Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest środa 24 sty 2018, 11:20

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: bIBLIOTEKA W nowym statucie szkoły ?????

Witam, mam pytanie dotyczące miejsca biblioteki w szkole. dzisiaj gdy przeczytałam 6 stron, 14 punktów z punktami i podpunktami dotyczące biblioteki to się przeraziłam!
Zacznę może od paragrafu, który dotyczy szkoły, która wg celów statutowych zapewnia uczniom możliwość korzystania z:
1.sal dydaktycznych,
2.sal gimnastycznych wraz z zapleczami,
3.boiska szkolnego,
4.POMIESZCZENIA BIBLIOTECZNEGO I ŚWIETLICOWEGO.....

Może i jestem przewrażliwiona, ale skoro tyle miejsca poświęcono na nasze zadania to chyba nie powinniśmy być tylko "pomieszczeniem bibliotecznym i świetlicowym", biblioteka i świetlica to chyba dwa różne, odrębne i spełniające inne zadania "pomieszczenia".

Chętnie pochwaliłabym się całością, ale chyba nie wystarczy tu miejsca, więc w wielkim skrócie:
Pierwsze trzy punkty norma, czym jest biblioteka szkolna... i rola biblioteki, ok. Później jest punkt z punktami i podpunktami dotyczący zadań nauczyciela bibliotekarza, w zakresie pracy pedagogicznej, w zakresie pracy organizacyjno-technicznej, a tu taki podpunkt "sporządzanie projektów rocznych i DŁUGOTERMINOWYCH" PLANÓW PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ", punkt 3 do punktu 4 dotyczy udostępniania książek i innych źródeł informacji, punkt 4: tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną (a)komputeryzacja biblioteki, b)wzbogacanie zasobów...itd.); kolejny punkt 5 w punkcie 4 dotyczy rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się, a tu podpunktów aż do "i"(imprezy, konkursy,...., spotkania z bibliotekarzem miejskiej biblioteki publicznej, CZYTANIE DZIECIOM BAJEK, LEKTUR, KSIĄŻEK PRZEZ BIBLIOTEKARZA, wspólne podejmowanie inicjatyw służących promocji biblioteki i czytelnictwa.... itd. Punkt 6 do punktu 4: organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturalną i społeczną (wycieczki edukacyjne, ..., inicjowanie i udział w akcjach ogólnoszkolnych o charakterze charytatywnym, społecznym, profilaktycznym, patriotycznym,..., WSKAZANIE KULTUROTWÓRCZEJ ROLI KSIĄŻKI POPRZEZ ORGANIZOWANIE INICJATYW NAWIĄZUJĄCYCH DO TRADYCJI,...), punkt 7- współpraca biblioteki z uczniem, punkt 8, Rada Pedagogiczna, punkt 9- współpraca z nauczycielami, punkt 10- współpraca z rodzicami, środowiskiem i innymi bibliotekami, podpunktów znów do "i" (WSPIERANIE DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ BIBLIOTEKI NA SZCZEBLU MIEJSKIM, ..., UDZIAŁ W SPOTKANIACH Z PISARZAMI, ...), później jest trochę zagmatwana sprawa, bo już nie wiem do czego jest ten punkt 3 i 4, ale pojawia się punkt 5- biblioteka realizuje następujące cele:...., później punkt 6- zadania biblioteki szkolnej, gdzie jak na szkolną bibliotekę pojawia się punkt, albo podpunkt: INFORMACJA PROBLEMOWA OPARTA NA WYKORZYSTANIU TRADYCYJNEGO I KOMPUTEROWEGO WARSZTATU INFORMACYJNEGO(?) i znów "komputeryzacja biblioteki"..., punkt 7- biblioteka pełni funkcje: 1. kształcąco-wychowawczą poprzez.......2.OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZĄ!!!!!!!!!!!!! POPRZEZ WSPÓŁDZIAŁANIE Z NAUCZYCIELAMI W ZAKRESIE REALIZACJI ZADAŃ OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH, W TYM ŚWIETLICOWYCH!!!!!; później następują kolejne punkty i na końcu punkt 14, dotyczący nadzoru nad biblioteką Dyrektora szkoły, w którym dowiaduję się, że Dyrektor będzie zatwierdzał nasz TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ?

MOJE PYTANIE: CZY TO TAK MA WYGLĄDAĆ?

Tytuł: Re: bIBLIOTEKA W nowym statucie szkoły ?????

