Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest niedziela 16 gru 2018, 01:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

as66 pisze:
Wie, i dlatego poinformowała nas, że w zamówieniu na kolejne lata trzeba będzie uwzględniać liczbę lat użytkowania podręcznika. Poinformowała jedynie, że tak będzie, a że wyliczenie zamówienia podręczników należy u nas do biblioteki, to będzie kolejny kłopot.
Sama obawia się, że będzie problem z podaniem właściwej liczby.

Nie bardzo rozumiem. Możesz jeszcze raz to jaśniej wytłumaczyć, bo chyba się pogubiłam... Czym będzie się to różniło od tego, jak było do tej pory? (przeziębienie mnie rozkłada i mózg mi już nie nadąża...)

sylv pisze:
Czym będzie się to różniło od tego, jak było do tej pory?

Różnicy teoretycznej nie będzie, będzie tylko praktyczna: problem wyliczenia właściwej liczby podręczników dotacyjnych, które należy zamówić na kolejny rok...

Do tej pory żaden podręcznik nie obejmował okresu 4 lat, więc był ubytkowany przed powstaniem problemu.
Teraz - jeśli nic się nie zmieni, a nasza dyrekcja ma rację - ma być "normalnie": podręcznik ma być wypożyczony na 3 lata użytkowania, a nie być na stanie biblioteki przez 3 lata.

Posłużę się przykładem dla jednego poziomu nauki i jednego przedmiotu.

Wersja optymistyczna

1 rok: 46 uczniów (2 klasy równoległe) - i tyle podręczników dostarczono
(po roku stan biblioteki wyniesie: 46 egz. podręczników UŻYWANYCH 1 ROK)

2 rok: 54 uczniów (3 klasy równoległe) - brakowało tu 8 podręczników, więc zostały domówione
(po dwóch latach stan biblioteki wyniesie: 46 egzemplarzy UŻYWANYCH 2 LATA i 8 egzemplarzy UŻYWANYCH 1 ROK)

3 rok: 40 uczniów (2 klasy równoległe) - nic nie zamówiono.
(po 3 latach stan biblioteki wyniesie: 40 egzemplarzy UŻYWANYCH 3 LATA*, 6 egzemplarzy UŻYWANYCH 2 LATA i 8 egzemplarzy UŻYWANYCH 1 ROK)

* - Oczywiście to czysta teoria, bo chętnych na egzemplarze jednoroczne, z racji ich lepszego stanu, będzie wielu...

Przychodzi kolejny 4 rok: będzie uczyło się 37 uczniów (2 klasy równoległe). Jaką liczbę podręczników należy podać w zamówieniu?

Na stanie biblioteki są 54 podręczniki, i choć wśród nich jest 46 egz. TRZYLETNICH(!), to ubytkować można tylko te UŻYWANE 3 LATA(!), a tych jest 40 egz.
Więc jest ich (po teoretycznym ubytkowaniu) 14 egzemplarzy. Tym samym należałoby zamówić ich 23 egzemplarze**.

** - I tu pojawia się:
Wersja pesymistyczna (realistyczna)

Do zamówienia z każdego roku należy doliczyć liczbę egzemplarzy dodawanych "po jednym na klasę", które - wedle informacji o której mowa wyżej - należy traktować jako... nieużywane.
Skoro jednak będą one nowe i czyste, będą chętnie wypożyczone, co spowoduje, że inny "dwuletni podręcznik" przez kolejny rok pozostanie "dwuletni"...
Do tego należałoby doliczyć egzemplarze niezwrócone, nienadające się do użytku, zaginione - zamawiane na inną fakturę.

Bezwzględnie MEN powinno dostarczyć algorytm zliczający zapotrzebowanie na podręczniki dotacyjne, a jeszcze słuszniej operacja wyliczenia tego zamówienia powinna leżeć w kompetencji ministerstwa.
WSZYSTKIE DANE - oprócz nazwy wydawnictwa i tytułu podręcznika, a te łatwo może uzupełnić szkoła (on-line) - SĄ OBECNE W SIO.

A co to znaczy "chętnie wypożyczane"? Uczniowie sobie wybierają? :shock: Jakie się im trafią - takie dostają.

madzi pisze:
A co to znaczy "chętnie wypożyczane"? Uczniowie sobie wybierają?

