Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest piątek 21 wrz 2018, 12:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

bibliotekary pisze:
Popytałyśmy i wytyczna z UM jest jasna. Inni nauczyciele też dostali taki prikaz. Koleżanki z dużego Zespołu Edukacyjnego (podstawówka, gimn. i LO) musiały nawet w sprawozdaniu napisać dwa dni w tygodniu. Od szefa dowiedziałyśmy się, że KN nie ma tu nic do rzeczy, bo zgodziłyśmy się wziąć udział w programie. Na pewno nas nie będzie bo mamy zaplanowane wyjazdy, więc teraz pytanie, bierzemy urlop bezpłatny w te dni czy zwolnienie. Już mi niedobrze od tych rządowych programów. Skoro udział w tym oznacza zgodę na pracę w wakacje dlaczego nie ma na ten temat ani słowa? Wypożyczamy na wakacje, już od dawna, i nie wydaje mi się by ktoś z uczniów odwiedził nas w czasie wolnym, więc po co MEN taka bzdura w sprawozdaniu? Jeśli nikt się z tym nie spotkał, to jest to tylko wymysł w woj. lubuskim?

To chyba ustalenia UM a nie MENU - może osoby z UM powinnaś odesłać do strony rządowej?
https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/ksiazki-marzen-dla-10-tysiecy-szkol.html

"Uczniowie mają też być zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem."

Ktoś chce chyba być mądrzejszy niż ministerstwo...

Z realizacją, wiadomo, bywa różnie, ale naprawdę podobają mi się same założenia tego programu. Każda metoda, by zachęcić dzieciaki do czytania, jest dobra. Spora część z nich w ogóle nie dostrzega wartości czytelnictwa i nie wie, "po co im to w ogóle potrzebne". Dlatego warto im uświadamiać, jakie są plusy czytania książek (część z nich wymieniono chociażby tutaj: http://toczytam.pl/dlaczego-warto-czyta ... po-ksiazke , ale nie wątpię, że każdy zapalony czytelnik mógłby z palcem w nosie wymienić o wiele więcej). A tego rodzaju programy bardzo pomagają w rozpropagowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, co wyjdzie im samym tylko na dobre.

Pożeraczu..., w celu zainspirowania czytelnictwa nie trzeba być od razu przepisami odgórnymi zobowiązanym do realizacji twardych wymagań programowych, jak w KNM i NPRC, z obowiązkowym, zawikłanym sprawozdaniem z realizacji, szarpiącym zdrowie, nerwy.
Jeżeli ktoś nie realizuje programów czytelniczych w szkole, nie zmusi go do tego żaden rządowy program, bo albo nie przystąpi do niego albo zrealizuje go na papierze.
Nam potrzeba normalności, nie biurokracji w piramidalnej skali, a takie są te programy, sam fakt "konieczności konsultowania zakupów z Radą Rodziców, Samorządem szkoły, Radą Pedagogiczną, publiczną biblioteką, to szczyt paranoi rządu, braku kompetencji w rozeznaniu NASZYCH kwalifikacji, zwyczajnie arogancja władzy.
Przy okazji, żadna RR, RP ani Samorząd NIE JEST od nas bardziej kompetentny, wręcz przeciwnie.

Jeśli szukacie dobrej księgarni to mogę wam polecić tą ze swojej strony: http://ksiazki-historia.pl znajdziecie tutaj absolutnie wszystko :) Polecam i udanych zakupów jeśli ktoś znajdzie coś dla siebie.

Czy możecie zarekomendować jakieś praktyczne i sprawdzone książki do nauki czytania dla dzieci? Przeglądałem na https://www.digitalo.pl/wiadomosc/jaka-ksiazka-do-nauki-czytania-polecane-i-bestsellery/5565/ informacje na ten temat. Chcę poznać opinię kogoś kto jest w temacie, nie chcę zrazić dziecka do czytania. Będę wdzięczny za każde info.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]