Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest czwartek 20 wrz 2018, 17:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kontrole w bibliotekach

Na stronie MEN pojawiły się już długo oczekiwane arkusze kontroli biblioteki. Warto zajrzeć. Pozdrawiam

Tytuł: Re: Kontrole w bibliotekach

Dzięki 8)
https://men.gov.pl/jakosc-edukacji/nadz ... 62017.html

To nie kontrola biblioteki, tylko papierów! I nie są to zbiory biblioteczne!

W ubiegłym roku szkolnym mieliśmy kontrolowaną świetlicę i oprócz dokumentacji kontrolujący odwiedzili świetlicę i przyglądali się prowadzonym zajęciom. W arkuszach też była wymieniona tylko dokumentacja. Mam nadzieję, że i tym razem ktoś pofatyguje się do biblioteki i zainteresuje bliżej naszą pracą (sterty darmowych podręczników czekają!).

Państwo w państwie. U nas też w kwietniu była kontrolowana świetlica. Zaczęło i zarazem skończyło się na przeglądaniu papierów u dyrektora w gabinecie (plan pracy, regulamin, dzienniki). Nikt nie dotarł do świetlicy. Mam nadzieję, że teraz będzie podobnie. Ta wizytacja i tak niczego nie zmieni. Jak OP zarządzi to tak będzie. Póki co żadnych norm i standardów nie ma i nie zapowiada się zmiany.

Przejrzałam arkusz kontroli i mam pewne wątpliwości. Chodzi o zapisy w statucie dotyczące biblioteki. Sprawdziłam zapisy w moim szkolnym statucie i zadania biblioteki i bibliotekarza są zgodne z Rozp. MEN z 21 maja 2001 r., jednakże zapisane w trochę innej formie, np. w Rozp. jest "udostępnianie książek i innych źródeł informacji" u mnie jest "udostępnianie zbiorów wypożyczalni, czytelni oraz komplety do pracowni, klas, świetlicy". W naszym statucie inaczej sformułowany jest punkt mówiący o rozbudzaniu i rozwijaniu indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się. Różnic w zapisach jest więcej, ale wszystkie uwzględniają zadania ujęte w Rozp. W naszych zapisach statutowych nie widzę jednak punktu o organizowaniu różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną. Napiszcie, jak to wygląda w Waszych szkołach.

U mnie w Statucie pomieszanie z poplątaniem, ale przygotowuję zmiany, oczywiście korzystając ze Statutów innych bibliotek.

Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturalną i społeczną:
a) wycieczki edukacyjne, czyli do b-ki publicznej, biblioteki innej szkoły
b) interdyscyplinarne koła zainteresowań, np. Scrabble, biblioterapia w edukacji (głośne czytanie bajek i baśni w ramach art.42, uchylonego)
c) spotkania i imprezy edukacyjne, czyli konkursy, wystawy, imprezy itd...
d) gromadzenie literatury regionalnej

Wydaje mi się, że to będzie podobnie, jak z formularzem do Programu Wychowawczego i Profilaktycznego. Do rubryczki trzeba wpisać odpowiadający punkt Statutu.

Uważam, że w statucie powinny znaleźć się informacje ogólne bez dodatkowych szczegółów. Wszelkie nasze działania w ramach konkretnego zadania rozpisujemy w rocznym planie biblioteki. Tak mi się wydaje. A co do wprowadzania zmian, to nie wiem, jak to wygląda prawnie, aby teraz dokonywać zmian po ukazaniu się arkuszy kontrolnych. Chętnie też bym zaproponowała wprowadzenie zmiany i dopisała te nieszczęsne działania rozwijające wrażliwość kulturową i społeczną. Bardzo proszę o porady, ale coś nas tu mało po świętach.

Poprawki (nowe punkty) do statutu wprowadza się uchwałą Rady Pedagogicznej. Jak w sejmie - jest czytanie i głosowanie. W statucie mamy tylko podstawowe zadania. U nas jest zapis, że biblioteka pracuje w oparciu o plan pracy biblioteki zatwierdzany co roku przez dyrektora szkoły. W razie braku jakiegoś zapisu zawsze mogę sobie to dopisać.

Ps. Jak Cię znam masz na pewno wszystko wzorowo. Póki co są zalecenia pokontrolne (to nicwielkiego) i o zapis w statucie niech się martwi dyrekcja.

Ja nie wiem, czemu niektórzy marzą o wizycie kontrolerów w lokalach bibliotek. Próbuję zrozumieć, nie umiem. To jak z wizytą w Poradni Medycyny Pracy- idziemy tam nie by się leczyć, ale dostać papierek, że jesteśmy zdrowi, leczymy się w innej Poradni. Kontrolerzy nie są od pomagania nam, chyba wszyscy to wiemy. Są wysłani przez nudzących się przełożonych, którzy z kolei chcą się czymś wykazać, lądują w szkołach w określonych celach, trują ... dyrektorom a ci nam.
Pamiętacie sprawozdania z KNM? Najbardziej "rozbawił" mnie punkt: "ilość projektów" na oddział. W żaden sposób urzędnik nie przyswajał tego terminu właściwie, nikt normalny nie uzna, że 1 projekt o nazwie XY, realizowany tak samo w 10 oddziałach jest 10 projektami, dla urzędnika JEST. Kto wie, co kontrolerowi nakazano... Lepiej, by się zapoznał z papierami i szczęśliwie opuścił budynek szkoły.
Problemy musimy akcentować zupełnie gdzie indziej. I staramy się to robić.

Nie marzę o wizycie kontrolerów w bibliotece, ani o żadnej innej kontroli. Marzę tylko o dotrwaniu do ferii zimowych i to w dobrej kondycji psychicznej (w styczniu mamy ewaluacje zewnętrzną). Pozdrawiam i życzę szampańskiej zabawy w noc sylwestrową.

Wcale nie marzę o kontroli. Chciałabym tylko, żeby nasza praca była oceniana na podstawie tego, co rzeczywiście robimy, a nie tego, co zapisane w dokumentach. Chyba Wam nie trzeba wyjaśniać, jak ma się jedno do drugiego.

A po co kontrolować biblioteki w gimnazjach, skoro ich los jest już przesądzony? Żeby rewizorzy zarobili i żeby ludzi jeszcze podenerwować na koniec?

"halinah" czytasz w moich myślach. Podpisuję się pod tym, co napisałaś. W dokumentach często zapisane są urzędowe formułki, na które nie mamy zresztą żadnego wpływu. Warto by było pokazać naszą codzienną, zwyczajną pracę: tłumy na przerwach, dopytywania "czy są już książki o piłkarzach?", "a kiedy pani wywiesi wyniki konkurs?", kilometry folii podczas okładania podręczników szkolnych, wycinanie szablonów liter na kolejną uroczystość szkolną czy kartkę na drzwiach biblioteki typu "Biblioteka nieczynna. Jestem na lekcjach". Pozdrawiam wszystkich serdecznie. A w tej chwili rozliczam dotacje na podręczniki szkolne. Czy ktoś z bibliotekarzy też to robi, czy tylko ja?

Ja nie robię, ale na wstępie ujawniłam, że w ogóle nie wiem, o co w tym chodzi, więc nadaję się co najwyżej do rozpakowywania kartonów :) . A poważnie - siedzi nad tym nasza (bardzo dobra) pani kierownik administracyjna i najwyżej prosi mnie o jakieś dodatkowe dane. I jeżeli nawet ją proceder rozliczania stresuje, to co ja bym mogła - taka zwykła humanistka...

Ostatnio zmieniony czwartek 05 sty 2017, 13:18 przez EMT, łącznie zmieniany 1 raz

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]