Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest czwartek 21 lut 2019, 14:20

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dotacja

U nas dla uczniów niepełnosprawnych kupujemy wszystko to samo, co dla sprawnych. Potem nauczyciele wspomagający sami już decydują, co i jak wykorzystać. Dla mnie na szczęście mniej kłopotu.
KaWa, jesteś dosyć dobrze zorientowana w tym wszystkim. Czy sama zajmujesz się tymi zamówieniami? A rozliczeniem dotacji.... również???

Tak, wszystko na mojej głowie, rozliczenie też. W teorii niby nie, ale w praktyce samo życie. Dlatego tak drążę niektóre kwestie, bo chcę aby wszystko grało.
Merypoppins, w przypadku zakupu tonera i papieru, trzeba pamiętać, że wtedy uczniowie nie mają zeszytów ćwiczeń. Nie w każdej szkole to przejdzie, bo często przedmiotowiec chce, aby oprócz podręcznika były ćwiczenia do uzupełniania.

KaWa, tak u nas niektórzy przedmiotowcy mają ćwiczenia ale nie wszyscy, dlatego chyba resztę, która mi zostaje przeznaczymy na papier i toner.
A propos uczniów niepełnosprawnych, to dyrekcja dokonuje zakupów dla tego ucznia z jakiegoś innego funduszu. Z dotacji na podręczniki kupujemy tylko to co dla wszystkich.

Kawa, będziesz chyba naszym ekspertem... :wink: Obawiam się, że będę musiała ogarnąć dotację, bo odeszła sekretarka, która się tym zajmowała, a nowa nie umie. Ja też nie umiem, ale muszę zrobić korektę do faktur i muszę wiedzieć.
Bardzo proszę, wyjaśnij mi, czy dotacja musi zgadzać się globalnie jako całość sumy, czy na poziomach klas również. Przykładowo do czwartej klasy przybyło dwóch uczniów, dotację mamy przyznaną na 43, a musimy kupić dla 45. Ale akurat z siódmej klasy ubyło również dwóch, więc ilościowo i kwotowo wyjdzie na to samo.

Podobno też można wnioskować o zwiększenie dotacji, ale księgowa powiedziała, że nie będzie tego robić, bo za dużo zachodu.

KaJu kwoty muszą się zgadzać na każdym poziomie. Poza tym przypadku, o którym piszesz kwotowo nie będzie się zgadzać, ponieważ na podręczniki w klasie 4 na ucznia kwota wynosi 138,61, a w klasie 7 na ucznia aż 247,52. Tylko kwota na ćwiczenia jest jednakowa. Co do wnioskowania o zwiększenie dotacji, to na pewno u nas robiliśmy to do 30 sierpnia z uwagi na egzaminy poprawkowe. Na dzień dzisiejszy okazało się , że kilku uczniów ubyło w międzyczasie, ale ja siedzę cicho, bo mam już dla tych uczniów opieczętowane podręczniki i nijak je odesłać. Wiem tylko, że do 15 września można aktualizować liczbę uczniów i może to wykorzystajcie i zgłoście do OP konieczność dokupienia dodatkowych kompletów. Jest też taka możliwość, że OP płaci za dodatkowo dokupione komplety, a zwrot dostają w przyszłym roku przy kolejnej dotacji. Taką możliwość na pewno gwarantuje rozporządzenie dot. podręczników dotowanych. Mi podręczniki już odbierają pomału chęć do czegokolwiek. Sama mam pewne wątpliwości, przekopuję internet, ale za bardzo pomocy nie ma. W kuratorium też jedna pani mówi tak, inna inaczej, można zwariować. Pozdrawiam

Merypoppins, sorry, ale zwróć uwagę, że błędnie podałam Ci kwotę na ćwiczenia w klasach IV - VI. Ma być oczywiście 24,75 na ucznia, w oddziałach gimnazjalnych podobnie. Przepraszam za pomyłkę. Kiepski byłby ze mnie ekspert.

KaWa, masz rację; kwota dotacja nie zgadzałaby się w tym konkretnym przypadku, zostałaby nadwyżka.
A jak to jest, gdy szkoły kupują na przykład mniej podręczników do plastyki, informatyki etc. i nauczyciel rozdaje je w klasie na lekcji. Zamiast 40 kompletów dla dwóch oddziałów zamawiamy 20. Wiem, że niektóre szkoły tak robią.
Na co wtedy można wydać pozostałe pieniądze?

