Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest poniedziałek 10 gru 2018, 15:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

27 sierpnia zaczęłam rozpakowywać paczki, z pomocą wtedy 2 koleżanek, rozpakowywałyśmy je 2 dni po 6 godzin, układając klasami i tytułami, licząc wszystko, porównując z zamówieniami- wg specyfikacji /nie ma faktur do niczego/. Wtedy miałam coś ok 45 paczek / przywitało mnie ponad 40 paczek, potem kilka doszło- a to było część całości zamówień/
29 sierpnia zaczęłam wpisywać te dobra socjalne, do księgi podręczników, organizując sobie pomoc paru koleżanek, od kilku lat zaprzyjaźnionych: ja numery w programie, opis arkusza rzecz jasna, one dostawały zakres numerów dla danej partii- wpisywały je do podręczników, stemplowały, wypisywały karty podr.- każda co innego.

30 sierpnia przyszły kolejne paczki, z 10..., 31 go ok. 20 paczek- nawet ich nie rozpakowałam do 3 go.
JAKIM CUDEM miałabym wszystko mieć opracowane do 3 września??? Poza tym, nie zwariowałam, nauczyłam się asertywności, wygłosiłam mowę tronową do grona, na Radzie Ped., podkreslając fakt, ile ton dźwigam w róznych kierunkach, a dźwigać W OGÓLE NIE MOGĘ, ile paczek, podkreśliłam, że nie mają prawa oczekiwać szybkiej "dostawy" do rączek, ZAPROSIŁAM do pomocy... Pogoniłam parę razy osoby zbyt egoistyczne, które chciały wyrwać gratisy, JESZCZE NIE WYPAKOWANE I NIE ODSZUKANE W PACZKACH.

4 IX wydawałam podręczniki w klasach: 1, 3, 4, 5 7... jak dziś podliczyłam.. w liczbie ponad 2 200 egz. Szok, zrozumiałam, czemu wróciłam do domu w stanie niemal wegetatywnym, syn mnie przywiózł.
5 IX wydałam klasom 2 po 3 tytuły, czyli wszystko co trzeba, klasom 5 po 4 tytuły, bo tyle zrobiłam z gronem pomocników
6 IX klasom 8 wydałam po 6- 8 tytułów, tyle zrobiłyśmy wspólnie.
Wszyscy otrzymali ćwiczenia razem z podręcznikami
Uważam, że wydałam ekspresowo aż tyle.
7 IX wpisywałyśmy co się dało z pozostałych tytułów
10 go i 11 go zebrałam ponownie wszystkie klasy 5 i ósme - odebrały pozostałe podręczniki...
Mam do wpisania nadal części 3 i 4 dla klas 2, oraz po komplecie na klasę /czyli w każdym tytule: od 3 do 5 egz./ , które asekuracyjnie zostawiłam, jakby ktoś odszedł na pocz. roku.
Wczoraj zostałam zasypana 6 paczkami... z gratisowymi ćwiczeniami Nowej Ery, dziś z trudem je rozliczyłam...

Zobaczyłam na koncie swój dodatek motywacyjny, wczoraj wysłany i .. doznałam szoku kolejnego. Po prostu dno totalne. Będę bardziej asertywna, mam dość tego wszystkiego, podręcznikowego i w kategorii "szacunku">
Wypiję kawę na uspokojenie. Kiedyś, niezadługo, na emeryturze, dźwięknę tym wszystkim i pójdę w góry, kiedy chcę!
I to będzie piękne wreszcie.

EMT pisze:
Na nas dwie w tym roku mamy 8.300 podręczników do wypożyczenia (z tego około 5.300 do zinwentaryzowania) plus ćwiczenia - 3.600

Podziwiam... U nas, w tym roku, zamówione zostało raptem 4125 nowych pozycji i to już z ćwiczeniami - wszystko w zasadzie wydane, choć nie dotarło jeszcze kilka tytułów (Nowa Era).
Jakim sposobem rejestrujecie i wypożyczacie w szkole podręczniki: w programie komputerowym (który program?), czy na kartach? Przy takiej liczbie bez programu bibliotecznego, czytnika kodów i automatycznego numeratora współczuć tylko można...

Aqa pisze:
zaczęłam wpisywać (...) numery w programie, opis arkusza

W jakim programie prowadzona jest u Pani ewidencja, że należy pracować w "programie", a do tego koleżanki:
Cytuj:
... wypisywały karty podr.
?

