Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest czwartek 20 wrz 2018, 17:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ewidencja zestawów podręczników w dokumentach biblioteki

Dzień dobry,

czy zestawy podręczników, które są w ten sposób ujęte na fakturze, można wprowadzić na stan biblioteki w całości jako zestaw, czy każdą pozycję z osobna tzn. rozbić go na odrębne pozycje i przypisać ceny tak, aby stan się zgadzał?

Serdecznie dziękuję za podpowiedzi

Tytuł: Re: Ewidencja zestawów podręczników w dokumentach biblioteki

Prawidłowo, każdy egzemplarz to odrębna jednostka inwentarzowa.

Miałam z tym problem od początku - ćwiczenia z Nowej Ery jako podstawowe materiały, a zestawy podręczników jako dodatek. Nie dało rady wycenić poszczególnych egzemplarzy, u mnie nr inwent otrzymała pierwsza część, a reszta - jako komplet, z tym jednym nr. I ten komplet do zwrotu. Wiem że to nie w porządku, ale w tym roku pierwsza klasa otrzymała 20 sztuk książek na głowę - ćwiczenia i podręczniki - nie dało rady opisać wszystkiego (oczywiście podręczników, nie ćwiczeń) bo pierwszego dnia już to chcieli mieć! Nie było do tej pory problemu że którejś części brak, a jak wiecie są tego tysiące....

Nie ma takiej sytuacji- "bo pierwszego dnia wszyscy chcieli mieć". Myśl o swojej odpowiedzialności, bo ci "wszyscy" o tym nie pomyslą, jak będziesz mieć problem, kontroli.
"Wszyscy" muszą poczekać na ewidencję, takie są twoje obowiązki, nawet jak dziś masz dyrekcję tolerującą wolną amerykankę, to może się nagle zmienić.
Zestawy podręczników to też pojedyncze egzemplarze w jakimś zbiorze, każdy jest oddzielnym podręcznikiem. Faktura MUSI mieć wyszczególnienie: tytuł- ilość egz.- cena. Księgowa też MUSI wiedzieć za co płaci.
Mam podręczniki z Nowej Ery, nie wiem co ty masz, ale zasady są te same: faktura- tytuły- ilość- cena. Na fakturze mogą być i ćwiczenia i podręczniki- za wszystko to płaci OP, zatem MUSZĄ być ceny. W dodatku jasno określone: księgowa płaci za wszystko, ale ćwiczenia traktuje inaczej, biblioteka w ogóle nie ewidencjonuje ćwiczeń, ale rejestruje je i rok przechowuje dane.

Nie radzę nikomu dogadzać nauczycielom "bo chcą już", zapominając o tym, co nas obowiązuje, można na tym się przejechać, nikt wtedy nad tobą, dobroczyńcą, się nie pochyli z litością.
Biblioteka stała się dżunglą/ magazynem/ polem zabaw władz w jakies dziwne gry- kto da więcej /wyborcom, naszym kosztem/, trzeba nauczyć sie w tym żyć.

U mnie też w klasie pierwszej są tony podręczników i kilkanaście ćwiczeń na głowę, wszystko policzone, spisane, wydawane z podpisem

Ja mam zestawy dla klasy pierwszej z wydawnictwa MacEdukacja i podobna sytuacja: na fakturze jest tylko cena zestawu; zestawu podręczników i zestawu ćwiczeń. No więc w teorii faktura MUSI..., ale w praktyce nie musi.
Z ćwiczeniami nie ma problemu, bo ich nie wpisuję do inwentarza i nie muszę odzyskiwać. Natomiast każdą część podręcznika wpisuję oddzielnie, bawiąc się w detektywa w kwestii cen :wink: Nie da się po prostu podzielić przez ilość części, bo w zestawie jest również podręcznik do języka angielskiego, który (zapewne) ma inną cenę. Nie da się sprawdzić jego wartości na stronie wydawnictwa językowego, bo ceny dotacyjne są niższe... :roll: Ale każdą sztukę mam wyszczególnioną; przecież jeśli uczeń zgubi/zniszczy to zazwyczaj konkretną część, a nie zestaw.

KaJu, a czy podzieliłabyś się z kolegą, jakie ceny masz za poszczególne części podręcznika do kl. 1 z MAC-a? Bo mam ten sam kłopot :)
Z góry dziękuje.

Aqa pisze:
Nie ma takiej sytuacji- "bo pierwszego dnia wszyscy chcieli mieć". Myśl o swojej odpowiedzialności, bo ci "wszyscy" o tym nie pomyslą, jak będziesz mieć problem, kontroli.
"Wszyscy" muszą poczekać na ewidencję, takie są twoje obowiązki, nawet jak dziś masz dyrekcję tolerującą wolną amerykankę, to może się nagle zmienić.
Zestawy podręczników to też pojedyncze egzemplarze w jakimś zbiorze, każdy jest oddzielnym podręcznikiem. Faktura MUSI mieć wyszczególnienie: tytuł- ilość egz.- cena. Księgowa też MUSI wiedzieć za co płaci.
Mam podręczniki z Nowej Ery, nie wiem co ty masz, ale zasady są te same: faktura- tytuły- ilość- cena. Na fakturze mogą być i ćwiczenia i podręczniki- za wszystko to płaci OP, zatem MUSZĄ być ceny. W dodatku jasno określone: księgowa płaci za wszystko, ale ćwiczenia traktuje inaczej, biblioteka w ogóle nie ewidencjonuje ćwiczeń, ale rejestruje je i rok przechowuje dane.

