Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest piątek 16 lis 2018, 09:56

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Porada prawna - zastępstwa

Dzień dobry.
Chciałabym się szybko poradzić w następującej kwestii. Od września wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Mam niepełny etat (nie na moją prośbę), wychowuję dziecko w wieku 17 miesięcy. Dzieckiem opiekuje się teściowa, ale ona też ma swoje zajęcia i muszę od razu wracać z pracy do domu, bo teściowa musi zdążyć na autobus. I mam pytanie, czy dyrektor może dać mi zastępstwo po moich godzinach pracy, argumentując to 40h tygodniem pracy nauczyciela? To co ja mam w takiej sytuacji zrobić? Bardzo proszę o porady. Z góry bardzo dziękuję.

Tytuł: Re: Porada prawna - zastępstwa

zanja pisze:
zastępstwo po moich godzinach pracy, argumentując to 40h tygodniem pracy nauczyciela?
Świetna wiadomość dla bibliotekarzy. Czyli nauczyciel dydaktyk mając 18 godzin tygodniowo może mieć 22 godziny niepłatne w ramach tego 40-godzinnego tygodnia pracy.
Po co zawracać głowę bibliotekarzowi, jeżeli te zastępstwa może realizować przedmiotowiec z kierunkowym wykształceniem? Podstawa programowa jest liczona (ilość lekcji). Chyba, że to są płatne.

zanja pisze:
czy dyrektor może dać mi zastępstwo po moich godzinach pracy, argumentując to 40h tygodniem pracy nauczyciela? To co ja mam w takiej sytuacji zrobić? Bardzo proszę o porady. Z góry bardzo dziękuję.

Bezpłatne absolutnie nie, a jeśli chodzi o płatne, to sama nie wiem... Też teraz jestem w takiej sytuacji, mam uprawnienia do jednego z przedmiotów i przyznano mi sporo zastępstw w tym tygodniu, potem muszę odrabiać godziny biblioteczne i wychodzę z pracy później niż panie z sekretariatu. Niby parę groszy się dorobi, ale męczące to jest, choć nie mam małych dzieci.

A jak macie płacone za godzinę zastępstwa? U mnie od tego roku to 1/30 :evil: Bardzo to niesprawiedliwe. Każdy przedmiotowiec ma płacone 1/18.

arielka pisze:
A jak macie płacone za godzinę zastępstwa? U mnie od tego roku to 1/30 :evil: Bardzo to niesprawiedliwe. Każdy przedmiotowiec ma płacone 1/18.

Płacone? :lol: :lol: :lol:

"Płacone" ma każdy przedmiotowiec, za każdą lekcję. N. bibliotekarze są niewolnikami, gorszego gatunku- takie są realia. Dyrekcje zachowują się jak kapitaliści bez empatii, dosłownie i udają olbrzymie zdziwienie wykładnia MEN i PiP o nielegalności zjawiska "niepłatne zastępstwa w bibliotekach". Klasy "spadają" do bibliotek na "inspirację czytelnictwa", bo "nie ma nigdzie napisane, że jest jakieś ograniczenie". U mnie wice dyr usiłowała dosłownie zapisać w statucie zjawisko lekcji ... a takowych w przepisach w ogóle brak.
Nie miałam zbyt wielu takich zastępstw, po moich interwencjach, przez wiele lat, obecnie chyba dyrekcja usiłuje mi pokazać, kto tu decyduje, albo czeka aż się wykończę. Dydaktycy mają wiele płatnych zajęć dodatkowych, wszystkie zastępstwa.
Praca w bibliotece w tej chwili to XIX kapitalizm.

Przez pierwszych kilka lat pracy w bibliotece robiłam w ciągu roku 80-90 zastępstw. W pewnym momencie przez dłuższy czas było nawet tak, że co poniedziałek na pierwszej godzinie zawsze szłam za kogoś; było i tak, że szłam z jednej lekcji na drugą, a nawet trzecią. Później z koleżanką wywalczyłyśmy, że nam dawali rzadziej i przeważnie grupy, nie całe klasy. Największy paradoks był wtedy, gdy szłam do jakiejś klasy, a nauczyciel uczący w tej klasie siedział w tym czasie na okienku. Na szczęście od kilku lat bardzo rzadko dostaję opiekę :D

Dorota79 pisze:
Na szczęście od kilku lat bardzo rzadko dostaję opiekę :D

A co się zmieniło, że już rzadko dostajesz? :lol:

arielka pisze:

Nie strasz :o . Jeszcze nie wiem. W zeszłym roku (w innej szkole, ale ten sam organ prowadzący) miałam 1/18, mam nadzieję, że i teraz tak będzie.

Aqa pisze:
Dyrekcje zachowują się jak kapitaliści bez empatii, dosłownie i udają olbrzymie zdziwienie wykładnia MEN i PiP o nielegalności zjawiska "niepłatne zastępstwa w bibliotekach".
Praca w bibliotece w tej chwili to XIX kapitalizm.

