Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest niedziela 16 gru 2018, 19:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 76  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

Pytanie zasadnicze: jeżeli uczeń zgodnie z procedurą wpłaci pieniądze za zgubiony podręcznik na konto OP, to skąd mam wziąć nowy egzemplarz? Tego w przepisach nie wyczytałam.

KaJu, ja dawno przestałam się martwić o takie sprawy. Dyrektor po to jest dyrektorem, by za to odpowiadał. To dyrektora zmartwienie, skąd weźmie nowe podręczniki, nie nauczyciela bibliotekarza.
U nas zgłaszam ilość dobrych egzemplarzy, do dyrekcji i osoby zamawiającej podręczniki. Dyrekcja z tą osobą ustalają, ile czego "domówić" na podstawie moich danych. Nie interesuje mnie "domawianie" i martwienie się, skąd na to wziąć, ja jestem pracownikiem, nie dyrektorem, a szkoła to miejsce pracy.
Czas najwyższy przestać być alfą i omegą do wszystkiego, czy Siłaczką.

Aqa, no to masz o tyle dobrze. Ja właśnie zajmuję się zamawianiem, dyrektor mnie(!) pyta o procedury. W zeszłym roku zamówienia robiła wice, a potem ja miałam problem. Nie sprawdziła, przekroczyła dotację, po czym przestała być wice i ja musiałam wszystkiego dochodzić, wyjaśniać, obliczać.

W zasadzie dotąd nie było problemu z uczniami/rodzicami. Jeśli czegoś brakuje, po prostu mówię: trzeba przynieść; poszukać, odkupić... wszystko jedno - mam dostać książkę. Bez zbędnych formalności; wezwań, powiadomień etc.

Ale nadal nurtuje mnie pytanie, jak to jest formalnie. Albowiem: przepisy trzeba znać, żeby je umiejętnie stosować, odpowiednio wykorzystać, ewentualnie omijać... :wink:

Tylko mogę napisać wyrazy współczucia :twisted: Ponieważ zamawianiem zajmuje się dyrektor, to czy również masz dyrektorski dodatek funkcyjny? Pytanie retoryczne. Są różni dyrektorzy, również tacy, którzy nie znają swoich obowiązków. Nie wiem, jak by u mnie było, gdybym miała takie dodatkowe obowiązki, różnie bywa :twisted:
PS Wszystko jest w ustawie o systemie oświaty.
Art.22aj.
1. W bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
2.Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły.

Beata8 pisze:
Są różni dyrektorzy, również tacy, którzy nie znają swoich obowiązków. Nie wiem, jak by u mnie było, gdybym miała takie dodatkowe obowiązki, różnie bywa

Nasz także oddał bibliotece obowiązek przygotowania zamówienia, a teraz "chce mieć zamówione" (ma zrobić to v-ce z biblioteką).
(Tyle, że to nie są jedyne moje dodatkowe obowiązki. Ich lista jest długa... Starczy powiedzieć, że zaczyna się ona od trzech wyrazów "Administrator" [czwarty (ABI) odpadnie od nowego roku - pracownik podlegający ustawie nie może sam siebie "administrować"]. Oczywiście wszystko w ramach etatu b.)

W ubiegłym roku na połączenie z obsługą telefoniczną zamówienia (Nowa Era) - wybierając opcję, że nie jest się dyrektorem - w czekało się ponad godzinę i... połączenie się zerwało. Za którymś razem z opcją "dyrektor" kilka/-naście minut. Pani w słuchawce oczywiście była zdegustowana, że to nie dyrektor, skoro miał być dyrektor. A dostarczanie podręczników skończyło się... późną jesienią.

Chyba źle to ujęłam, wcale nie uważam, że bibliotekarze mają za mało pracy. Sprawa jest prosta, zgodnie u. o s. o. zamawianiem podręczników zajmuje się dyrektor szkoły.
Mam też pisanie różnych rzeczy za dyrekcję, tabelki, regulaminy, programy...
W małej miejscowości, gdzie decydenci trzymają ze sobą, ustalają wszystko odgórnie nie jest łatwo się zbuntować, zaprotestować przeciwko dodatkowym, obowiązkom, które należą np. do dyrektora. Zarabiamy bardzo mało, nie mamy dodatku funkcyjnego, motywacyjny niski (dydaktycy mają wyższy), nie ma możliwości zmiany pracy, na etat bibliotekarza czeka kilka osób. Teraz do klas pierwszych wchodzi rocznik, którego ze względu na sześciolatki trzy lata temu, jest mniej i parę nauczycielek nie ma pracy. Czyli nie wiem, czy w przypadku dodatkowych obowiązków byłby to mój strajk włoski, czy protest, że to do mnie nie należy, czy też zajęłabym się zamawianiem podręczników. Miałam już kilka razy rozmowę o tym, że znowu się buntuję, albo, że mogę decydować o szkole jak zostanę dyrektorem. Nie jest łatwo się postawić.

Nie jest łatwo się postawić to prawda. Ja w tej właśnie sprawie to zrobiłam i teraz czekam na reperkusje. Powiem wam szczerze. Jeszcze tak masakrycznego zakończenia roku nie miałam. Ledwo żyję, przeciążony kręgosłup, przeciążone stawy dłoni nawet nie mam siły cieszyć się wakacjami. W poniedziałek lecę do pracy bo nie wiem, czy w tym zamieszaniu wyłączyłam drukarkę. W tym roku wejdę w wiek emerytalny i miałabym wielką ochotę z tego skorzystać. Tylko jak popatrzę na wyliczenia z ZUS to tak mi się robi byle jak.
Mimo wszystko pozdrawiam was wakacyjnie.