Nie radzę nikomu dogadzać nauczycielom "bo chcą już", zapominając o tym, co nas obowiązuje, można na tym się przejechać, nikt wtedy nad tobą, dobroczyńcą, się nie pochyli z litością.
Biblioteka stała się dżunglą/ magazynem/ polem zabaw władz w jakies dziwne gry- kto da więcej /wyborcom, naszym kosztem/, trzeba nauczyć sie w tym żyć.

U mnie też w klasie pierwszej są tony podręczników i kilkanaście ćwiczeń na głowę, wszystko policzone, spisane, wydawane z podpisem

Dzięki za ten wpis, to jest przykładowa fra (popisana przeze mnie kopia oczywiście), jaka cena podręcznika? bo ceny są za ćwiczenia do elementarza i do ang.
Załącznik:
P1130240.JPG
P1130240.JPG [ 113.03 KiB | Przeglądany 2384 razy ]

Mam to samo. Dwie pierwsze pozycje to ćwiczenia. Opisuję tylko, że to materiały ćwiczeniowe dla klasy takiej a takiej, wartości takiej a takiej, wydano do bezpośredniego użytku za pisemnym potwierdzeniem odbioru. Zestaw materiałów edukacyjnych - dwa lata temu traktowałam jako dar przysparzając sobie mnóstwo pracy. Obecnie tylko przeliczam i wydaję paniom I-III - nie interesuje mnie, co z tym zrobią.

Patrząc na to dzieło wydawnicze rozumiem tak:
- ćwiczenia są wyżej /materiały ćwiczeniowe/,z ceną, nie są ewidencjonowane w bibliotece, jest podana ich cena dla księgowej- płacącej za to
- podręczniki są niżej potraktowane jak gratisy /nielegalne w sumie, nie powinny być na jednej fakturze z tymi płatnymi/, bez ceny,
- cena za ćwiczenia jest jasna- nie ma ceny za podręczniki
= miałabym też w poważaniu to wszystko, zasypana tysiącami podręczników. Skoro wysłano dary bezcenne, też bym to dała w klasach do rozdania, ale PO ROZMOWIE z dyrekcją i wyjaśnieniu całej sprawy ze względów finansowo-księgowych.
Dlatego, że musiałabym mieć jasną informację od dyrekcji- czy te bezcenne dzieła są na 3 lata? Czy na rok? :
- szkoła zamawia podręczniki, powinna zamówić te podręczniki
- OP nie da za rok pieniędzy /dotacji na ten sam rocznik /podręczniki
- jeśli są to podręczniki na 3 lata, mimo ich bezcennej wartości, wpisałabym wychowawcom takie notatki z pobrania:
- klasa np. 1a: 25 egz /tytuł/, wydano dnia ..., zwrot dnia...podpis wych.- dla rozliczenia.

A że całe te podręczniki to jedno wielkie bagno dla nas, wiemy wszyscy, sęk w tym, by nie dać się utopić wszelkim nad nami mądrzejszym inaczej, którzy nas w to pakują

Swoją drogą pierwszy raz widzę cos takiego ze strony wydawnictwa. Wygląda na to, że dali gratisy

Radzę sobie z ewidencją tak jak jest to możliwe - te podręczniki - materiały edukacyjne to gratisy (na komplet 4 części) - dają co roku nowe - ale! uwaga! mogą nie dać - nigdy tego nie wiemy na pewno. W uzgodnieniu z dyrekcją i księgowością ewidencjonuję (a po trzech latach spisuję) - albo z wartością albo bez. To jest po prostu wolna amerykanka i nie uważam że jest ktoś kto wie jedynie i słusznie co robić. Chyba, że p. minister? Pozdrawiam! (pozdrawiam oczywiście bibliotekarzy :D

Rokfor, wg moich dociekań to podręcznik do angielskiego kosztuje 19,25, a zestaw na pierwszy semestr 27,50 i zestaw na drugi semestr tyleż samo, co daje razem magiczną sumę 74,25.

Też miałam te gratisowe podręczniki dokładane do płatnych ćwiczeń, ale na szczęście nie na fakturze, tylko w osobnym "wydaniu gratisowym". Wpisywałam do inwentarza zgodnie z założeniem, że dary się przecież wpisuje. Skoro miały być używane przez trzy lata, to lepiej, żeby figurowały w ewidencji.

KaJu - dziękuje za odpowiedź. Mnie wyszło podobnie. Ale na wszelki wypadek pomęczę jeszcze naszego przedstawiciela z MAC-a, może się z da coś z niego w tej sprawie wydusić 8)

Aqa - te podręczniki obowiązują już tylko w 2. i 3. klasach sp. Zrobiłam dokładnie tak jak napisałaś, tylko naiwnie w pierwszym roku ich obowiązywania natworzyłam dokumentów - a teraz muszę to sprzątać.
Od tego roku sytuacja jest moim zdaniem bardziej klarowna-pierwszą klasę wpisujemy z faktury i nie tworzymy zbędnych darów.

Taaak. Mimo wszystko łatwiej było z samymi "darami" od MEN-u, nie były rozliczane z księgowością, tylko w samej bibliotece. Jeśli ktoś zgubił/ zniszczył- płacił /lub nie, na konto MEN.
Dotacyjne podręczniki są po prostu pracą niewolniczą i każdy grosz sprawdzany- w tym kto zapłacił za stratę, ile osób wpłaciło, ile nie itp.. KIM MY SIĘ STALIŚMY W SZKOŁACH?

Na myśl o czerwcu i podręcznikach od klasy 1 po 7 mam nerwicę żołądka.

Taak? A ja cały czas miałam dary od MEN-u i oprócz tego Maca z rozliczeniami; podwójna ewidencja niepotrzebnych elementarzy, które w ogóle nie były używane. I nadal wszystkie leżą w piwnicy nowiutkie, całe stosy. Cieszę się, że już ich nie będzie przybywać :!: Maca jest przynajmniej mniej części.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]