliotekoznawstwa. Jeżeli Pani jest po studiach bibliotekoznawczych - to drugie niepotrzebne. Poza tym obligatoryjnie jakieś podyplomowe, które dają uprawnienia pedagogiczne. Niektóre szkoły zgadzają się, żeby jedno z tych dodatkowych wymagań robić już w trakcie pracy (chyba muszą wtedy wystąpić o zgodę "wyżej", ale gdy nie zgłasza się nikt z pełnymi kwalifikacjami, to o nią nietrudno).

co do ukończonych studiów jestem po pedagogice, ale niestety (taki też wtedy był wybór) po profilu ogólno pedagogicznym i wiem, że w środowisku szkolnym moje kwalifikacje to za mało teraz dostałam tę szansę w bibliotece akademickiej z czego ciesze się bardzo jest to dla mnie szansa na doświadczenie i zwiększenie możliwości. Zorientuję się w kursach bibliotecznych :)

Najlepiej gdyby udało się Tobie ukończyć studia podyplomowe "Bibliotekarstwo i informacja naukowa" lub Pedagogika w zakresie bibliotek szkolnych i pedagogicznych (nie jestem pewna czy to tak dokładnie brzmiało). Miałam praktykantkę, która była na takiej podyplomówce. Jeśli chcesz na dłużej związać się z pracą w bibliotece to lepszym wyborem będzie podyplomówka niż kurs.

Kwalifikacje z bibliotekoznawstwa to i w jednej i drugiej bibliotece potrzebne, więc radzę zdecydowanie studia podyplomowe. Jeżeli to zrobisz, to Twoje studia dają Tobie kwalifikacje do pracy w szkole, plus dodatkowa praca w każdej szkole jako pedagog.

I witaj, jako nowa :) Złośliwości na forum raczej się nie pojawiają, a na pewno nie są tolerowane.
Nie jestem pewna, czy praca w szkolnej bibliotece autentycznie spełni twoje oczekiwania, czy nie lepiej pomyśleć o zawodzie poza szkołą. Nie wiem jakie masz predyspozycje i możliwości.
Biblioteka szkolna w zakresie szkoły podstawowej dawno nie jest tym, czy powinna i zmienia się w złym kierunku dość szybko: nielegalne zastępstwa za nieobecnych są patologią, niemożliwe, by nie działały na nerwy. Tysiące podręczników i ewidencja w stresie, poganianiu, nerwach, potem co trochę wymiana ich w klasach młodszych i rozliczenie tego na koniec- to kolejna patologia. Masa zadań kosztem pracy z czytelnikiem, niebotyczne wymagania i niskie płace. Większość czasu zajmuje nam walka z wiatrakami, obciążająca fizycznie i psychicznie.

Nie, nie zniechęcam cię, absolutnie. Raczej proponuję rozważenie czy na pewno będzie to to, o czym marzysz. A wypowiadam się kilka lat przed skończeniem pracy w tym zawodzie. Bardzo wiele rozczarowań, mimo ogromu wkładanego wysiłku.

Witaj, ja też jestem nowa na forum i nowa w zawodzie :) wprawdzie skończyłam magisterskie studia uzupełniające z bibliotekoznawstwa, ale w zawodzie nie pracowałam po studiach przez 4 lata.....dopiero teraz nadarzyła się okazja i postanowiłam spróbować robić to, co zawsze chciałam. Pracuję w szkole podstawowej i jedynym wymogiem było to, że muszę zrobić uprawnienia pedagogiczne w trakcie pracy, więc idę teraz na podyplomówkę z tego...
Będzie dobrze, z pomocą forumowiczów damy radę!

Kurana pisze:
Witaj, ja też jestem nowa na forum i nowa w zawodzie :) wprawdzie skończyłam magisterskie studia uzupełniające z bibliotekoznawstwa, ale w zawodzie nie pracowałam po studiach przez 4 lata.....dopiero teraz nadarzyła się okazja i postanowiłam spróbować robić to, co zawsze chciałam. Pracuję w szkole podstawowej i jedynym wymogiem było to, że muszę zrobić uprawnienia pedagogiczne w trakcie pracy, więc idę teraz na podyplomówkę z tego...
Będzie dobrze, z pomocą forumowiczów damy radę!

Dziękuje a tyle odpowiedzi :) zainteresuje się tematem poszukam podyplomówek jeżeli chodzi o mój teren to najbliżej będzie mi do Wrocławia. Jeżeli nie szkoła to może uda się w bibliotece miejskiej. Wszystkim nam życzę dużo dobrej energii, cierpliwości

Po 20 latach pracy w szkolnictwie jako bibliotekarz mogę powiedzieć jedno - po raz drugi nie wybrałabym tego zawodu i tej pracy. Na studia szłam z wielkim zapałem i przekonaniem, że bibliotekarstwo to jest to, co chcę robić. Praca z czytelnikiem, wśród książek, dzielenie się pasją czytania - takie miałam idealistyczne wyobrażenie. Że piękna praca czeka na mnie w bibliotece szkolnej i jeszcze radość z tego, że mały czytelnik to wdzięczny czytelnik. Bo można go "zarazić" czytaniem, można mu wskazywać drogi do książek, żeby w dorosłym życiu po nie sięgał z przyjemnością. I takie tam....

A potem rzeczywistość, skrzecząca, przykra. Niedługo się okazało, gdzie jest miejsce bibliotekarza. Mimo ogromu wiedzy jaką trzeba było przyswoić na niełatwych studiach jest nauczycielem 2 kategorii, no chyba, że trzeba odwalić bezpłatne zastępstwo. Wtedy jest potrzebny. Były ścieżki medialne, gdzie dyrekcje nagminnie wykorzystywały bibliotekarzy do nielegalnych zastępstw. Kiedy je zniesiono pojawiły się karciane, znów nielegalnie wykorzystywane jako dyżury na świetlicy. Potem znieśli karciane, wprowadzono tzw. czynności statutowe, gdzie próbuje się wciskać zajęcia ponad pensum za darmo. Nie wspomnę o tysiącach podręczników, do wydania na wczoraj. Nikt oprócz samych bibliotekarzy nie wie jaki to ogrom pracy.

Nie wspomnę o pensjach, dyplomowany tablicowy - 18 godz. zarabia więcej niż dyplomowany bibliotekarz, 30 godz. zegarowych. Mówię tu o pensum, bo wszystkie chyba pracujemy dużo ponad 30 godz.
Nie odradzam Ci tej pracy. Moja była kilka razy doceniona i przez dyrekcję i przez organ prowadzący. Mimo tego wszystkiego jednak, gdybym mogła wybrać raz jeszcze wybrałabym inaczej :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]