Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest wtorek 16 paź 2018, 19:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak urządzić pomieszczenie biblioteki?
Witam
Pracuję w zespole (szkoła podstawowa i gimnazjum) jako bibliotekarz. Od września (jak dobrze pójdzie) przenoszę się do nowo wybudowanego skrzydła, gdzie oprócz sal lekcyjnych znajdować będzie się biblioteka. Moje zadanie to zaplanować wszystko w nowym pomieszczeniu. Całe wyposażenie od najdrobniejszych elementów po regały ma być nowe. Może ktoś urządzał bibliotekę i może udzielić kilku podpowiedzi, podać jakieś pomysły, przepisy odnośnie wyposażenia...

Tytuł:
Ja niedawno miałam mały remoncik. Teraz żałuje,ze lepiej nie przemyślałam sobie zaplanowania przestrzeni. Przede wszystkim postawiłam na wygodne duże biurko z wysuwanymi szufladami na karty czytelników i książek. Stoi w centralnym miejscu, Teraz dodałabym do niego dostawkę na komputer, bo jakoś nie pomyslałam,ze będzie potrzebny:)) i może jakąs taką fajna półkę na drobiazgi. Zaprojektuj po prostu ladę, z miejscem na wszystko. Ja podglądałam oferty firm produkujących profesjonalne meble dla bibliotek i tłumaczyłam stolarzowi, jak ma to wyglądać. Regały jasne i niskie, aby dzieci mogły dosięgać wszystkich ksiażek. Sofa dla czytaczy w czytelni. Regał wystawowy, regały pod czasopisma. Tablica informacyjna i kącik komputerowy z małymi stolikami pod komputery. Powodzenia!

Tytuł: Re: Jak urządzić pomieszczenie biblioteki?

Dziękuję pięknie za rady. Wstępnie przedstawiłam wycenę sprzętu, uwzględniając powyższe sugestie. Najcenniejsze uwagi to te dotyczące drobiazgów, one najczęściej "lubią" umknąć z pamięci.
U mnie ze względów lokalowych (malutkie pomieszczenie) czytelnicy nie wchodzili między regały. Interesuje mnie, czy macie w swoich bibliotekach wolny dostęp do półek?
... ciągle mam nadzieję, że może jeszcze ktoś urządzał bibliotekę :D i zechce podzielić się uwagami, dla mnie bezcenne :lol:
Poprzednio wystąpiłam jako gość :oops:

Witam!
U mnie podobnie jak u Ciebie czytelnicy mają ograniczony dostęp do zbiorów. W regulaminie mamy zaznaczone, że wolny dostęp jest tylko do beletrystyki.
Wraz z rozpoczęciem wakacji biblioteka będzie malowana, stąd mam pytanie do uczestników forum jaki kolor będzie pasował do pomnieszczeń bibliotecznych. W chwili obecnej mam ściany w kolorze jasnozielonym. W bibliotece mam zielone metalowe regały. Uważam, że ten zielony się sprawdza, ale ze strony dyrekcji padła prozpozycja "odmiany" wnętrza.
Proszę napisać jakie kolory najbardziej się sprawdzają. Czy dobrym rozwiązaniem są wzory, motywy itp. na ścianach?

Wiecie, dziewczyny, pewnie, że w dużym lokalu łatwiej cos urządzić. Jednak w ciasnocie też sie da, chociaż niestety, efekt nie jest taki sam jak w nowym, wielkim pomieszczeniu- przerobiłam obie wersje pracy
W ciasnym, wyjątkowo ciasnym pomieszczeniu, jednak wydzieliłam kilka regałów dla klas 0-3 i dla 4-6, wtedy po 3 regały na grupę wiekową /czyli 6/. Po prostu cięzką pracą swoją i koleżanki mojej, bardzo zsunełam regały z lekturami, gdzie dosłownie bokiem chodziłam lata.
W ten sposób uzyskałam miejsce na dywan do zabaw z maluchami /dni z literaturą itp/
Również podobnie działając, ścisnęłam działy z dydaktyką, gdzie sama wyszukiwałam ludziom zbiory- znalazło się miejsce na centrum multimedialne . Strasznie było ciasno, ale od strony czytelnika tego nie było tak widać.
W "mojej" /chwilowo jeszcze/ bibliotece, najważniejsze są, wg uczniów: centrum multimedialne oraz kącik z pufami. Taaaakkk. /chciałabym, by równie ważne były książki i czasopisma, ale działam i w tym kierunku/

Ja to dopiero ma kłopot z urządzeniem biblioteki - składa się z kilku malych pokoików, dawniej było to mieszkanie dyrektora szkoły:) w największym "pokoju" mam regały z nowościami, książeczkami dla najmłodszych, księgozbiór podręczny, sofę, dwa komputery z dostępem do Internetu. W drugim pokoju są regały z książkami dla klas IV-VI. I tak, wszędzie uczniowie mają dostęp do półek, mimo ze fizycznie nie jestem w stanie ich kontrolować (często wpisuję ksiazki do mola siedząc w trzecim pokoju :)
Marzy mi się kącik z dywanem dla sześciolatków - ale na razie to nierealne.
Co do rysunków na ścianach widziałam kiedys bardzo fajny motyw - znad regału "wyrastały" konary, które zamiast owoców miały ksiażki. Super efekt. Fajny byłby też jakiś duży estetyczny napis nad regałami o książkach, ale zrobiony z osobno wycinanych liter i naklejanych na ścianę. Lepszy efekt niż jeden napis. No i co do kolorów, to ja mam zółty - ładnie ożywia. A, i firanki mam króciutkie i typowo dziecięce- z Kubusiem Puchatkiem i Myszką Miki - niewielka rzecz, a dużo zmienia:)

Jeśli w pomieszczeniu jest dużo światła ładnie wygląda kolor lawendowy. Ale czy on by pasował do mebli? Pod żadnym pozorem niebieski - smutno i zimno w takim pomieszczeniu. I jasny orzech, też ponuro w takim miejscu.