Teoretycznie nikt nie może przebierać, ale tak praktycznie: kto, kiedy i w jaki sposób posortuje i porozdziela podręczniki wypożyczone na rok, od na 2 lata? Sprawdzanie numerów księgi? Pilnowanie by się nie wymieszały? A może będzie je składował na oddzielnej półce?
U nas nawet regałów na podręczniki nie ma gdzie wstawić (nb. gdyby ktoś chciał je w ogóle kupić): we wrześniu podręczniki są wypożyczone, w czerwcu zdane, a w wakacje stoją w stosach na podłodze...
Zresztą bywały już awantury rodzica o stan podręcznika wypożyczonego dziecku.

Cytuj:
Dyrekcja już dała znać, żeby się przygotować na ten problem: podręczniki nie są na 3 lata, ale na 3 lata używania.
Stąd w przypadku zmniejszającej się liczby uczniów w kolejnym roku szkolnym, część podręczników nie zostanie wypożyczona, a co za tym idzie, po zakończeniu roku te wypożyczone trzy razy będą ubytkowane, a na nowy rok szkolny zostaną te wypożyczone dwa razy... A to samo będzie z podręcznikami domówionymi z powodu zwiększającej się liczby uczniów.
To dopiero będzie cyrk.

Tak naprawdę, to podręczniki nie są na trzy lata użytkowania, a co najmniej na trzy lata
i gdyby gimnazja istniały dalej i nie zmieniono by podstawy progr. to mam takie podręczniki, które spokojnie mogłyby służyć jeszcze czwarty i piąty rok.
Mam też oczywiście takie, które po roku nadają się jedynie do recyklingu.

IMHO podręczniki powinno się spisywać gdy przestają obowiązywać lub są zniszczone/zagubione, a nie trzymać się sztywno lat użytkowania - bo jak policzyć lata użytkowania egzemplarzowi, który był w obiegu przez dwa pełne lata i trzy miesiące roku trzeciego (dziecię pożyczyło we wrześniu i oddało w listopadzie, bo zmieniało szkołę) - przecież to zmierza do absurdu :roll:

Żeby nie było, że tak różowo u mnie, to w szkole nadal obowiązuje pięcioletni obowiązek przechowywania podręczników - oczywiście w lokalu biblioteki, bo "nigdzie indziej nie ma miejsca".

Czyli co, trzeba 5 lat trzymać podręczniki? nie można zubytkować wcześniej, jeśli nie są już używane, bo nieaktualne?

Pierwszy raz słyszę by nieaktualne podręczniki trzymać przez 5 lat.

Dorota79 pisze:
Czyli co, trzeba 5 lat trzymać podręczniki? nie można zubytkować wcześniej, jeśli nie są już używane, bo nieaktualne?

u nas (lubelskie) niestety tak,
ale nigdzie się nie dowiedzialam, na jakiej podstawie taki termin- jakis radca powiedział, jakies wytyczne byly
ponoc ministerialne

w każdym razie zubytkować mogę, wyrzucić nie - kupa radości jednym słowem

Anna pisze:
Pierwszy raz słyszę by nieaktualne podręczniki trzymać przez 5 lat.

ja o tym pierwszy raz uslyszałam rok temu - dla mnie też to bzdura, ale nie będę się kopać z koniem
w tym roku nie zamierzam nawet ubytkować byłych kl.V i II gimnazjum skoro i tak muszę je trzymać u siebie.
SPiszę tylko kl. II sp - bo te akurat wyrzucić mogę.

Nie pytajcie mnie, dlaczego te można, a tamtych nie - "bo tak"

aan pisze:
Tak naprawdę, to podręczniki nie są na trzy lata użytkowania, a co najmniej na trzy lata

Jak najbardziej.
Jednak istotą 3-letniego okresu używania podręcznika nie jest liczba podręczników w bibliotece po owych 3 latach, ale podanie właściwej liczby podręczników dotacyjnych na kolejny rok szkolny.
Podanie zbyt dużej liczby wiąże się z odsyłaniem/opłatą z innego funduszu, za mało - też problemy...
Nam dyrekcja nakazała wykorzystanie wszystkich środków z dotacji celowej.

