Forum "Biblioteki w Szkole"
Program biblioteczny MOL NET+

Dzisiaj jest sobota 21 paź 2017, 21:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: cięcie etatu w okresie wakacyjnym

Witam!
27 lipca zadzwoniła do mnie pani dyrektor,że wysłała do mnie pismo z informacją,że Urząd Miasta tnie etat w bibliotece szkolnej i jeśli chcę, to mogę zostać na pół etetu. Czy dyrekcja mogła tak późno poinformować mnie o obcięciu połowy etatu? Jaki krok mogę zrobić poza podpisaniem nowej umowy na pół etatu? Z Karty Nauczyciela wiem co mogę zrobić w wypadku zwolnienia, ale nie wiem co mogę jeśli chodzi o obcięcie połowy etatu?
Czuję się z tym źle, zwłaszcza,że przed wakacjami nawet nie było rozmów w szkole o tym,że od nowego roku szkolnego mogą być cięcia w etacie.Proszę o rady. Z góry dziękuję.

Tytuł: Re: cięcie etatu w okresie wakacyjnym

Chcę dodać,że jestem nauczycielem mianowanym.

Z tego, co wiem /nie jestem prawnikiem, niestety/, nie możesz mieć obniżonego etatu po 31 maja. Mogą ci obciąc pół etatu, ale muszą płacić za cały przez rok. Nic bym nie podpisywała, bez konsultacji z prawnikiem lub związkami zawodowymi. Po coś w szkole są, chociaz po co są w mojej...ostatnio NIE WIEM.
Obawiałam się takiej sytuacji u mnie, ponieważ ktoś inny bardzo chce przejąć moje godziny. Może mu się to udać.. za rok.

Potwierdzę to co napisała Aqua - wszystkie ruchy kadrowe powinny być wykonane do końca maja.Po tym terminie dyrektor nie ma prawa nikomu ograniczyć etatu - musi znaleźć godziny.U mnie Rada Miasta zatwierdziła normy zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy w lutym, choć znając realia ktoś w Urzędzie mógł się obudzić w lipcu.I będzie się miał z pyszna.Swoją drogą, Twój dyrektor nie zna się na prawie oświatowym, czy próbuje Cię zwyczajnie oszukać?Zadałabym to pytanie.To co się dzieje w szkołach przypomna dzieła Kafki, albo Borisa Viana.

Nie podpisuj zmiany umowy na umowę z kodeksu pracy (z mianowania na umowę o pracę na pół etatu). Jako nauczyciel mianowany możesz mieć (zgodnie z Kartą Naucz.) ograniczony etat do 1/2. Takie ograniczenie funkcjonuje przez jeden rok szkolny. Później, jeśli dalej nie będzie etatu (ani organ prowadzący nie będzie miał dla Ciebie uzupełnienia etatu), może być następne ograniczenie na kolejny rok szkolny. Jest to ważne o tyle, że w najgorszym przypadku, gdyby zmienili Ci czas pracy biblioteki poniżej 1/2 - jako zatrudniona na podstawie mianowania będziesz mieć prawo do przejścia w stan nieczynny (6 m-cy z PEŁNĄ wypłatą), albo do półrocznej odprawy - też płaconej z pełnej wypłaty.
Jest takie coś, jak skrócony okres wypowiedzenia. Może on być skrócony do 1 miesiąca (czyli powinnaś być poinformowana do 31 lipca - nie wiem, czy forma przez telefon jest tu dopuszczalna), ale przez 3 miesiące (czyli jeszcze we wrześniu i październiku) powinni płacić jak za cały etat.