Myślę, że procedura prewencyjna dotyczy całej szkoły, nie tylko biblioteki. W mojej jest gaśnica, a na korytarzach wiszą oznaczenia, w których pomieszczeniach są gaśnice, hydranty i gdzie jest wyjście ewakuacyjne. W szkole musi to być. Czy dyrekcja chce coś więcej?

A co ja mam powiedzieć?Po reformie u mnie w bibliotece zrobiono salę lekcyjną.Ksiegozbiór w niej pozostał,ale musiałam oddać część półek i zwolnić połowę biurka.Moja praca wygląda tak,że na lekcjach siedzę w pokoju nauczycielskim próbując tam jako tako wypełniać swoje obowiązki, do biblioteki chodzę tylko w przerwach i opuszczam równo z dzwonkiem,zgarniając w biegu niedokończone rzeczy i przenoszę do pokoju,aby tam kończyć. Płakać mi się chce czasami z bezsilności, nie ma raczej szans na poprawę sytuacji...Co byście zrobili na moim miejscu?

asiak75 pisze:
A co ja mam powiedzieć?Po reformie u mnie w bibliotece zrobiono salę lekcyjną.Ksiegozbiór w niej pozostał,ale musiałam oddać część półek i zwolnić połowę biurka.Moja praca wygląda tak,że na lekcjach siedzę w pokoju nauczycielskim próbując tam jako tako wypełniać swoje obowiązki, do biblioteki chodzę tylko w przerwach i opuszczam równo z dzwonkiem,zgarniając w biegu niedokończone rzeczy i przenoszę do pokoju,aby tam kończyć. Płakać mi się chce czasami z bezsilności, nie ma raczej szans na poprawę sytuacji...Co byście zrobili na moim miejscu?

Niestety nic nie mogę Ci poradzić na taką sytuację. Jest mi bardzo przykro z powodu twojego braku warunków do pracy. To upokarzająca sytuacja. De facto biblioteka została bez bibliotekarza. Kogo to obchodzi? Jest jak wszędzie. Zamknij buzię i ciesz się, że masz etat. Mogłabym wiele dodać swojego, ale już nie mam siły.

heathurr84u2, zajęcia lekcyjne w bibliotece mogą być, ale nie możesz wychodzić w czasie ich trwania. Nauczyciel bibliotekarz nie powinien zostawiac księgozbioru i dokumentacji - nigdy.
Ja również mam sporo lekcji realizowanych w bibliotece przez innych nauczycieli, rozumiem tu dyrekcję, która nie ma wyjścia- brak sal w 8 klasowej szkole, ale NIGDY nie wychodzę z pomieszczenia i w miarę normalnie pracuję. Męczą się nieco obydwie strony, ja wypożyczając w czasie tych lekcji- zawsze są uczniowie i nauczyciele przed czy po lekcjach -wypożyczający, a nauczyciel ucząc klasę ma nieustannie dekoncentrację uwagi klasy- bo drzwi się otwierają/ zamykają.

Porozmawiaj z dyrekcją, postaw sprawę jasno- lekcje tak, bo taka konieczność, ale ty pracujesz normalnie i masz określone zadania, z których będziesz rozliczana. Po prostu przestań wychodzić z lokalu, w którym pracujesz.
Ach - biurko, służy ci do pracy, znajdź w szkole stolik wolny dla nauczyciela, albo ławkę postaw.

Paranoi, jakie mamy teraz w bibliotekach, nikt normalny nie jest w stanie znieść dłużej bez uszczerbku na zdrowiu.

Magda1 pisze:
Zamknij buzię i ciesz się, że masz etat.
Chyba nie będziemy się tak do siebie odnosić. Wspierajmy się, podpowiedzmy, ale nie na takiej zasadzie. Jak mają inni nas szanować, jeżeli bibliotekarze nie szanują bibliotekarzy :twisted: .
Natomiast odnosząc się merytorycznie do w/w słów, to praca w bibliotece szkolnej obecnej sytuacji finansowej nauczycieli jest koszmarem. Nauczycieli brakuje, będzie coraz mniej, za to przedmiotowcy mają co najmniej 1,5 etatu, może to im wystarcza. Ja nie miałam, nie mam i nie będę miała nadgodzin. Tak kiedyś zdecydowałam i to był błąd. Przetaczają się dyskusje, jak to można mieć wypłaty 2,5 tysiąca. Można i mamy taką wypłatę.
Nie ma co się cieszyć z takiej pracy, będzie jeszcze gorzej. Płaca minimalna wzrośnie, a nasza podwyżka nie do osiągnięcia, przy ocenie pracy nauczyciela liczba punktów musi być na ocenę wyróżniającą. I to tylko na trzy lata, chyba, że zmienią na pięć.

Beata8 - nie było moją intencją obrażanie kogokolwiek na forum. To stwierdzenie miało pokazać sytuację bibliotekarza w szkole. Można mu zrzucić na głowę różne prace bez konsekwencji. U mnie w ubiegłym roku 300 godzin urwanych z pracy biblioteki (zastępstwa i matury). Wszystko udokumentowane w dzienniku. I co z tego? Przepraszam jeżeli kogoś uraziłam.

Magda1- podejrzewałam sarkazm u ciebie, sama w niego już wpadam, po tym cyrku, w jakim pracuję.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]