Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest piątek 21 wrz 2018, 12:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dlaczego tak zdrożała prenumrata?

Chciałam się troszkę pożalić, że dość sporo podrożała prenumerata:(
O ile pamiętam w zeszłym roku płaciłam za 3 tytuły 380zł a teraz 450?

Rada Rodziców, która płaci nie będzie zachwycona.

pozdrawiam

Tytuł: Re: Dlaczego tak zdrożała prenumrata?

Już wszystko wyjaśniam. Dobrze, że padło takie pytanie, bo na cenę wpływa wiele czynników i warto to dokładnie wyjaśnić na forum.

1. Koszty przesyłki

Gdy podsumujemy prenumeratę roczną trzech czasopism, cena może wydawać się wysoka, jednak pamiętajmy, że w cenie są już koszty przesyłki. "Koszty przesyłki" kojarzą się z kwotą typu 8-15 zł, ale w przypadku prenumeraty trzech czasopism jest to aż 150 zł.

Moglibyśmy więc podać niższą cenę (czyli 300 zł za 3 tytuły) i doliczyć przesyłkę, jak robi to część wydawnictw, ale zawsze uważaliśmy, że takie ukrywanie kosztów nie jest w porządku. Kiedyś, gdy znaczek kosztował niewiele ponad złotówkę, przesyłka była niewielkim obciążeniem i naturalne było wliczenie go w cenę, jednak w ciągu kilku lat mieliśmy już chyba 4 podwyżki na poczcie i okazało się, że koszt znaczka stał się dużą częścią ceny czasopisma. Pamiętajmy także, że przesyłka to nie sam znaczek, lecz także spakowanie, koperta (lub foliowanie), transport na pocztę, adresowanie itp. W dodatku niektóre numery zaczęły przekraczać limit najtańszego znaczka, przez co cena wysyłki rośnie prawie dwukrotnie.

Dlatego do ceny czasopisma musieliśmy doliczyć znaczną część kosztów przesyłki, które dotąd z przyzwyczajenia pomijaliśmy.

2. Wzrost cen czasopism

Niestety generalnie czasopisma i gazety drożeją. Kilka lat temu "Wyborcza" kosztowała 1,50 zł, a dziś 3,40 zł. "Polityka" czy "Newsweek" były po 5 zł, dziś - 6,90 zł. Jeszcze bardziej drożeją czasopisma branżowe.

"Biblioteka w Szkole" to zdecydowanie najtańszy miesięcznik dla nauczycieli - przynajmniej ze znanego mi grona w miarę popularnych i niedofinansowywanych. Porównajmy przykładowe ceny (brutto za numer z przesyłką):

- Biblioteka w Szkole: 14 zł (prywatnie) / 16,50 zł (instytucje)
    - Świetlica w Szkole: 16 zł / 17,50 zł
    - Wszystko dla Szkoły: 15,50 zł / 18 zł
    - Życie Szkoły: 37 zł
    - Polonistyka: 50 zł
    - Biologia w Szkole: 50 zł
    - Forum Logopedy: 58 zł
    - Głos Pedagogiczny: 37 zł
    - Dyrektor Szkoły: 28 zł
    - Szkoła: 26 zł
    - Sygnał: 21 zł

Naprawdę trudno byłoby konkurować z czasopismami po 50, 30, a nawet 20 parę złotych z ceną 14 zł za numer (z przesyłką).

Podwyżki w całej branży nie biorą się znikąd. Spadają nakłady, a rosną koszty, bo koszty stałe rozkładają się na mniejszą liczbę odbiorców. Do tego dochodzą inne, poza wysyłką czy drukiem. Obecnie każdy musi mieć swój serwis internetowy, profil na fb, osobę odpowiadającą na maile, grafika, informatyka, sklep internetowy i wiele innych. Co roku organizujemy jakąś akcję czytelniczą i chcielibyśmy robić to jeszcze lepiej oraz częściej. To wymaga pracy i generuje koszty.

3. Koszty druku

Do tego dochodzi wzrost kosztów druku - prawie dwukrotny w ciągu kilku lat. Wynika to nie tylko z podwyżek w drukarni, lecz także z większej objętości czasopism. "Biblioteka w Szkole" teoretycznie ma 32 strony, ale nie pamiętam, kiedy ostatnio wydaliśmy taki standardowy numer. A to dojdzie dodatek (np. w dwóch ostatnich numerach), a to aktualny artykuł i z 32 stron robią się 52 (ostatni numer) albo 44 + duży plakat (przedostatni numer). "Wszystko dla Szkoły" ma coraz więcej plakatów i ze względu na formę czasopisma koszty druku są nieporównywalne z tradycyjnym czasopismem, a w przyszłym roku zwiększymy objętość "Świetlicy w Szkole". Podnieśliśmy także grubość papieru i okładek. To wszystko ma wpływ na koszty.

