Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest poniedziałek 23 kwie 2018, 21:37

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: zadania bibliotekarza w statucie

W nowym statucie naszej szkoły w rozdziale o bibliotece szkolnej w zadaniach bibliotekarza ma być punkt o przeprowadzaniu scontrum co 10 lat. Do tej pory scontrum zarządzała dyrekcja w oparciu o przepisy oświatowe. Taki zapis zrzuca odpowiedzialność na bibliotekarza za inwentaryzację, która musi być co 10 lat niezależnie od okoliczności. Na razie mamy dwa odrębne księgozbiory, trzy panie po 1/2 etatu, szał z podręcznikami...
Moje pytanie czy taki zapis powinien się znaleźć w statucie? Czy jest to nadgorliwość szkolnej komisji statutowej?

Tytuł: Re: zadania bibliotekarza w statucie

Nie możesz się zgodzić na taki zapis. Według obowiązujących nas od września przepisów w bibliotece szkolnej skontrum powinno być co 5 lat.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Mówię z sarkazmem.
W szkole, w której pracuję, n. bibliotekarz nie ma nic do gadania, dyrekcja jest wszechwiedząca i wszechwładna. Skontrum zarządza co 4 lata, powołując się na "przepisy dotyczące księgowości w szkole", obce mi i nie wnikam co to, od jakiegoś czasu ma to gdzieś głęboko. Chcą co 4 lata- mają co 4 lata, nieczynny lokal? To nieczynny,właśnie mam skontrum, uśmiecham się do wiecznie pytających rodziców jasno wyjaśniając KTO zarządza ten rodzaj kontroli i dopowiadam, że ja również wolałabym pracować normalnie.
Nie udało mi się 4 lata temu wprowadzić zapisu, że w bibliotece skontrum a nie spis z natury, tym razem też nie, ale jest mi to już obojętne.

Rokfor pisze:
Nie możesz się zgodzić na taki zapis. Według obowiązujących nas od września przepisów w bibliotece szkolnej skontrum powinno być co 5 lat.

Które rozporządzenie mówi o tym, że co 5 lat i że robimy skontrum, a nie spis z natury? Na co się w razie czego powoływać?

Cytuj:
Ustawa z dn. 14 grudnia Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) w art. 104 jednoznacznie stwierdza, że inwentaryzacja księgozbioru biblioteki szkolnej powinna się odbywać zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy o bibliotekach. A zatem aktem prawnym regulującym wszystkie kwestie związane z inwentaryzacją zbiorów biblioteki szkolnej jest rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 1283).

Zatem skoro skontrum robiłam w listopadzie, powinnam się powołać na tę ustawę? (w molu trzeba wpisać na jakiej podstawie przeprowadzono inwentaryzację).

PS Wczytałam się teraz w tę ustawę i tam jest odwołanie do przepisów wydanych na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r. poz. 642 i 908 oraz z 2013 r. poz. 829), a nie do rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 1283), o którym piszesz...

Na podstawie Art. 27 ust. 6. Ustawy o bibliotekach, w którym jest: "Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w porozumieniu z właściwymi ministrami określi, w drodze rozporządzenia, sposób ewidencji materiałów bibliotecznych, mając na uwadze zapewnienie sprawnej realizacji zadań bibliotek." , wydano rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 1283) - które zgodnie z zapisami w Prawie Oświatowym nas obowiązuje.

Skoro zatem skontrum robiłam w listopadzie, powinnam się powołać na co? (w molu trzeba wpisać na jakiej podstawie przeprowadzono inwentaryzację).

Paragrafy29-36 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 1283)

Dzięki halinah za pomoc. Nie mogłem wcześniej odpisać, bo byłem bez dostępu do internetu.

Dzień dobry:)
Jestem kolejną na forum nową i potrzebującą wsparcia osobą. W bibliotece szkolnej pracuję od września. Wcześniej pracowałam jako nauczyciel. W sierpniu odbyło się skontrum i przekazanie biblioteki przez koleżankę. Dzisiaj dowiedziałam się, że w związku z inwentaryzacją szkoły w grudniu czeka mnie kolejne skontrum. Czy jest ono nieuniknione? Bardzo się martwię, bo dowiedziałam się o przyznaniu funduszy z NPRCz i przeraża mnie ogrom pracy, który mnie czeka..

Ja wiem, że takie "piętrowe" przepisy są dla niektórych trudne do ogarnięcia (przy czym nie mam na myśli bibliotekarzy :lol: ), ale powołaj się na to:
Ustawa z dn. 14 grudnia Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59) w art. 104 jednoznacznie stwierdza, że inwentaryzacja księgozbioru biblioteki szkolnej powinna się odbywać zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy o bibliotekach. W art. 27 ust. 6. Ustawy o bibliotekach napisali, że: "Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w porozumieniu z właściwymi ministrami określi, w drodze rozporządzenia, sposób ewidencji materiałów bibliotecznych, mając na uwadze zapewnienie sprawnej realizacji zadań bibliotek." Na tej podstawie wydano rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 1283) - które zgodnie z wyżej przywołanymi zapisami w Prawie Oświatowym nas obowiązuje. A tam w paragrafie 31 ust. 1 napisali, że skontrum materiałów do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się co najmniej raz na 5 lat.

Dziękuję za wsparcie. Spróbuję powalczyć:)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]