Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest piątek 25 maja 2018, 14:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rozbieżności w wartości księgozbioru

Dzień dobry,

niedawno rozpoczęłam pracę w bibliotece i odziedziczyłam rozbieżności pomiędzy wartością księgozbioru w księgach inwentarzowych a wartością księgozbioru, którą dysponuje księgowość. Może miał ktoś taki przypadek i wie, co z tym zrobić? :?:

Tytuł: Re: Rozbieżności w wartości księgozbioru

To bardzo częsty przypadek, niestety.
Sprawdź najpierw pewne dane: czy raz w roku były spisywane/porównywane wartości zbiorów między bibl. a księgowością? Kiedy ostatni raz było to robione? Powinno być minimum raz w roku, robi się to zwykle 2 razy /koniec roku szkolnego i kalendarzowego- zależy od lokalnych ustaleń/. Od dnia porównania i zgodności wartości trzeba prześledzić faktury, protokoły za pozostały okres - do bieżącego wyliczenia, trzeba to zrobić we współpracy z księgowością /czyli porównaniem wpływów i ubytków w bibl i księgowości. DO księgowości nie musisz nieść dowodów wpływów/ ubytków, wystarczy jak zrobisz zestawienie za dany rok, do porównania.
To nie jest łatwe, ani przyjemne.
Sprawdź też, czy były wykreślane ubytki.
Nie wiem, jak masz prowadzoną dokumentację- komputerowo? Może też trzeba sprawdzić prawidłowość zapisów poszczególnych woluminów z danych faktur. Jeżeli poprzednik na tym stanowisku ... "ustalał" wartość zbiorów przyjmując jedynie dane księgowości, sam nie porównując nic u siebie, to masz wielki problem.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]