Nie wyobrażam sobie wypożyczyć wszystkich podręczników 3 września - chyba, że szkoła jest "mała". Ja "przygodę" z podręcznikami zaczęłam 27 sierpnia. Przez 3 dni z koleżanką (dwa etaty) rozpakowałyśmy kartony. Potem udało mi się wpisać podręczniki dla klas 2
(ok. 50O). 4,5,6 września wypożyczałyśmy podręczniki (kl.1, 2, 4, 6 i 7) i wydawałyśmy ćwiczenia, których było milion (uczeń klasy 2 otrzymał 10 części). MASAKRA. A potem zabrałam się za wpisywanie podręczników dla klas 5 i 8. W międzyczasie przyszły kartony z brakującymi ćwiczeniami, które trzeba było przeliczyć i rozdać. Jutro ostatnie wypożyczenia dla klas 8. Oczywiście było mnóstwo pytań nauczycieli typu: kiedy będą te podręczniki i książki z ćwiczeniami dla NAS. Czeka mnie jeszcze uporządkowanie i opisanie faktur no i przygotowanie pomieszczenie biblioteki (gazetki itp.), opracowanie planu pracy. A jeśli chodzi o nagrodzenie i zauważenie mojej pracy czyt. dodatek motywacyjny - wynosi ZERO. I tym "optymistycznym" akcentem kończę mój wpis.

as66 pisze:
EMT pisze:
Na nas dwie w tym roku mamy 8.300 podręczników do wypożyczenia (z tego około 5.300 do zinwentaryzowania) plus ćwiczenia - 3.600

Jakim sposobem rejestrujecie i wypożyczacie w szkole podręczniki: w programie komputerowym (który program?), czy na kartach? Przy takiej liczbie bez programu bibliotecznego, czytnika kodów i automatycznego numeratora współczuć tylko można...

Pracujemy w MOL-u. Numerator się nie sprawdził - stempelek i dopisywanie potem kwalifikatora zabiera więcej czasu niż normalny wpis. Podobnie naklejanie kodów, chociaż przy wypożyczaniu/oddawaniu na pewno by sprawę ułatwiło.

Mamy jeszcze "przyjemność" pracować w szkole w dwóch budynkach. Paczki często trafiają nie tam, gdzie trzeba, czyli ciągłe poszukiwania i przemieszczanie książek. Czasem w ogóle nie wiadomo, kto ma się nimi zaopiekować (np. "Atlasy 5-8"). Na tych samych fakturach podręczniki dla obu bibliotek. A bazy nie są połączone.
Moje dane dotyczą tylko jednego budynku - klasy 6-8 i trzecie gimnazjum.

EMT pisze:
Numerator się nie sprawdził - stempelek i dopisywanie potem kwalifikatora zabiera więcej czasu niż normalny wpis. Podobnie naklejanie kodów, chociaż przy wypożyczaniu/oddawaniu na pewno by sprawę ułatwiło

U nas numerator sprawdził się doskonale - czas rejestracji skrócił się do mniej niż 10 sekund na egz. Podczas, gdy w ubiegłych latach, dwie-trzy dziewczyny musiały wpisywać numery, aby nadążyć za egzemplarzami dodawanymi do MOL-a (czytnikiem).

Ostatecznie uznaliśmy jednak, że nie ma sensu dodawać symbolu księgi, ani stemplować na 17 stronie (tylko str. pierwsza i 3 s. okładki): podręcznik SP musi mieć numer z... księgi podręczników i broszur SP.
Ponadto żadna inna księga nie ma numeru ze stempla, a za 3 lata i tak będzie on hurtem ubytkowany (całe szczęście, że niedopracowany MOL nie blokuje grupowego ubytkowania w przypadku niezwrócenia któregoś egzemplarza spośród zaznaczonych numerów, a tylko omija te egzemplarze...)

Do naklejania kodów i przybijania pieczęci - jeszcze przed rejestracją podręcznika w systemie - ustawiają się kolejki uczniów (a i rodzic się też trafił).

Edycja jednego podręcznika w MOL-u (wszystkie egzemplarze jednego tytułu za jednym razem i przy użyciu wieloschowka) to jakaś minuta, góra dwie.
A dzięki kodom kreskowym wypożyczenie po 10-12 podręczników dla całej klasy, to chwila (max 10-15 minut).
Do tego w tym roku - na polecenie szefostwa - ćwiczenia odbierają nauczyciele przedmiotu dla całej klasy.

