Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest poniedziałek 20 sie 2018, 01:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziennik biblioteki

Witam!
Ostatnio nasza dyr. przeglądając zeszłoroczny dziennik dostrzegła w objaśnieniach wpis: "Praca 2 i więcej bibliotekarzy powinna być oddzielona poziomą kreską i stwierdzona podpisem." Szczerze mówiąc razem z koleżanką nie czytałyśmy wcześniej owych objaśnień i trochę zdziwiłyśmy się, że od teraz mamy stosować się do tego, nie wiem jak to nazwać, bo przecież nie przepisu. Ale dyrka sobie życzy bo jakby "ktoś się doczepił" (no nie wiem tak na prawdę kto, bo tylko chyba ona :-) ) Przecież razem z koleżanką razem robimy plan, razem realizujemy projekty. Czasem tylko albo jedna, albo druga ma zastępstwo, albo siedzi na jakimś konkursie czy maturze ale przecież wszystko jest zapisane w dokumentacji szkolnej typu zeszyt zastępstw czy protokoły ale ok możemy się podpisywać. Ale nie wiem jaki jest sens przedzielania tej i tak maleńkiej kratki na pół i wymyślać fikcyjnie która co zrobiła w danym dniu. A co w momencie kiedy nasze godziny się zazębiają i jesteśmy razem, kto ma uzupełnić kratkę??? Przecież pracujemy w jednej bibliotece i nie każda na własny rachunek tylko razem? Czy ktoś mi może napisać czy koniecznie musimy się stosować do tego polecenia? A tak na marginesie czy ktoś może mi napisać dlaczego dziennik biblioteki nie jest na cały rok bo ja zawsze musze doklejać kartki bo przeważnie w na czerwiec już nie mam miejsca?
pozdr.

Tytuł: Re: Dziennik biblioteki

W naszej bibliotece jest jeden etat, ale dwie osoby (każda ma pół etatu) i my nie przedzielamy tej kratki, ale każda wpisuje swój temat. Jeżeli robimy coś wspólnie, to wpisujemy jeden temat, ale obie się pod nim podpisujemy. Jeżeli chodzi o ilość stron, to rzeczywiście jest ich za mało na cały rok szkolny. Ja jestem dopiero pierwszy rok (a właściwie to zaczynam 4 miesiąc pracy), ale wzoruje się na dzienniku z poprzedniego roku i on skończył się z początkiem czerwca. Nikt nie doklejał kolejnych kartek, po prostu przestał zapisywać tematy. Nie wiem czy tak być powinno, ale na razie się tym nie martwię, do końca szkolnego roku jeszcze trochę czasu zostało :D

U mnie od lat dwie osoby prowadziły jeden dziennik bez podziału na czynności przez całe lata. Wszystko jest dobrze jak się rozumiecie i uzupełniacie.W rezultacie nie jest to takie sprawiedliwe. Tak się mówi, że realizujemy razem jeden projekt itp. Tu każda ma też inne zadania, bo nie ma tak , że wszystkie czynności można robić wspólnie w jednym czasie np. ogłoszenie konkursu, jedna szykuje plakaty, rozgłasza po klasach (ja w kl. 4 ty w 5 itp.) ktoś jeden drukuje dyplomy itp. nawet zdawałoby się proste katalogowanie książek. Jedna zrobi 5, bo jeszcze w międzyczasie pomagała dziecku odrabiać lekcje, a druga opracowała w tym czasie 15 egz. Albo gorzej - jedna opracowała 15, a druga 5 bo miała ,,ciekawsze" zadania. U mnie po zmianach personalnych sytuacja zrobiła się mało komfortowa i dziś mamy dwa osobne dzienniki. Ja mam za sobą kilka ciekawych przedsięwzięć i w końcu widać indywidualną pracę, a nie jak do niedawna BIBLIOTEKA ZORGANIZOWAŁA ..., Jeśli się wywiązujecie ,,po równo' to nie ma problemu wpisać co każda robiła chociażby miało by to być powielanie czynności. Jest tylko jedno ale... w tradycyjnym dzienniku nie ma zbyt wiele miejsca na dwa wpisy.

Jeśli chodzi o brak kartek do końca roku to raz chyba doklejałam, ale od dawna tego nie robiłam , bo mi wystarcza. Nie robię np. przerwy 2 tyg. na ferie .

U mnie też nie trzeba było nigdy robić dwóch wpisów i oddzielać coś kreskami. Odnośnie brakujących kartek to też tak mam, doklejam bo brakuje zawsze 2 tygodni. Jest to wynikiem wydłużonego roku i te dzienniki jakie mamy (a zapasy jeszcze spore) musimy zużyć:)

U mnie chwilowo było plus 10 godzin i druga osoba - komputeryzacja. Zawsze wpisywałam razem. Co do brakujących kartek to jak długo pracuje nigdy mi nie zabrakło, pomijam ferie oczywiście itp.