A kto decydował o kształcie tego rozdziału? Pracuje w dwóch szkołach - w jednej zostałam powołana do komisji redagującej nowy statut i miałam wpływ na kształt tego co tam będzie, dostałam taki szkielet/wzór z jakiegoś szkolenia, na którym była wicedyrektorka i na tej podstawie stworzyłam własną propozycję. Zaakceptowali. W drugiej szkole nie zostałam powołana do komisji, ale sama zaproponowałam osobie, która odpowiadała za rozdziały o organach szkoły, że ja jej prześle to co już stworzyłam dla swojej pierwszej szkoły i dostosujemy to tylko do specyfiki naszej. Zgodziła się - ona miała mniej roboty, a ja miałam wpływ, na to co tam będzie. Wolałam takie rozwiązanie niż to co zobaczyłam w projekcie, który nie wiem kto tworzył, mianowicie "biblioteka prowadzi działalność wydawniczą". Nie twierdzę, że jest idealnie napisane, ale jest w porządku jak na moje potrzeby. Statut jeszcze nie jest przyjęty oficjalnie, ale wyślę w pw moją wersję.

Świetlica i biblioteka mają osobne rozdziały w statucie.

W naszym Statucie zaproponowałam to co, było tworzone (dzięki Wam, Drogie Koleżanki :) ) na potrzeby wiosennych kontroli. Spodobało się - zwięźle (ale nie powierzchownie) i na temat.

W każdym przypadku jest to inaczej zapisane. Ja miałam do czynienia z 3 czy 4 takimi statutami i było to po prostu odzwierciedlenie tego, jak do tej pory funkcjonowała biblioteka. Dyrektor wiadomo, że miała swoje pomysły, ale zawsze nie było to zaskoczeniem, tylko normalnymi planowanymi i omawianymi działaniami. Wydaje mi się, że miałam w sumie dużo szczęścia :)

U nas też do statutu powpisywano różne rzeczy- dziewczyny twierdzą, że takie dostały wytyczne i wzory na szkoleniu.
Punkty jak z kosmosu, podczas gdy w prawie oświatowym jest zaledwie kilka zdań nt biblioteki.
Gdy powiedziałam, że niektóre rzeczy powinny być w regulaminie, zdziwiły się, że biblioteka ma regulamin.
Na zgłoszenie poprawek do projektu było kilka godzin, chociaż głosowanie ma się odbyć dopiero za tydzień
(a było to 2 tygodnie temu). Nie zdążyłam zgłosić niczego oczywiście.

Wpisali na przykład lekcje biblioteczne, a na moje pytanie na podstawie jakich przepisów oczywiście nie dostałam odp.

Wpisali do statutu opiekę nad uczniami nieuczęszczającymi na religię- podczas gdy od tego roku w szkole zaczęła działać świetlica.
Jest cały rozdział: zadania biblioteki, takiego rozdziału nie ma nt świetlicy. Spytałam, czy wobec tego,
jeśli 50 osób nie będzie chodzić na religię (w tym nauczanie początkowe)-
biblioteka ma je wszystkie przygarnąć, a świetlica będzie pusta tylko z panią (u nas są lekcje na jedną zmianę, a od przyszłego roku będzie oddzielna sala do świetlicy i pewnie dodatkowa pani)- dodam, że są przecież jeszcze dzieci z wdż.

Wpisali też współpracę z innymi bibliotekami i wypożyczenia międzybiblioteczne.

Nie wyobrażam sobie głosowania za statutem w takim kształcie.

a- że nie wspomnę o inwentaryzacji co 4 lata. :D

EMT pisze:
W naszym Statucie zaproponowałam to co, było tworzone (dzięki Wam, Drogie Koleżanki :) ) na potrzeby wiosennych kontroli. Spodobało się - zwięźle (ale nie powierzchownie) i na temat.

Szczęściara - ja usłyszałam, że wiosenna kontrola była wg STARYCH przepisów i mam przyjąć to, co ściągnięto z Portalu Oświatowego...

U mnie też wpisali do statutu lekcje biblioteczne i w związku z tym mam pytanie, czy głosować za, przeciw czy się wstrzymać?

Ps Jest też taki zapis:

Inwentaryzacja księgozbioru biblioteki szkolnej przeprowadzana jest z uwzględnieniem
przepisów wydanych na podstawie art. 27 ust.6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach ( Dz. U. Z 2012 r. poz. 642, i 908 oraz z 2013 r. poz.829).

Powiedzcie mi, bo nie mogę znaleźć, w którym dokładnie miejscu tej ustawy jest napisane o inwentaryzacji zbiorów?

Na podstawie Art. 27 ust. 6. Ustawy o bibliotekach, w którym jest napisane: "Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w porozumieniu z właściwymi ministrami określi, w drodze rozporządzenia, sposób ewidencji materiałów bibliotecznych, mając na uwadze zapewnienie sprawnej realizacji zadań bibliotek." , wydano rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 1283) - które zgodnie z zapisami w Prawie Oświatowym nas obowiązuje, a którego paragrafy 29-36 mówią o skontrum.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]