Ja sobie o tyle ułatwiłam pracę, że ćwiczenia już drugi rok wydaję wychowawcom zgodnie z liczbą uczniów wpisanych do dziennika. Pieczątki natomiast daję dwie: na początku i na końcu podręcznika. Nie widzę sensu stemplować gdzieś w środku. Tak w ogóle to robi się to chyba dla zasady, bo nie bardzo wiem, po co ten znak na stronie 17, 44 czy innej w środku książki.

as66, nie wiem co chcesz przekazać- że błyskawicznie sobie radzisz z milionami podręczników? Dla ciebie plus.
Różne mamy oprogramowania w szkołach, ja mam MOL Optivum jeszcze i MOL Net wcale mi się nie podoba z jego licznymi problemami. Nie mam czytników i kodów, jak wielu z nas nadal.
Swoją drogą nie mam pojęcia, jak w sierpniu/wrześniu przy nowych egz. w tysiącach oklejać kodami podręczniki, chociaż bezsprzecznie jak już to się ma, ułatwia to pracę z wydawaniem uczniom.
Samo rozpakowywanie setki paczek to nie jeden dzień.

Ewidencja w systemie, jaki mam, bez czytników i z pomocą innych? Jest prosta acz wymaga czasu: opracowuję arkusz w MOLu- program komputerowy.są różne, jak firmy Progman, widzę w programie jaki wpisałam ostatni numer w poprzednim tytule- podaję koleżeństwu zakres numerów dla kolejnego tytułu- wpisują kolejno do podręczników, nie mylą się :), jedni numery, inni przejmują podręczniki z numerami wpisanymi i dzielą się tym: karty do podręczników i pieczęcie, na 1 stronie, nie mam czasu na 3 pieczęcie.
Ja wolę mieć wypożyczenia na karcie ucznia: czerwonym kolorem podr., innym reszta. Nie mam czytników, nie podoba mi się wpisywanie na płachtach- podr. dla klas. To nie znaczy, że inni mają tak robić. Ten system odpowiada mi i się sprawdza.
Koleżeństwo pomaga też przy wpisywaniu tego dobra na karty uczniów.

Obojętnie jakim systemem pracujemy- MEN nas wszystkich załatwiło dosłownie, tymi podręcznikami: zero dodatku, masa dźwigania, tygodnie pracy dodatkowej w sierpniu/wrześniu i czerwcu plus ubytkowanie. W klasach 1-3 to wymiana podr. co ok. 2 miesiące.

Jednego dnia rozpakowałam sama 2000 podręczników i ćwiczeń, przeliczyłam i odniosłam na wolny regał (całe szczęście, że taki mamy). Wracałam do domu nieprzytomna ze zmęczenia. Przecież do diabła ja mam jakieś prywatne życie. Codziennie wracam tak zmęczona, że nie mam już siły na żadne życie.
Co do systemu nie - wpisujemy podręczników. I tak musimy prowadzic papierową księgę na dotacyjne podręczniki. Kodów szkoda na coś co zaraz będzie ubytkowane. Numery wypożyczonych podr przenosimy na karty dopiero po zakończeniu rozdawnictwa. Teraz każdy komplet ma karteczkę z nazwiskiem i numerami. W ten sposób szybko idzie wydawanie. Ja w klasie 2 mam 7 podręczników ale wydaję teraz 3 a potem wymiana. To samo u pierwszaków. W tym roku znacznie wzrosła nam ilość uczniów. Oprócz klas 2, 5 i 8 we wszystkich klasach dokupione nowe.

Dorota79 pisze:
po co ten znak na stronie 17

To była sprawa techniczna: jako że trzon książki szytej prawie zawsze składał się z 16 stronicowych zeszytów (arkusz drukarski 3 razy złożony), to na 17 stronie zaczyna się kolejny zeszyt. W takiej sytuacji oderwanie się pierwszego zeszytu pozostawiało kopię numeru, a fabrycznie nadrukowane na stopce informacje powodowały, że i tytuł książki był znany.

Jak wy sobie z tym radzicie, że wpisujecie książki do inwentarza i nadajecie im numery zaraz na początku roku szkolnego, a czasem nawet jeszcze w sierpniu? Potem paru uczniów wypisze się ze szkoły i co? Jeżeli odsyłamy zwroty, otrzymujemy korektę faktury, to numery się przesuwają. Obowiązuje nas stan na 10 września; właściwie dopiero po 10 września powinno się nanosić numerację.