Na forum OSKKO znalazłam coś takiego
art 20 ust 3 KN określa jasno kiedy następuje rozwiązanie stosunku pracy - w jednostce feryjnej nie może to nastąpić w innym terminie jak 31.08, zatem gdybyśmy postąpili tak jak to wynika z przytoczonych komentarzy naruszylibyśmy ten przepis KN, nie mówiąc już o tym, że zapis art 20 ust 5 KN nie nakazuje takiego postępowania jakie obowiązuje w razie skracania okresu wypowiedzenia zgodnie z k.p.

art 27 ust 1 KN również określa termin rozwiązania stosunku pracy n-la na 31.08, ale nie daje możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia, więc w przypadku zwolnienia n-la na tej podstawie nie jest możliwe wręczenie wypowiedzenia później niż 31.05
Zawsze pozostaje jeszcze sąd pracy, a ten co raz częściej staje po stronie pracownika.OP mogło wcześniej , znając przepisy prawne zmniejszyć etat.To nie jest sytuacja, gdy jest mniejszy nabór, czy żle skonstruowany arkusz organizacyjny.To chore podejście OP i bzdurny wymysł podyktowany oszczędnością.

Według powyżej podanych paragrafów KN faktycznie pod koniec lipca dyrekcja nie powinna ruszać mojego etatu, ale według innych paragrafów wygląda to jakby inaczej. Można różnie interpretować KN. Wydaje mi się,że powinnam się odwołać, albo poradzić radcy prawnego. A jakie jeste Wasze zdanie? Przy okazji dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Dzięki Wam nie czuję się sama ze swoim problemem:)

"Tylko do końca maja dyrektorzy szkół i przedszkoli mogą wręczać nauczycielom wypowiedzenia umowy o pracę lub proponować im mniejszą liczbę godzin zajęć. Również do dziś gminy mają czas na zatwierdzenie arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny."
To fragment artykułu z Gazety Prawnej z 31 maja 2012 roku, czyli dyrekcja nie powinna w lipcu informowac mnie o cięciu etatu. Myślicie podobnie?

31 maja to termin od którego liczyłoby się 3 miesięczne wypowiedzenie co daje datę 31.08 ostateczny termin rozwiązania umowy.Liczy się również forma powiadomienia o zmniejszeniu etatu - informowanie o niej telefoniczne i z uwagami "albo się Pani zgadza, albo do widzenia", jest nie na miejscu.Do wszelkich ruchów kadrowych potrzebne jest pismo informujące o zmianach, z potwierdzonym odbiorem.Do 31 sierpnia możesz być na urlopie, Bóg raczy wiedzieć gdzie.

Jutro taki list mam otrzymać:(

"Jest takie coś, jak skrócony okres wypowiedzenia. Może on być skrócony do 1 miesiąca (czyli powinnaś być poinformowana do 31 lipca - nie wiem, czy forma przez telefon jest tu dopuszczalna), ale przez 3 miesiące (czyli jeszcze we wrześniu i październiku) powinni płacić jak za cały etat."-napisała Halinah
Jeśli we wrzesniu i w październiku powinni mi płacić jak za cały etat, to powinnam przez ten okres pracować 15 czy 30 godzin tygodniowo?

Przede wszystkim NICZEGO bym nie podpisywała, bez konsultacji z prawnikiem.Zadzwoń do kuratorium.Cała sprawa , którą omawiamy dotyczy wypowiedzenia.Ty się zwalniać nie masz zamiaru i powinnaś mieć 2 tygodnie na przemyślenie swojej decyzji.

W tym przypadku kontakt z radcą prawnym - sugeruję związkowego.

To jest cytat z Karty Naucz., który potwierdza to, o czym pisałam wyżej:
"Art. 20. 5. Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia."
Mowa tu o odszkodowaniu, a pracujesz w tym czasie na 1/2 etatu (czy na ile tam dostaniesz ograniczenie).
Pamiętaj jeszcze, że na ewentualne odwołanie się do Sądu Pracy masz 7 dni - pouczenie o tym powinno być w piśmie od dyrekcji.

Nie zostałam poinformowana o tym,że mogę odwołać się do Sądu Pracy. Dostałam prośbę o wyrażenie zgody na zmniejszenia etatu do 1/2 z powodu zmniejszenia liczby oddziałów w szkole oraz mniejszej niż zakładano ilości kandydatów do klas I. W przypadku braku mojej zgody do 20 VIII , umowa ze mną zostanie rozwiązana. Powołano się na art. 22 ust.2 KN.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]