To, czy zostaną w bibliotece podręczniki w dobrym stanie po 3 latach użytkowania, jest inną kwestią.

as66 pisze:
aan pisze:

Jak najbardziej.
Jednak istotą 3-letniego okresu używania podręcznika nie jest liczba podręczników w bibliotece po owych 3 latach, ale podanie właściwej liczby podręczników dotacyjnych na kolejny rok szkolny.

właściwą liczbą jest różnica między ilością posiadanych już przez szkołę kompletów podręczników a prognozowaną liczbą uczniów + po jednym rezerwowym komplecie na oddział - jeśli będzie dzieci mniej, to nic nie dokupujesz, jeśli więcej to dokupujesz o tyle więcej, o ile wiecej ma być uczniów.
Wiadomo, że w marcu/ kwietniu nie przewidzisz dokładnej liczby dzieci, bo przez wakacje może Ci przybyć/ubyć kilkoro. Dlatego niestety występuje konieczność odeslania lub dokupienia kompletów ...
Cytuj:
Podanie zbyt dużej liczby wiąże się z odsyłaniem/opłatą z innego funduszu, za mało - też problemy...
Nam dyrekcja nakazała wykorzystanie wszystkich środków z dotacji celowej.

IMHO lepiej odesłać niz płacić za zbędne komplety podręczników, a dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce (zbiory zadań, atlasy)

Cytuj:
Teoretycznie nikt nie może przebierać, ale tak praktycznie: kto, kiedy i w jaki sposób posortuje i porozdziela podręczniki wypożyczone na rok, od na 2 lata

Nie wiem, jak się w Waszej szkole ewidencjonuje wypożyczanie podręczników - ja wypożyczam w Molu i widzę na karcie książki ile lat był w użytkowaniu to raz, a dwa- wypożyczając podręczniki uczniowie przy mnie je podpisują , więc też wystarczy zajrzeć za okładkę i widać ile razy był u czytelnika.

Przecież nikt nie będzie sprawdzał czy dany egzemplarz był wypożyczony 1 raz czy 3. Wystarczy wyliczyć ile musi zostać (w moim przypadku to tak na oko w 4 klasach będzie z 10 egzemplarzy w 7 trochę więcej i spisać odpowiednia liczbę zostawiając te najlepsze. Przecież bzdurą byłoby wyrzucenie jeszcze w miarę dobrego podręcznika bo był wypożyczony 3 razy. Gorzej, że ten cyrk będzie przechodził na kolejne lata. Znowu musisz pamiętać ile zostawiłaś na 3 rok wypożyczania a ile na 2, które są pierwszy rok a ile z tych nowo kupionych jednak nie było wypożyczonych, i ile w związku z tym możesz zamówić. To nas doprowadzi do obłędu. Kompletnie sobie tego nie wyobrażam.
Ja nie wypożyczam w programie, nie wypisuję kart dla podręczników bo szkoda druków i czasu. Teoretycznie mają podpisać w praktyce jest różnie. Nauczyciele mają tego dopilnować ale..Przy mnie nie mają jak podpisać. Przychodzi cała klasa, każdy dostaje podręczniki i idą do klasy. Mieliby na podłodze w korytarzu podpisywać? Ja podpisuję tylko klasom 1-3.
Ciekawa jestem czy na ten pomysł pozostawienia podręczników 5 lat jest jakieś rozporządzenie, podstawa w prawie. Ja w tym roku spisałam podręczniki nieaktualne, w protokole podałam, że przekazuję na makulaturę. OP wyraził zgodę i tyle. Niby gdzie to trzymać i po co. Ja nie mam miejsca na obecnie używane. W wakacje zawaliły mi się półki w jednej z szaf i czekam na naprawę. Szkoły nie stać na zakup regałów typowo magazynowych no i gdzie je ustawić.

