Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest środa 24 sty 2018, 11:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Spotkanie autorskie w bibliotece

Dzień dobry,
Ostatnio dyrekcja poprosiła mnie o zorganizowanie spotkania autorskiego i jak zrozumiałam są przygotowani na pokrycie kosztów z tym związanych. Jednak nie do końca wiem, jak się za to zabrać... Czy ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem?
Wiem, że mogę napisać do wydawnictw, np. do Wyd. Literackiego i teoretycznie, wiem, co napisać. Chodzi mi bardziej o praktyczne porady, jakieś wskazówki, cokolwiek, co pozwoli mi ruszyć z miejsca, bo na razie to mam dużo obaw:)

Tytuł: Re: Spotkanie autorskie w bibliotece

Zupełnie niepotrzebnie sie obawiasz :)
Na spotkanie mozesz się umówić z autorami również bezpośrednio, niekoniecznie poprzez wydawnictwo (będzie taniej).
Musisz przede wszystkim zapytac jakie wymagania ma autor, czy chce, aby mu załatwić nocleg, co jest mu potrzebne do przeprowadzenia spotkania np. rzutnik, sprzęt audio, mikrofon, rekwizyty.
Dowiedz się ile dzieci jednoczesnie udźwignie, ile spotkań w ciągu jednego dnia - jeśli duzo, negocjuj obniżenie stawki. :mrgreen:
Autorzy zazwyczaj przywożą swoje ksiązki z autografem i sprzedają dzieciom po spotkaniu. Jesli sprzeda się duzo, mozna liczyc na gratisy do biblioteki
Dopytaj dyrekcję jaki papier jest potrzebny - faktura, rachunek, czy wystarczy zwykła kartka z podpisem i potweirdzeniem. Nie wszyscy autorzy mogą wystawiać faktury.
Bywa, że autor wcześniej wysyła warunki umowy z bardzo dokładnymi danymi i wymaganiami.
Praktycznie każde spotkanie odbywa się na innych zasadach.
Przed spotkaniem warto z dziećmi przeprowadzić pogadanki wprowadzające na temat książek autora, samego autora, wytłumaczyć o co nie wypada pytać itd itp.
Zadbaj o poczęstunek dla autora (kawa, herbata, woda, przekąska), wskaż miejsce gdzie może się przygotować. Na spotkanie wypada zaprosić dyrekcję, bo elegancko wygląda, gdy to właśnie dyrektor powita gościa :)

aLeena pisze:
Dzień dobry,
Ostatnio dyrekcja poprosiła mnie o zorganizowanie spotkania autorskiego i jak zrozumiałam są przygotowani na pokrycie kosztów z tym związanych. Jednak nie do końca wiem, jak się za to zabrać... Czy ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem?
Wiem, że mogę napisać do wydawnictw, np. do Wyd. Literackiego i teoretycznie, wiem, co napisać. Chodzi mi bardziej o praktyczne porady, jakieś wskazówki, cokolwiek, co pozwoli mi ruszyć z miejsca, bo na razie to mam dużo obaw:)

Dwa razy organizowałam w szkole na sali gimnastycznej spotkanie autorskie z panem, który zajmuje się poezją śpiewaną. Uczniom się raczej podobało. Poszukaj kogoś takiego w swoim regionie, niekoniecznie tych znanych autorów z pierwszych stron gazet, bo to wiąże się zapewne z niemałymi kosztami. Nie musi to być pisarz, może być inny twórca: rzeźbiarz, muzyk, plastyk, sportowiec, a nawet absolwent szkoły, który czymś twórczym się zajmuje i warto zorganizować z nim spotkanie. Na pewno ktoś taki się znajdzie. A kiedy już kogoś takiego sobie wybierzesz, ustal, jak takie spotkanie miałoby wyglądać. Tu inicjatywa należy do ciebie, ale nie wątpię, że osoba zapraszana będzie miała coś na ten temat do powiedzenia.

Wydawnictwo Literetura ma plan spotkań - można się umówić i bez problemu przyjedzie do Was któryś z ich autorów. Spotkania są bardzo ciekawe i dzieci je lubią.
Wcześniej koniecznie dokładnie omów sposób płatności - ja miałam z tym mały problem.

elkat1 pisze:
Wydawnictwo Literetura ma plan spotkań - można się umówić i bez problemu przyjedzie do Was któryś z ich autorów. Spotkania są bardzo ciekawe i dzieci je lubią.
Wcześniej koniecznie dokładnie omów sposób płatności - ja miałam z tym mały problem.

A możesz wysłać link, bo nie mogę znaleźć?

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Właśnie o coś takiego mi chodziło, bo np. kompletnie nie wzięłam pod uwagę, że w grę może wchodzić organizacja noclegu. Już mi raźniej i zaczynam wierzyć, że dam radę ;)

Podsyłam też link do Wydawnictwa Literatura o spotkaniach, dla Doroty79
http://www.wyd-literatura.com.pl/spotkania-autorskie/

Dzięki :)

Czy ktoś z Was miał spotkanie autorskie z Joanną Olech? Jakie wrażenia?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]