Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest środa 15 sie 2018, 15:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nieaktualne podręczniki

zapewne jest to informacja przesłana w odpowiedzi na czyjeś pismo przez pracownika MEN. Mam sama takie pismo z bardzo podobnym sformułowaniem.

Tego się obawiałam. Muszę ubytkować nieaktualne podręczniki i chciałam dyrekcji dać "konkretny przepis".

Pierwsze "darmowe" podręczniki zostały wpisane u mnie do KG z wartością 0zł. Nie wiem czy wykreślając je teraz dać im kolejny nr ubytku, czy też zrobić jeden zbiorczy protokół i wpisać do niego od nr 1 skreślane podręczniki zarówno z księgi głównej jak i broszur/podręczników. Co robić?

Do każdej księgi robisz osobny protokół i dajesz kolejny nr ubytku z rejestru danej księgi.
Ale dlaczego zostały wpisane z wartością zero? Przecież dary wyceniamy, nawet jak nie znamy wartości, to ją możemy oszacować i mamy do tego prawo. Poza tym ceny elementarzy, czyli tych pierwszych podręczników, publikowało Ministerstwo.
Teraz wychodzi na to, że dasz księgowej protokół z wartością zero, żeby odpisała tę wartość z majątku szkoły :mrgreen: No nie wiem... ja bym może dopisała cokolwiek jeszcze do tego protokołu, żeby jednak jakaś wartość się pojawiła. Coś chyba znajdziesz do odpisu?

KaJu pisze:
ja bym może dopisała cokolwiek jeszcze do tego protokołu, żeby jednak jakaś wartość się pojawiła.
Czyli wystarczy 4,34 z, może uda Ci się jakoś ładnie dopisać razem z tym zerem. W KG musi być numer ubytku.

Nie to miałam na myśli, żeby dopisywać teraz ceny do tych podręczników. Wartość księgozbioru uzgadniam co roku z księgowością; nie da się zmienić cen w księdze głównej trzy lata wstecz.
Myślałam, żeby dopisać do protokołu inne pozycje, choćby jedną książkę z konkretną ceną.

Nie wiem dlaczego wyceniono je na 0 zł, pracuję od września br. Chodzi o "Nasz elementarz - WSiP" czyli jak rozumiem MEN. Doczytałam, że wartości podręczników nie wlicza się do wartości księgozbioru, więc może to 0 nie jest złe. W takim razie zrobię protokół ubytków z KG i wykreślę podręczniki, a potem protokół ubytków z księgi broszur i wykreślę resztę "N.E." tym razem od nr 1. Mam nadzieję, że db zrozumiałam. Dziękuję za podpowiedzi.

Zgadza się, wartości podręczników nie wlicza się do majątku szkoły, dlatego nie wpisuje się ich do księgi głównej. Wszystko, co jest w księdze głównej wlicza się do majątku szkoły.
Zrobisz te dwa protokoły i pozbędziesz się kłopotu. A sama na przyszłość będziesz już wpisywać prawidłowo; podręczniki (z ceną) do innej księgi.

Żadne podręczniki nie powinny być wpisywane do księgi głównej,nawet jak żąda tego księgowość. Podręczniki rozsyłane przez MEN, tzw. menowskie, były wysyłane do szkół bez jakichkolwiek faktur, dokumentów- po prostu na zamówienie szkoły wysyłano potrzebną ilość. Wszystkie te podręczniki powinny się znaleźć w księdze broszur I PODRĘCZNIKÓW, jaka nazwa, taka zawartość księgi.
Księgowość ma swoje władze zwierzchnie, które od lat wprowadzają nam chaos w dokumentacji: raz żądają BEZPRAWNIE wpisywania podręczników do księgozbiorów głównych- na bank nie znając się na tym, co to jest, innym razem - doliczania wartości.
Czyli - obecnie, w kolejnym roku istnienia dotacyjnych podręczników, OP żądają doliczania wartości podręczników do wartości zbiorów. NIE jest to wpisywanie podręczników do księgi głównej.
Pamiętamy o tym, że OP zmienia swoje żądania dość często, w ogóle nie jest to spójne z przepisami - księga broszur i PODRĘCZNIKÓW służy do opracowywania podręczników, stąd zakładamy /my, nauczyciele bibliotekarze/ oddzielne księgi na same podręczniki dotacyjne, by było łatwo to doliczać. Może nastąpić znów dzień, w którym ktoś inny w OP pomyśli głębiej i każe traktować podręczniki jak prawo nakazuje, jako broszury i podręczniki, nie doliczając wartości do zbioru głównego. My musimy z tym sobie radzić, jak umiemy.

Podręczniki menowskie nie były rejestrowane w księgowości wcale, stąd nie ma z nimi problemów, po prostu za 2 lata znikną zupełnie, cierpliwie poczekaj, potem przy akceptacji dyrektora - MUSI akceptować taki rodzaj ubytku, zresztą jak każdy, możesz protokołem się pozbyć kłopotów.

A ja żadnej osobnej księgi na podręczniki dotacyjne nie zakładałam. Bo niby dlaczego miałabym zakładać, skoro ma starą księgę podręczników i broszur?

Postępujesz prawidłowo. Co OP to odrębne żądania. Jeśli OP żąda doliczenia wartości podr. dotacyjnych do wartości zbiorów, łatwiej to zebrać mając oddzielną bazę dotacyjnych, stąd takie postępowanie. Jeśli masz to razem z innymi broszurami i podręcznikami, to przy takim jak u nas żądaniu OP i księgowych, musisz prowadzić oddzielną zabawę w wyliczankę- ile zł warte są dotacyjne, wpisywane między innymi broszurami i podr., ile wartość ubytków w tej grupie.

Czy ktoś z koleżanek i kolegów opracowywał już procedurę postępowania z nieaktualnymi podręcznikami zgromadzonymi w bibliotece? Wiem, że to niby zadanie dyrektora, ale sam tego nie zrobi, trzeba mu jakąś propozycję podsunąć. Może ktoś mógłby się podzielić swoimi rozwiązaniami... np. czy całość przeznaczacie na makulaturę, czy jakąś liczbę/procent podręczników zachowujecie.

U mnie np. są prośby niektórych rodziców uczniów klas gimnazjum, aby przekazać im podręczniki z kl. I (chcą się przygotowywać do egzaminu z nich). I tu pytanie - czy wycofać i rozdać, czy zostawić i wypożyczyć?

Czy ktoś już pozbył się podręczników dotacyjnych do klasy 4? Czy to OP wyraża na to zgodę? Bo w przypadku MEN-owskich sprawa jest jasna, jest komunikat, że decyzja należy do dyrektorów. A co resztą książek?

Cytuj:
Bo w przypadku MEN-owskich sprawa jest jasna, jest komunikat, że decyzja należy do dyrektorów.

Możesz podać link do strony gdzie jest zamieszczony ten komunikat.

https://www.kuratorium.lodz.pl/komunika ... dstawowej/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]