Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest środa 23 maja 2018, 08:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzień wolny za wycieczkę

Dzień dobry.
Dostałam polecenie bycia opiekunem na wycieczce szkolnej, czy mogę odmówić wyjazdu? Za to był odpowiedzialny wychowawca klasy, ja mam jechać- bo szkoła nie traci pieniędzy za zastępstwa. Wycieczka będzie trwała około 14-15 godzin, przekroczę 40 godzinne pensum i nie będę miałam 11 godzin odpoczynku. Czy mogę starać się w zamian o odebranie dnia wolnego? Pozdrawiam.

Tytuł: Re: Dzień wolny za wycieczkę

Marzenko, chyba nie rozumiesz jak funkcjonuje szkoła w obecnej rzeczywistości. Możesz oczywiście odmówić, tylko czy twój dyrektor odpowiednio przyjmie tę odmowę. Jeśli mówisz komuś w szkole o nadgodzinach, braku odpoczynku , nieodpłatnym zastępstwie... tak funkcjonuje cała polska oświata. Jeśli byłby to weekend - można dostać dzień wolny za sobotę lub niedzielę. Można, ale nie u każdego dyrektora. Niestety, jako normalne są traktowane oddelegowania jako: opiekun dziecka na konkursie czy opiekun wycieczki, wreszcie - w czasie wielogodzinnej dyskoteki, tych nauczycieli, którzy nie mają wychowawstwa. W mojej szkole taki zaszczyt opieki nad dziećmi bardzo często spada na panią pedagog, bowiem dostęp do książek traktowany jest jako coś koniecznego do funkcjonowania szkoły. W innej szkole panią bibliotekarkę cały maj i czerwiec obsadzają jako drugiego opiekuna w klasach 1-3 w większości wycieczek.

Smutne to coraz bardziej. Zastanawiam się coraz mocniej, czy chcę dalej pracować w takim zakładzie pracy :( :(

Zawsze możesz jakoś argumentować swoją odmowę (dzieci, wizyta u lekarza - wiadomo, ile się czeka, coś tam innego). Ponadto, zgodnie z art. 42 ust. 1 Karty nauczyciela czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Kodeks pracy przewiduje dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika. Z uwagi na to, że problematyka ta nie jest regulowana przez Kartę Nauczyciela, zapisy art. 132-133 k.p. będą miały zastosowanie również do nauczyciela. I tak nauczycielowi przysługuje w każdej dobie prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku oraz w każdym tygodniu do 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku. Łączna liczba godzin pracy wraz z godzinami nadliczbowymi w dobie pracowniczej może wynosić maksymalnie 13. Dłuższa praca spowoduje niezapewnienie pracownikowi wymaganego co najmniej 11-godzinnego odpoczynku dobowego (13 godzin pracy + 11 godzin odpoczynku = 24 godziny = doba).

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]