Anno, ja mam podobnie /i sądzę, że większość z nas/. Tydzień przed zakończeniem roku byłam na granicy załamania nerwowego: tysiące podręczników wnoszonych zgodnie z ustalonym harmonogramem, między tym- nauczyciele ze sprawami, rodzice z wyjaśnieniami i pytaniami, uczniowie z zaprzeczeniami, kłamstwami, czasem z grzecznością acz rzadko, wezwania do dyrekcji po byle d..erele... A czas biegnie, trzeba się wyrobić do 20go. 21go dyrekcja już jest oblegana.
Kręgosłup padł, wice nie ma absolutnie empatii ani wiedzy o pracy naszej-a powinna! Bufonada zwyczajna i zarozumialstwo.

Anno, ja już sprawdziłam sprawy emerytalne, chociaż jeszcze nie mam wieku. Poprosiłam o ponowne przeliczenie podstawy - z racji przebywania na urlopach wychowawczych w czasie, którego wcześniej nie wliczano do podstawy /z tego można mieć nawet kilka setek/, jeśli nie zwariuję do 60 tki, mam /ty też i kazdy inny/ prawo do ponownego przeliczenia podstawy z dodaniem lat pracy jako nauczyciel. Czekam na wynik wyliczeń, ale nie może być niższy niż wcześniej.

Zorganizowanie sobie dobrze pracy- to tylko/ lub aż sprawne rozliczenie, ale nic nie wyeliminuje nam bólu kręgosłupa od noszenia kilogramów dziennie, nerwów w strzępkach i tej maksymalnej koncentracji - by nie dać się "załatwić" przez wielu usiłujących nie rozliczyć się, by pamiętać co kto dał/chciał/ miał dać, powiedział/ zażądał... lista długa...

A ja od kilku lat jestem na wcześniejszej emeryturze. Chciałam przepracować (z różnych względów) jeszcze następny rok i chyba nie dam rady. Moje gimnazjum włączono do podstawówki. Z 2,5 etatu zabrano tę połówkę. Mamy "do ogarnięcia" 900 uczniów. Ostatnie trzy tygodnie to był horror - oczywiście zostawanie po godzinach i cały czas odczucie, że czegoś nie dopilnowałam. I tak jak u przedmówczyni - wiele niekoniecznie miłych sytuacji interpersonalnych. 500 nagród do kupienia i rozdzielenia na 34 oddziały oraz cztery apele. No i uderzające w bibliotekę niekonsultowane z nami decyzje, które będą nam się jeszcze długo czkawką odbijać i inne takie niezbyt przyjemne zdarzenia. Od przyszłego tygodnia na pewno jeszcze wiele godzin w szkółce, żeby wszystko policzyć, uporządkować, zobaczyć, czego brak (i oczywiście się tym stresować). A dyrekcja zapowiedziała, że nowe podręczniki już jadą. Czyżby miała nadzieję, że tym razem w ogóle zrezygnuję z wakacji? To jest po prostu chore. Z rozrzewnieniem wspominam czasy, kiedy pracowałam na stanowisku nauczyciela bibliotekarza.

Podręczniki to porażka. Nie powinny być na 3 lata ale na 2. Ich jakość jest co raz gorsza okładki liche, przede wszystkim te z j. polskiego czyli używane co dziennie są po roku w beznadziejnym stanie. Co dostanie dziecko po drugim roku użytkowania, wolę nie myśleć. Co do tego kto zamawia podręczniki to prawo oświatowe swoje a rzeczywistość swoje. Jestem zdegustowana i mam tego dosyć.

Aqa u mnie jedna z nauczycielek może już iść na emeryturę. Tacy nauczyciele mają jeszcze możliwość odejść na zasadach emerytury nauczycielskiej a nie na zasadach emerytury powszechnej. Poszła do zusu poprosić o przeliczenie by porównać co jest korzystniejsze. Pani w zus usiłowała jej wmówić, że nie może ot tak jej tego policzyć bo to jest równoznaczne z wnioskiem o emeryturę i tylko wtedy mogą to policzyć. To jakiś przekręt jest by człowiek nie mógł się dowiedzieć co mu sie należy i dopiero podjąć decyzje. Ja tez muszę mieć przeliczone z racji urlopu wychowawczego. Natomiast jeśli możesz wyjaśnić o co chodzi z tym przeliczeniem z racji bycia nauczycielem?

Jeżeli nie skorzystasz ze świadczenia kompensacyjnego, to należy się rekompensata, doliczana do kapitału początkowego. ZUS ma to doliczyć automatycznie, na podstawie informacji w świadectwie pracy o pracy w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze.

Tak, ale trzeba mieć chyba minimum 15 lat pracy w oświacie do chyba 2008. Tak mi ktoś mówił. No i nic w Zusie nie dzieje się automatycznie. Raczej o wszystko trzeba się upomnieć i udowodnić a nie jestem przekonana czy w świadectwie pracy taką informację się umieszcza. Chyba, ze coś się zmieniło.

Jakiś czas temu był artykuł na ten temat:
Załącznik:
emerytury n.pdf [119.61 KiB]
Pobrany 34 razy

Może nowy wątek : emerytura.
Sprawdzałam w zeszłym roku, ale nie łapię się po staremu. Warunki są korzystniejsze.
Informator na Forum OSSKO (dużo stron). http://www.oskko.edu.pl/konferencjaoskk ... ycieli.pdf

Jeszcze ciekawostka:
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=59956&pst=3#pst3 , jeżeli się nie otworzy to: Wątek: Jak rozstać się z nauczycielem przed 31 sierpnia 2018r

Ogólnie można wpisać w "Szukaj": emerytura.
Pozdrawiam tych co mogą na starach zasadach, pozazdrościć, oraz tych co w papierologii jeszcze muszą się odnaleźć (ocena pracy nauczyciela po nowemu).

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 76  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]