KaJu, może co kraj to obyczaj- żądań OP w każdym regionie. Jednak uczniowie mają prawo do podręczników od pierwszego dnia roku szkolnego- wg MEN, stąd obowiązuje liczba kompletów na ucznia na dzień pierwszy rozpoczęcia zajęć, w tym roku 3 września. Można spokojnie przygotować ilość na uczniów- bez kompletów dodatkowych na klasę- taka asekuracja.

Jak sobie z tym radzić, by do 3 IX nie wpisać za wiele? Ekwilibrystyką nad paczkami i własnym zdrowiem fizycznym i psychicznym:
- na etapie paczek warto licząc wszystko, oddzielić każdy tytuł "do wpisu", ale też z niego odjąć po ok. 10 /zależy od szkoły- od przewidywań, ilu uczniów zwykle zmienia szkołę po 1 IX/ egz. asekuracyjnie, te egzemplarze są wpisywane ok. 3- ok. 5 września
- egzemplarze dodatkowe na każdą klasę najlepiej zatrzymać przez tydzień, by ustabilizował się liczba uczniów w każdej klasie
- jeżeli odchodzą uczniowie kilka dni po rozpoczęciu roku, OP powinien zapłacić za egz. przyjęte do ewidencji
http://samorzad.pap.pl/depesze/rio/143220/Liczba-rzeczywista--MEN-wyjasnia--co-to-znaczy-w-odniesieniu-do-dotacji
W linku trochę na ten temat

Aqa - świetny link. A poza tym niech się tym martwią dyrektorzy - my jesteśmy tylko przeciążonymi nadmiarem obowiązków wykonawcami.

Uczniowie mają prawo do podręczników, a pracownik ma prawo do urlopu. U mnie, jak dotąd, nie ma nacisku, żebym w sierpniu przygotowała wszystko na rozpoczęcie roku. Kwota dotacji aktualizuje się wg stanu uczniów zapisanych w dniu 10 września.

Co do linku, który podałaś, Aqa, to:
Cytuj:
Jeśli po złożeniu zamówienia szkoła stwierdzi, że liczba uczniów zmniejszyła się, a zamówienie nie może być skorygowane w dół bez ponoszenia dodatkowych kosztów, zakupiony dodatkowy zestaw [...] należy traktować jako dodatkową rezerwę na wypadek pojawienia się kolejnego ucznia w klasie.

A jeśli może być skorygowane? WSiP na przykład przysyła darmowego kuriera i zabiera nadwyżki. Wtedy już nie mamy prawa do tej rezerwy na wypadek gdyby... Poza tym informacja pochodzi z roku 2014; mogła być potem jakaś inna interpretacja.

Ale w zasadzie, to o co innego pytałam; podręczniki można ewentualnie odłożyć bez pieczątek i poczekać, numer można nanieść ołówkiem. Ale co z numeracją w inwentarzu? Tam nie może być luk.

Ostatnio zmieniony niedziela 16 wrz 2018, 21:26 przez KaJu, łącznie zmieniany 1 raz

KaJu pisze:
Ale w zasadzie, to o co innego pytałam; podręczniki można ewentualnie odłożyć bez pieczątek i poczekać, numer można nanieść ołówkiem. Ale co z numeracją w inwentarzu? Tam nie może być luk.

Ja nie zostawiam wolnych numerów i nie wpisuję numerów ołówkiem. "Wolne" podręczniki zostawiam, a jeżeli trzeba je wpisać to nanoszę kolejne numery z księgi inwentarzowej i dokładnie opisuję fakturę.

Julia65 pisze:
i dokładnie opisuję fakturę.

Co w Waszych szkołach wpisuje się na odwrocie faktury za podręczniki dotacyjne?
Tylko zakres numerów w księdze podręczników i broszur - dla każdej pozycji na fakturze - czy coś więcej?

U nas, do tej pory, wpisywany był tylko biblioteczny nr faktury, data, podpis, pieczątka i formułka że "podręczniki dotacyjne przyjęto na stan biblioteki". Nie żądano więcej.
A widzę, że u niektórych lista punktów do wpisania na odwrocie faktury (str. 3) jest znacznie dłuższa...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]