4. Prenumerata prywatna bez zmian

Także źle się czujemy z tymi nieuniknionymi podwyżkami, szczególnie że dużą część prenumeratorów stanowią nauczyciele bibliotekarze zamawiający prywatnie. Dlatego ceny prenumeraty prywatnej pozostają bez zmian. Co więcej, na stronie http://www.promocja2018.pl można zamówić prenumeratę prywatnie z płatnością co miesiąc, by zbytnio nie obciążać domowego budżetu.

5. Kolporterzy

Niestety wciąż połowa nakładu naszych czasopism zamawiana jest za pośrednictwem kolporterów. Nie mogę zdradzać szczegółów umów, ale prowizje są bardzo wysokie. W dodatku największy kolporter, czyli RUCH, miesiącami spóźnia się z płatnościami za kolejne numery, mimo że otrzymuje je od Państwa z góry za cały rok. Do tego stopnia, że postanowiliśmy wstrzymać wysyłanie numerów do RUCH-u, gdy będą zalegać z płatnościami, ponieważ jako małe wydawnictwo nie jesteśmy w stanie kredytować działalności wielkiego RUCH-u.

Co roku zachęcamy, by zamawiać prenumeratę bezpośrednio w wydawnictwie - taniej (w przypadku wspomnianego pakietu o 214 zł), z prezentem i przesyłką w cenie. Gdyby wszystkie prenumeraty były zamawiane bezpośrednio w wydawnictwie, moglibyśmy obniżyć ceny lub uatrakcyjnić zawartość. W praktyce jednak połowa szkół zamawia u kolporterów, płacąc drożej, my otrzymujemy z tego tylko pewną część i to np. pół roku po terminie, co w konsekwencji odbija się na cenach.

Mam nadzieję, że to trochę tłumaczy podwyżki, których - proszę wierzyć - także chcielibyśmy uniknąć.

Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.
Mam nadzieję, że moje pytanie pana redaktora za bardzo nie zdenerwowało ;)

Wiem, że wszystko drożeje - masło też;)
Tylko że rozmowy z Radą Rodziców są coraz trudniejsze, a teraz nie będą lepsze.

pozdrawiam

Pytanie mnie nie zdenerwowalo, bo przecież doskonale rozumiem jego źródło. Denerwuje mnie konieczność podnoszenia cen, bo zależy mi, by nasze czasopisma były dostępne dla wszystkich chętnych do ich czytania.
Od początku (czyli od 27 lat) staramy się, by "Biblioteka w Szkole" była pismem środowiskowym nie tylko DLA nauczycieli bibliotekarzy, ale też przez nich tworzonym, wyrażającym ich interesy, odpowiadającym na pytania i problemy, a - gdy trzeba - to też broniacym ich interesów.
Gdy zakladałem "Bibliotekę w Szkole" wiele osób wyrażało wątpliwości (mówiąc dleikatnie), czy środowisko nauczycieli bibliotekarzy jest w stanie "udźwignąc" swoje odrębne pismo. Padały pytania - kto to będzie czytał? kto będzie tam pisał? Nie miałem wówczas watpliwosci, że to sie uda. Myśle, że dziś już nikt by takich watpliwości nie miał.
Statramy się robić "Bibliotekę w Szkole" najlepiej, jak umiemy, chociaż pewnie nie zawsze spełniamy wszystkie oczyekiwania. Ale fakt, że wielu nauczycieli bibliotekarzy traktuje posiadanie swojego pisma jako wartość i jest w stanie wspierać je swoją wiedzą i doświadczeniem, a także kupowaniem prenumeraty, możemy utrzymywać się na bardzo trudnym rynku, ulepszać swoją ofertę.
W przeciwieństwie do wielu pism specjalistycznych nigdy nie otrzymaliśmy nawet złotówki dotacji. Istnienie czasopisma zależy od tego, czy będzie ono na siebie zarabiać. Działamy w warunkach brutalnego rynku, mając konkurencję w postaci dotowanych z budżetu publikacji (które nie muszą poddawać się weryfikacji rynku, więc często oderwane są od potrzeb) oraz potężnych firm, dysponujacych nieporównywalnymi możliwościami. Ale ma to też dobre strony - przede wszytskim NIEZALEŻNOŚĆ od urzędów, polityków czy interesów korporacyjnych, zachowanie walorów pisma środowiskowego, bliskiego czytelnikom, możliwość reprezentowania wyłącznie interesów naszego środowiska i przedstawiania jego dorobku, potencjału.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]