Aan, piszesz, że dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce takie jak atlasy, zbiory zadań. Ja się zastanawiam nad kupnem atlasów dla uczniów niepełnosprawnych i mam wątpliwości czy OP zaakceptuje taki zakup. Czy atlas można uznać za materiał edukacyjny bo dotacja jest na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Pozdrawiam :D

Anna pisze:
Przecież nikt nie będzie sprawdzał czy dany egzemplarz był wypożyczony 1 raz czy 3.

z postu as66 wynika, że jej dyrekcja każe to kontrolować. Cytat:
Na stanie biblioteki są 54 podręczniki, i choć wśród nich jest 46 egz. TRZYLETNICH(!), to ubytkować można tylko te UŻYWANE 3 LATA(!), a tych jest 40 egz.
Cytuj:
Przecież bzdurą byłoby wyrzucenie jeszcze w miarę dobrego podręcznika bo był wypożyczony 3 razy. Gorzej, że ten cyrk będzie przechodził na kolejne lata.

Też tak uważam. Jednak ani w bieżącym ani w przyszłym roku taka sytuacja nie będzie miała miejsca, z tego powodu, że :
-w kl.I, IV i VII podreczniki są użytkowane drugi rok dopiero
- kl. II, V i VIII - podręczniki używane pierwszy rok
-dzieciaki z klas III i VI i III gimnazjum idą starą podstawą - wszystkie podręczniki z końcem roku będą nieaktualne
Jak dotąd nie bylo sytuacji, żeby jakieś podręczniki miały być używane 4 rok z rzędu - przynajmniej w mojej szkole.

Cytuj:
Ja nie wypożyczam w programie, nie wypisuję kart dla podręczników bo szkoda druków i czasu. Teoretycznie mają podpisać w praktyce jest różnie. Nauczyciele mają tego dopilnować ale..Przy mnie nie mają jak podpisać. Przychodzi cała klasa, każdy dostaje podręczniki i idą do klasy. Mieliby na podłodze w korytarzu podpisywać? Ja podpisuję tylko klasom 1-3.

U mnie maluchom z I-III podpisuja wychowawcy. Wypożyczenie kompletu dla klasy zamuje ok. 1 godz.
W klasach od IV. wzwyż - dzeciaki same podpisują. Mieli tego pilnować nauczyciele, ale bylo różnie (niepodpisywały, podpisywały dwa takie same egzemplarze, zamieniały się egzemplarzami) , więc od tego roku jest po mojemu.
Czemu na korytarzu ? u mnie podpisują przy biurku - ale przychodzą po dwie osoby, nie cala klasa na raz, bo i tak by się nie zmieściła.
Cytuj:
Ciekawa jestem czy na ten pomysł pozostawienia podręczników 5 lat jest jakieś rozporządzenie, podstawa w prawie.

Nigdzie tego nie znalazlam, ale moje argumenty rozbijają się o mur "radca powiedział"

Jedyny przepis o 5 letnim okresie przechowywania jaki znalazłam dotyczył dokumentow nie podlegających archiwizacji

Dorothy pisze:
Aan, piszesz, że dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce takie jak atlasy, zbiory zadań. Ja się zastanawiam nad kupnem atlasów dla uczniów niepełnosprawnych i mam wątpliwości czy OP zaakceptuje taki zakup. Czy atlas można uznać za materiał edukacyjny bo dotacja jest na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Pozdrawiam :D

Najprościej byłoby zapytać OP, czy możesz to zrobić, jeśli zostają fundusze dotacyjne.

Info ze strony MEN, podkreślenie moje:
Cytuj:
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. definiuje w następujący sposób materiały edukacyjne
i materiały ćwiczeniowe:

Materiał edukacyjny – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.(...)Katalog materiałów edukacyjnych może być szeroki, począwszy od zasobów edukacyjnych udostępnianych w sieci na platformach edukacyjnych, poprzez książki zawierające treści edukacyjne, które mogą zastąpić lub uzupełniać realizację programu nauczania.
Biorąc pod uwagę zasady udzielania i wydatkowania dotacji celowej należy jednak mieć na uwadze, że materiały te – analogicznie jak podręczniki – muszą służyć uczniom danej klasy (być wypożyczane, a w przypadku zasobów dostępnych w sieci – udostępniane) przez co najmniej 3 kolejne lata szkole.

https://men.gov.pl/zycie-szkoly/program ... iedzi.html

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]