Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest środa 23 maja 2018, 08:48

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: MOL NET

Inne/Raporty/Gromadzenie

Dzień dobry :) Moje pytanie dotyczy wydruku Rejestru ubytków.

Po raz pierwszy ubytkowałam w MOL Net+ (30 egz). Weszłam w Rejestr ubytków aby wydrukować wykaz dla księgowości
Na wydruku wartość 30 ubytkowanych egz. policzona jest prawidłowa. Jednak zastanawiam się dlaczego obok cen pojedynczych książek nie ma oznaczeń jasno wskazujących, czy dana cena ma zostać zdenominowana czy nie.
Wydaje mi się, że księgowość może mieć zastrzeżenia do takiego wykazu.

Podczas opracowania zbiorów i dodawania zasobu (egzemplarzy) trzeba określić, czy cena jednostkowa jest w starych czy w nowych złotych. Program automatycznie denominuje wartość, a nie ceny jednostkowe. Stąd w protokołach nie ma konieczności podawania oznaczeń co do denominacji, ponieważ pojedynczych cen jednostkowych się nie dominuje. Księgowość powinna wiedzieć, w jaki sposób była dokonywana denominacja w 1995 roku, a była całościowo stąd ubytkowanie również musi być tak prowadzone. I nie ma sensu stwarzać problemu, gdzie go nie ma.
Cytat, który kiedyś chyba 10 lat temu wklejałam na Forum:"Z dniem 1 stycznia 1995 roku wartość zbiorów uległa denominacji. W związku z tym salda na dzień 31 grudnia 1994 roku należy przeliczyć na nową jednostkę pieniężną, zaokrąglając końcówkę wartości pieniężnych do 0,01 zł. Zapisy wartości aktywów i pasywów wyrażone w starych złotych muszą być od 1 stycznia 1995 roku dokonywane w nowych złotych. Należy dokonać przeliczenia wartości majątku biblioteki w sposób całościowy, bez przeliczania poszczególnych jego składników. Przeliczania wartości poszczególnych materiałów można dokonywać stopniowo, w miarę potrzeb, np. przy pobieraniu kary pieniężnej za zagubienie książki (ustalenie realnej wartości zagubionej książki). Zestawienia ubytków należy sporządzać według wartości odnotowanych w księgach inwentarzowych (w starych złotych), przeliczając na nowe złote kwotę końcową (na protokole podając kwotę końcową w starych i nowych złotych). W wypadku sporządzania protokołu ubytków materiałów zakupionych do biblioteki przed i po 1 stycznia 1995 roku najlepiej jest dołączyć do protokołu dwa wykazy ubytkowanych materiałów: jeden obejmujący zbiory sprzed 1995 roku, a drugi zbiory zakupione od 1995 roku."

Tytuł: MOL NET

Przeczytałam wszystkie wątki i nadal mam wątpliwości, stąd tez moje zapytanie.

Chodzi o zdjęcia okładek przy opisach.
Rozumiem że będą one widoczne tylko przy tych opisach, które ściągałam z BN mając MolNet+. Nie będzie ich przy książkach przeniesionych z Mol Optivum i tych, które wprowadzałam ręcznie, ponieważ nie było ich jeszcze w BN. Czy dobrze myślę?

Co zrobić aby były widoczne w starszych pozycjach?Ściągnąć opis z BN jeszcze raz?
Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie

Obrazki są ładowane wg ISBN z OpenLibrary.org. Poczytaj na str. 12 tego wątku. Jeżeli nr ISBN pobrany z BN jest taki sam jak w OpenLibrary.org to okładka w katalogu ładuje się, automatycznie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]