Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest środa 21 lis 2018, 10:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jestem Nowa

Nie, żebyśmy cię zniechęcały. Lubimy swój zawód... chociaż po latach ja mam już wątpliwości co do tego / w swojej materii, nie Marii/. Jednak negatywów jest stanowczo za wiele, jak niestety, g o r s z e traktowanie nauczyciela bibliotekarza niż reszty i trzeba miec tego świadomość i sobie z tym radzić. Tylko ślepy tego nie widzi albo.. hmm, wielki pasjonat. Pasjami rodziny się nie wyżywi.
Czy niewątpliwa radość dzieci z tego czy owego jest w stanie ci zrekompensować wkładany trud, mimo kłód pod nogi i to z każdej strony /rodziców, władz bliższych, MEN u /, trudno nam powiedzieć. Niektórym JEST. Mnie już nie. Odpowiadając uczciwie- nie wybrałabym tego zawodu ponownie, już nie mam żadnych możliwości zmian, ale mogłam swoim dzieciom wskazać inne kierunki, to mi się udało, żadne z 4 nie zostało nauczycielem- wszystkie radzą sobie wiele lepiej niż ja, co mnie cieszy.

Praca w bibliotece szkolnej, jak napisała Aqa jest ciężka i niewdzięczna. Naszym podstawowym obowiązkiem jest odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci. Praca, jak praca, ale zarobki koszmarne. W obecnej chwili wszyscy mają max nadgodzin, w bibliotece nie ma. Jakieś koszmarne zasady awansu, który teraz jest rozciągnięty na ileś lat. Kiedyś był rok z mianowanego na dyplomowanego. Zarobki zbliżają się do pensji p. woźnej, której obowiązki, odpowiedzialność i wykształcenie nijak się mają do nauczycielskich.
Najbardziej jestem oburzona zasadami podwyżek dla nauczycieli. Wymagań do spełnienia jest kilkadziesiąt (dla dyplomowanych), ale to tylko na trzy lata. Potem nowa ocena (musi być wyróżniająca), żeby podwyżka została. Jak będzie wyglądać ocena w praktyce, bibliotekarza, zobaczymy. Oczywiście nigdy bym nie została bibliotekarką w szkole.
Pozdrawiam

Maria pisze:
Biblioteka szkolna a publiczna to zupełnie inna specyfika pracy a jeszcze podstawowa a średnia to już napisała Aqa. Sama musisz ocenić co lubisz. W budżetówce wielkiej kasy nie zarobisz, jedynie to specyfika pracy są i dobre i złe strony. W szkole jesteś i nauczycielem i bibliotekarzem ze wszystkimi prawami i obowiązkami, w pedagogicznej też, ale to zupełnie inna bajka w publicznej miejskiej, gminnej itp jesteś tylko bibliotekarzem, najczęściej pracujesz w jakimś dziale i tylko tym się zajmujesz. Ja jak masz super szefa to dobrze się zastanów co robisz szukając innej pracy.

By pracować w jednym dziale w publicznej to musi być już duża biblioteka publiczna. W mniejszych bibliotekach publicznych jest się często odpowiedzialnym za wszystko. Od wypożyczania książek, kupowania ich po organizacji i goszczenie spotkań Koła Emerytek. Wszystko zależy od wielkości biblioteki. A jeszcze można trafić do lubianych przez "wszystkich 8) " bibliotek publiczno - szkolnych.

Bardzo dziękuję za cenne uwagi. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, to nie jest łatwa decyzja... Ale dobrze, że piszecie o swojej pracy, bo przynajmniej w małej części wiem na czym ona polega :wink: Dodatkowo pomaga mi Pani, która odchodzi z biblioteki. Przejrzę jeszcze inne tematy na forum, poczytam, zapoznam się ze wszystkim.
Powiedzcie jeszcze, co robicie na zastępstwach z dziećmi? jak dużo macie lekcji bibliotecznych planowych, a ile nieplanowanych? Czy poświęcacie czas w domu na przygotowanie się? Czy (jak często) przeprowadzacie konkursy, różne wydarzenia? Z czego korzystacie, żeby coś zaplanować (chodzi mi o gotowe inspiracje)? Pytań mnóstwo :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]