I jeszcze jedno; czy z puli pieniędzy na ćwiczenia, gdyby coś zostało, można kupić również podręcznik?

KaJu, rzeczywiście dużo szkół tak robi, że np. do muzyki kupują tylko na jeden oddział i książki są w gabinecie dla wszystkich oddziałów do wykorzystania na lekcji. Pozostała kwota może być wydana tylko na podręczniki lub materiały edukacyjne (typu atlasy, zbiory zadań) lub podlega ona zwrotowi. U nas w ubiegłym roku niewykorzystane parę groszy pozostałe ze wszystkich kompletów doliczyliśmy do wydatków na papier i toner, ale to warto jeszcze sprawdzić.
Kasy przeznaczonej na ćwiczenia pod żadnym pozorem nie wolno wydać na podręczniki i odwrotnie.

Ok, ale jakie podręczniki, dla kogo? Przykładowo rezygnuję z 20 egzemplarzy muzyki do klasy 4 - wtedy to, co kupię też musi być dla 4 klasy?

na przykład: zbiór zadań do klasy 4
na przykład: atlas historyczny 4-8... ???
na przykład: kilka dodatkowych podręczników do języka polskiego do klasy 4... ???

KaWa, dzięki, że tak cierpliwie i szybko odpowiadasz na moje pytania. Myślę, że wielu koleżankom to się przyda :) Jak widzisz, nawet w sobotę myślę o szkole... :?

Ale dosyć tego, zamykam komputer i wychodzę... piękny dzień złotej, polskiej jesieni...

Innym może trochę rozjaśniam niektóre kwestie podręcznikowe, ale na moje wątpliwości wciąż nie znam odpowiedzi. Otrzymałam wprawdzie odpowiedz z Departamentu Podręczników, ale niewiele to wnosi. Mam wrażenie, że ktoś tam niekoniecznie zrozumiał, o co mi chodzi. Odpowiedz na trzy strony A- 4, ale konkretów brak.Wciąż nie jestem pewna co z tymi niepełnosprawnymi w stopniu lekkim. W piątek napisałam jeszcze raz do Men-u, czekam na odpowiedz.

Na pewno powinno się domówić podręczniki dla uczniów, którzy zapisani zostali po 1 września - OP dostanie na to pieniądze.
Nie zazdroszczę natomiast sytuacji z uczniami, którzy odeszli po 1 września - miałam tak w ubiegłym roku, ale nie wiem, kto za to zapłacił - najprawdopodobniej szkoła z własnego budżetu...

U nas z odchodzącymi uczniami nie ma problemu. Obowiązuje nas aktualizacja wniosku z dnia 30 sierpnia. Jeśli już kupiliśmy podręczniki dla tych co odeszli, zostawiamy je w bibliotece. W przypadku, kiedy nie dokonaliśmy jeszcze zakupu, zwracamy przyznaną dotację. Myślę, że mało jest szkół, w których nie ma rotacji. Na wszystko jest rozwiązanie.

Dziś tak się zastanawiałam. Pisałyście, ze dodatkowy komplet na klasę obejmuje tylko podręczniki i że jest to komplet dla niespodziewanego ucznia. Trochę to nielogiczne. Czy niespodziewany uczeń ma być pozbawiony ćwiczeń? Czy jesteście pewne, ze w dodatkowym komplecie ma nie być ćwiczeń. Teraz pozwracam nadliczbowe ćwiczeniówki, żeby potem je zamawiać jak dojdzie uczeń?

Anno, to nie my to wymyśliłyśmy, ale ministerstwo. Nie możemy zamówić na oddział ćwiczeń, bo nie ma na to kasy. Z dotacji są fundusze tylko na dodatkowy podręcznik. Wystarczy zapoznać się z tabelkami dotacyjnymi (zał. nr1) i wszystko jest jasne. Dla mnie też to jest niezrozumiałe, ale taka jest rzeczywistość. Jak w ubiegłym roku w listopadzie doszedł uczeń, to ćwiczenia miał kserowane.

Taka sprawa i pytanie.

W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy w klasach trzecich SP 75 uczniów w czterech oddziałach, więc zarejestrowaliśmy 79 podręczników do j. angielskiego. W tym roku mamy 83 uczniów również w czterech oddziałach. Czy możemy z dotacji tegorocznej domówić tylko 4 podręczniki czy 8 podręczników (tak, aby utrzymać po jednym zapasowym na oddział)?

Z góry dziękuję za próby udzielenia odpowiedzi.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]