Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest środa 21 lis 2018, 10:11

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Porada prawna - zastępstwa

Mnie już się nie chce na ten temat dyskutować, bo zjadłam swoje zdrowie. Pracuję ostatnie lata. To, co mogę zrobić, to ograniczenie swojej aktywności na terenie szkoły, do minimum, jakie ambicja nakazuje mi realizować. Nasz zawód jest traktowany ŹLE, jesteśmy gorszym rodzajem nauczycieli- naiwni sądzą inaczej /lub mają wyjątkowe szczęście do pracodawcy/:
- dydaktyk ma swój zakres czynności, wskazane klasy do uczenia, poza tym zakresem ma PŁATNE zastępstwa, obojętnie co na nich robi, np. opiekuje się klasą na chemii,a jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej
- zakres czynności bibliotekarza jest z GUMY, nie sposób opisać, co nam wtłoczono BEZ dodatkowej zapłaty, dochodzą nielegalne bezpłatne zastępstwa. żąda się od nas wysiłku nie do opisania /podręczniki, programy czytelnicze, akcje, imprezy, etc./, prowadzenia administracji...

Pytanie- dlaczego dyrektorzy dobrze się z tym czują, traktując nas podle? Płacą dydaktykowi, nam każą "inspirować czytelnictwo w ramach biblioteki"? Dlaczego:
- dla dydaktyka- zastępstwo za nieobecnego nauczyciela JEST zastępstwem,
- dla bibliotekarza - zastępstwo za nieobecnego nauczyciela JEST "w ramach biblioteki"?- Zajęcia z inspiracji czytelnictwa są wtedy, gdy wchodzi NAUCZYCIEL ze swoją KLASĄ na lekcję, taka lekcja może trwać 15 minut, niekoniecznie 45.
Nie mamy standardów pracy, niewiele możemy zrobić, jeżeli dyrektor nie jest kulturalnym przełożonym, a jest wyzyskiwaczem. Nielegalne zastępstwa są nadal nagminne, a dyrektorzy jak widać, czują się z tym świetnie- czy chcieliby sami być tak traktowani? ... życzę im, by mieli szansę spróbować.

Przez swoją długą "karierę" nauczycielsko-bibliotekarską toczyłam różne boje z dyrekcjami... Ale miałam poczucie, że ta praca mimo mojej wrodzonej "knąbrności" jest doceniana. I pozostawiano mi dużą swobodę działania. Od zeszłego roku odnoszę wrażenie, jakbym stała się lekko upośledzoną istotą, której nie można powierzyć żadnego zadania wymagającego jakiejś inicjatywy. I nie warto o niczym informować - wystarczy wydać polecenie i oczekiwać skrupulatnego wykonania, jeśliby nawet było ono nieco bzdurne. Szczególnie nieprzychylnie traktowane jest samodzielne myślenie.
Czy Wam to coś przypomina? :)

W bibliotece samodzielne myślenie? :D Posłuchajcie: w ostatnim tygodniu sierpnia otrzymałyśmy wsparcie w osobach nauczycieli wspomagajacych do przygotowania podręczników uczniom. Rozpakowywanire z kartonów, pieczątki itp. jedna z pań stwierdziała, że nie chciałaby pracować w bibliotece, a druga na to:a ja bym mogła nawet od 8-15 (i uwaga)... tu nie trzeba mysleć i zaraz potok słów ile to musi ogarnąć wspomagający, jak wyczerpująca jest praca umysłowa, przygotowywanie sie do zajęć itp. . Oczywiście odniosłam sie do jej słów, ale to osobny temat. Panie sobie poszły po 3 godzinach, a zaraz potem okazało się, że postęplowały dwa różne tytuły j. polskiego - podręczników do klasy 7, bo wydawnictwo pomyłkowo wysłało do naszej szkoły zamówienie jeszcze z innej placówki. Nie muszę mówić jaką miałem "satysfakcję " z pomyłki wynikajacej z owego niemyślenia komentując sytuację nastepnego dnia.

Mnie zadziwia w tym roku zamawianie/domawianie podręczników. Podaję braki - potem otrzymuję takie różne w wielu przesyłkach zgadzające się jakby "obok", bo część tak, ale nadal czegoś tam brakuje, a za to coś innego dostarczają, chociaż nie zgłaszam niedoboru... I jeszcze różne takie, co to nie wiem, komu przekazać, bo informacji brak... Mam już dwanaście faktur, a końca nie widać...

Eve pisze:
arielka pisze:
A jak macie płacone za godzinę zastępstwa? U mnie od tego roku to 1/30 :evil: Bardzo to niesprawiedliwe. Każdy przedmiotowiec ma płacone 1/18.

Nie strasz :o . Jeszcze nie wiem. W zeszłym roku (w innej szkole, ale ten sam organ prowadzący) miałam 1/18, mam nadzieję, że i teraz tak będzie.

1/30 :evil: my mamy 1/18. Teraz też sie boje że cos sie pozmienia :shock:

To ja już nie wiem, jak to jest :cry:
Z tego wynika, że nadal nie mamy jednolitych przepisów. Co kraj, to obyczaj :oops:
Ja uzyskałam w szkole informację, że od września zmieniły się przepisy i będzie płacone 1/30.
A tak właściwie, to gdzie można znaleźć wykładnię prawną na ten temat? Albo kogo zapytać?

EMT pisze:
Mnie zadziwia w tym roku zamawianie/domawianie podręczników. Podaję braki - potem otrzymuję takie różne w wielu przesyłkach zgadzające się jakby "obok", bo część tak, ale nadal czegoś tam brakuje, a za to coś innego dostarczają, chociaż nie zgłaszam niedoboru... I jeszcze różne takie, co to nie wiem, komu przekazać, bo informacji brak... Mam już dwanaście faktur, a końca nie widać...

Zwróć uwagę na podpisy na dokumencie wydania z magazynu - Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, Gruzini - niektórzy "bukwami" się podpisywali, inni używali polskich liter - ogólnie cały "bardak" z tego chyba jest powodu. Tak przynajmniej było u mnie - choć pomyłki tylko 2 i to na ich niekorzyść. Cały ten bałagan z podręcznikami umęczył nie tylko bibliotekarzy ale i wydawców.

U mnie zastępstwa tylko w wyjątkowych sytuacjach, poprzedzone wielką prośbą dyrektora o zrozumienie rzeczywistych braków kadrowych - ja jako ostatnia deska ratunku ;) . W ciągu 25 lat pracy miałam może z 10 takich przypadków.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]