To chyba zależy od organu prowadzącego. W moim mieście zjawisko to występuje na szczęście chyba w formie szczątkowej, natomiast w sąsiednim nielegalne darmowe zastępstwa są na porządku dziennym. Wydaje mi się, że dyrektorzy mają tam nakazane, formalnie lub nie, aby nieobecności nauczycieli łatać" w miarę możliwości za pomocą wychowawców świetlicy, bibliotekarzy i pedagogów szkolnych, w ramach ich pensum. Płatne zastępstwa tylko w ostateczności :( Każdy boi się zgłosić do PIP czy iść do sądu pracy, więc taka sytuacja trwa. Rynek pracownika widocznie jeszcze tam nie dotarł...

sylv pisze:
Dorota79 pisze:
Na szczęście od kilku lat bardzo rzadko dostaję opiekę :D

A co się zmieniło, że już rzadko dostajesz? :lol:

Nie wiem co. Może po prostu dlatego, że nie jestem już początkującą pracownicą w stylu "przynieś, wynieś, pozamiataj". Tacy młodzi często są wykorzystywani, i to niekoniecznie do prac związanych z zawodem. A może dlatego, że sobie jakąś tam markę wyrobiłam, widzą, że się staram dobrze wykonywać swoją pracę - w tym wypadku akurat ja tak myślę, że widzą, bo czy tak jest, tego nie wiem, ale takie myślenie poprawia mi samopoczucie :D

Ostatnio zmieniony piątek 26 paź 2018, 11:21 przez Dorota79, łącznie zmieniany 1 raz

U mnie rodzice zgłosili sprawę do PIP, wkurzeni często zablokowaną biblioteką przez klasy na nielegalnych zastępstwach, wielu z nich jest prawnikami, dyrektorami gdzieś tam. Ucieszyła mnie wizyta PIP, bo w dzienniku miałam nawet 5 lekcji pod rząd z zaznaczeniem "zast." Ucieszyła mnie ustna informacja PIP, że nie ma lekcji bibliotecznych- o czym wiem, że jasna jest interpretacja MEN i PIP w tym zakresie: każde zast. musi być płatne, przy czym: lekcja inspiracji czytelnictwa to ZAJĘCIA NA KTÓRE PRZYCHODZI KLASA Z NAUCZYCIELEM, a jak nauczyciela brak A KLASA SAMA W BIBL POD OPIEKĄ N. BIBL. - TO ZAST, KTÓRE MA BYĆ PŁATNE.
Jednak moja radość trwała krótko, pismo, jakie dostali rodzice już jednoznaczne nie jest, bo daje pole do manipulacji dyrekcji- dyrekcji nieprzychylnej n. bibliotekarzowi, czyli- " trudno określić dokładną ilość godzin do realizacji jako zajęcia inspiracji czytelnictwa, ponieważ jednak biblioteka ma obowiązek inspirować czytelnictwo...".

Brak standardów i jasna niechęć MENu by to unormować służy dyrekcjom, które nie widzą w n. bibl. NAUCZYCIELA- CZŁOWIEKA.

Zanja odpowiedź na Twoje pytanie jest w Karcie nauczyciela art. 35 pkt 4. Kobiecie w ciąży, osobie wychowującej dziecko do lat 4 oraz nauczycielowi w trakcie odbywania stażu nie przydziela się pracy w godzinach ponadwymiarowych bez ich zgody.

Eve pisze:
arielka pisze:

Nie strasz :o . Jeszcze nie wiem. W zeszłym roku (w innej szkole, ale ten sam organ prowadzący) miałam 1/18, mam nadzieję, że i teraz tak będzie.

Dostałam informację, że od września tego roku zmieniły się przepisy i każde zastępstwo będzie tak płatne. Czuję się jak wyrobnik :cry:
Nie wiem, czy jest jeszcze jakiś zawód, gdzie w trakcie pracy zmniejsza mu się stawkę. I to znacząco! Ministerstwo o nas nie dba :|

Zmieniła się w mojej szkole dyrekcja i zmieniło się na niekorzyść podejście do płatnych zastępstw doraźnych. Parę lat temu wywalczyłem za pomocą argumentów, powołując się na wykładnie prawnicze, płatne zastępstwa doraźne i przez kilka lat pracowałem na zasadzie odrabiania godzin bibliotecznych za płatne zastępstwa. Teraz, kiedy dostałem pierwsze zastępstwo bezpłatne "w ramach biblioteki", napisałem do szefowej pismo z prośbą o ustosunkowanie się do opisanego problemu i z dołączeniem wykładni MEN, PIP oraz artykułu "BwSz".

I dziś otrzymałem odpowiedź na piśmie, że zostałem wysłany na zastępstwo (za j. polski) "w ramach biblioteki". Moim obowiązkiem jako nauczyciela bibliotekarza jest przede wszystkim inspirowanie czytelnictwa. Wcale nie miałem prowadzić lekcji języka polskiego (na który to przedmiot szedłem i mam do niego pełne kwalifikacje). Na bezpłatnym zastępstwie "w ramach biblioteki" mam m.in. informować o dniach i godzinach otwarcia biblioteki, warunkach korzystania z niej, nowościach bibliotecznych, upominać się o zaległe książki, głośno czytać, prowadzić dyskusje, organizować konkursy, apele promujące czytelnictwo, uczyć korzystania z komputerów, wykorzystywania zasobów bibliotecznych (baz danych i Internetu), stosować formy ruchowo-rozrywkowe, np. zgadywanki literackie oraz inne...

Pani dyrektor zgadza się z wykładnią Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli MEN, że chodzenie na zastępstwa doraźne nie powinno uniemożliwiać wykonywania podstawowych obowiązków nauczyciela bibliotekarza. Jeżeli w księdze zastępstw będzie napisane "w ramach biblioteki" mam prowadzić zajęcia biblioteczne. Gdy będzie napisane "w ramach realizacji j. polski", mam uznać, że "jest to przerwa w wykonywaniu przeze mnie obowiązków nauczyciela bibliotekarza".

Na razie kończy się drugi miesiąc i miałem jedno zastępstwo, więc tragedii nie ma, ale wolałem od razu interweniować, by wiedzieć, na czym stoję.

Co o tym sądzicie? Co kraj, to obyczaj, co dyrekcja, to inna interpretacja prawa!

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]