U mnie też 2 osoby na 1 etat, ale nie było problemu ze strony dyrekcji. W tym roku jednak poprosiłam dyrekcję o możliwość prowadzenia dziennika komputerowo - zrobiłam podział wg godzin pracy i każda z nas wpisuje się w swoje "kratki".

U nas są dwie osoby, pracujemy na zmiany. Wpisuje ta, która ma na rano. Też jest kiepsko z podziałem na obowiązki, szczególnie te imprezowe. Odpuściłam sobie, robię to, co mam do zrobienia. Natomiast w czerwcu mamy do wypełnienia "Kartę pracy nauczyciela". Tyle, że ja lubię swoją pracę i jak coś się dzieje w bibliotece. Mam parę lat do emerytury i już niczym się nie przejmuję.

Dyrekcja prosi o podstawę prawną odnośnie dziennika biblioteki szkolnej. Niby nie ma ale na co można się powołać?

W mojej bibliotece pracuje 3 osoby, ja jestem na całym etacie reszta uzupełnia etaty. Wcześniej jedna osoba uzupełniała kratkę, teraz wg zaleceń dyrekcji każdy bibliotekarz wpisuje godziny pracy i co w tym czasie robił. Część rzeczy się powiela, ale dla mnie to jest super sprawa. Teraz widać kto wykonuje różne działania, a nie tak jak kiedyś teoretycznie BIBLIOTEKA. W praktyce jest niestety inaczej.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. 2014 poz. 1170 ze zm.) § 13. 1. Przedszkole, szkoła i placówka prowadzą dzienniki innych zajęć niż zajęcia wpisywane odpowiednio do dziennika zajęć przedszkola, dziennika lekcyjnego, dziennika zajęć w świetlicy oraz dziennika zajęć, o którym mowa w § 12, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością dokumentowania przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej (...) - tyle rozporządzenie, nie ma w nim niczego o dzienniku biblioteki.

Szkoła powinna określić szczegółowe zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej w swoim statucie. Dotyczy to także sposobów dokumentowania pracy nauczyciela bibliotekarza.

My też przy dwóch osobach dzieliłyśmy kratkę i wpisywałyśmy każda swoje działania. Czasami wpisy się powielały, czasami nie.

Powiedzcie mi, co wpisujecie do dziennika jako temat zajęć oprócz wystawek, gazetek ściennych, konkursów, wpisywania darów, selekcji, usług ksero? Pytam, bo być może ja czegoś nie zapisuję, co mogłoby się w tym dzienniku znaleźć.

U mnie drugi rok są dwa osobne dzienniki i jestem z tego podziału bardzo zadowolona. Powód jest bardzo prozaiczny - moja koleżanka ma tak zamaszyste pismo, że dla mnie zostawał zazwyczaj margines... Teraz mam miejsca dużo i wystarcza na wszystko. Wpisuję wszelkie działania, jakie mam w obowiązkach, czyli nie tylko biblioteczne działania, konkursy, projekty, gazetki czy wystawy, ale też aktualizację strony szkoły, strony biblioteki, bloga biblioteki, opiekę nad uczniami, zastępstwa. Wszystko, co robiłam w czasie swoich godzin :)

U mnie też dwa oddzielne dzienniki papierowe i elektroniczne, każda pracuje na swoim. Dyrekcja zerka w nie dwa razy do roku i nigdy nie miała zastrzeżeń do ich prowadzenia.

Czy ktoś z Was korzysta z opcji Dziennik bibliotekarza w MOL NET+?
W minionym roku szkolnym wprowadzono u nas dziennik elektroniczny. Ponieważ w trakcie roku pojawił się także elektroniczny dziennik świetlicy, okazało się w czerwcu, że tylko ja prowadziłam dziennik papierowy. Przyznaję, że czasem nie mam czasu go uzupełniać na bieżąco, a przyzwyczaiłam się do elektronicznego dziennika (mam kilka lekcji w I-III), wygodne jest to, że można w dowolnym miejscu się zalogować i popracować.

Dziennik w MOL NET+ wygląda dosyć ubogo. Nie jestem pewna, ale dyrekcja nie ma chyba do niego wglądu tak jak do UONET+. Stąd pytanie do korzystających w tej opcji. Czy drukujecie dziennik zajęć dyrekcji pod koniec roku (co z kontrolą)? A co ze statystyką?
Czy raczej wszyscy pozostali przy papierowym dzienniku?
A może prowadzicie dziennik w wersji elektronicznej, ale w inny sposób?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]