Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest wtorek 23 paź 2018, 03:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skontrum

Czy nauczyciel bibliotekarz może odmówić podpisania zarządzenia o przeprowadzeniu skontrum?
Czy skontrum może być przeprowadzone bez nauczyciela bibliotekarza ponieważ odmówił podpisania zarządzenia?
Proszę o podpowiedź, sprawa pilna! :evil:

Tytuł: Re: Skontrum

O skontrum decyduje dyrektor jako przełożony bibliotekarza; bibliotekarz powinien się do decyzji dyrekcji dostosować, tym bardziej że jemu samemu powinno zależeć na poznaniu stanu księgozbioru po kilku latach od ostatniej inwentaryzacji. Ciekawi mnie, dlaczego miałbyś odmówić podpisania zgody na skontrum.

Dziękuję za odpowiedz, ja jestem w komisji to nauczyciel bibliotekarz nie wyraża zgody na podpisanie zarządzenia i tym samym wstrzymuje rozpoczęcie prac.
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Dyrektor powołuje komisję, która powinna przeprowadzić skontrum. Oczywiście bibliotekarz NIE MOŻE być w składzie tejże komisji. Podpisuje się tylko na dokumentach. Ja także zastanawiam się dlaczego Twoja koleżanka nie chce się zgodzić na skontrum?

Ale dyrektor nie pyta o zgodę! To jest odmowa wykonania polecenia (zarządzenia) dyrektora i może prowadzić do poważnych dla bibliotekarza następstw.

A ja jestem zdumiona (pozytywnie) postawą pani powołanej do komisji. Przecież ogólnie wiadomo, że pracę wykonują głównie bibliotekarze, a członkowie powołani po podpisaniu zarządzenia często w ogóle nie oglądają żadnych książek :D .

Ja należę do osób, którzy zostali potraktowani jak przedmiot dochodzenia śledczego, czyli w drugą stronę. Nie miałam prawa nic robić, poza "pobytem w czasie spisu". Gdybym się dostosowała do zalecenia, skontrum trwałoby parę miesięcy. Komisja nie była w stanie ogarnąć różnic w oznaczeniach zbiorów z rozmaitych okresów /4 rodzaje bez podr./, nie rozumiała czemu podręczniki są: menowskie inaczej liczone i dotacyjne- inaczej liczone. Myliła : p, z b, br, brosz, z.s., zb.sp.... itp.
Samych podręczników jest ok. 8 tys.
Gdybym nie uczestniczyła nieformalnie, nic z niczym by się nie spięło, nie zgodziło, bo komisja by popełniła setki błędów, np. w wklepywaniu do złej bazy danych.

Skontrum powinien robić bibliotekarz (i na ogół tak jest), a jeśli ktoś ma co do tego zastrzeżenia, to nie wie co mówi. W dzisiejszych czasach, kiedy nauczyciele uzupełniają etaty w kilku szkołach i nie mają na nic czasu, nakazanie, aby dodatkowo przeprowadzali inwentaryzację (kiedy? na okienku? po godzinach?), jest co najmniej niepoważne.

Zgodnie z prawem autentycznie skontrum wykonuje komisja inwentaryzacyjna, to fakt. Tyle, że dyrektor nie powinien tak tego traktować, bo bez nauczyciela bibliotekarza nie sposób przeprowadzić skontrum.
W ramach wymiany wzajemnej "atrakcji" skontrowych, oprócz "siedzenia z komisją" /nosiłam zbiory, wklepywałam dane, wspólnie z koleżankami tyrałam po 8 godzin dziennie niemal 2 miesiące/ - ja miałam zlecone 3 inne sale, dyrekcja miała w poważaniu fakt, że już w bibliotece pracuję ponad możliwości człowieka.
Ja mam przed sobą ostatnie lata pracy :) Może uda mi się dotrwać bez zawału, wylewu etc.

Mam pytanie odnośnie skontrum.
Przejęłam bibliotekę po pani, która odeszła dość nagle, w nieprzyjemnej atmosferze. W związku z tym nie nastąpiło przekazanie, tak jak to powinno być, tylko przyszłam do biblioteki pustej i sama musiałam wszystko ogarnąć. Na koniec roku zrobiłam skontrum w programie Librus Biblioteka. Ale teraz księgowa chce w celu uzgodnienia wszystkiego i sprawdzenia, żebym zrobiła skontrum na arkuszach. Jestem w stanie to zrobić tylko moje pytanie jest takie jak najlepiej to zrobić? Mój księgozbiór jest w części skomputeryzowany, a w części nie i nr inwentarzowe różnią się w zależności od tego, które książki są w systemie,a które nie. Czy ktoś może był w podobnej sytuacji i wie jak się za to zabrać?

Arkusze są jedynie materiałami pomocniczymi do przeprowadzenia kontroli, nie powinny interesować księgowej same w sobie. Jeśli zostało przeprowadzone skontrum w programie komputerowym, wyniki powinny być wiążące dla księgowej i dyrekcji. To jedna kwestia.
Drugą kwestią jest to, jak trudno się porozumieć z księgowymi, nawet jak jasno przepisy i minister edukacji się wypowiadają, jak w sprawie samego skontrum-NIE spisu z natury na arkuszach ścisłego zarachowania.

Dlaczego numery inw. ci się różnią? Nie powinny, do komputerowej bazy wprowadza się te same numery, które są w księdze, nie powinny być w żaden sposób zmieniane.

Powiedzcie mi, co powinno się znaleźć na protokole po skontrum (wydruk z mola)? Chodzi mi o to, że nie ma tam specjalnie wydzielonego miejsca na podpisy komisji i pieczątki (jakie pieczątki powinny być?), dlatego pytam.

Wydruk, właściwie wydruki, to część dokumentacji po skontrum. Zawierają: stan finansowo -księgowy każdej księgi, braki względne z poprzedniego skontrum, bieżący spis braków. Trzeba to zebrać w ogólnym protokole, razem, napisać wyjaśnienia /jeśli są potrzebne: braki obecne, poprzednie, książki odnalezione/.

Aqa pisze:
Wydruk, właściwie wydruki, to część dokumentacji po skontrum. Zawierają: stan finansowo -księgowy każdej księgi, braki względne z poprzedniego skontrum, bieżący spis braków. Trzeba to zebrać w ogólnym protokole, razem, napisać wyjaśnienia /jeśli są potrzebne: braki obecne, poprzednie, książki odnalezione/.

A czy mógłby mi ktoś podesłać na priv taki protokół końcowy? Chciałabym zobaczyć, jak to wygląda.

Wyślij swój adres mailowy na pr

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]