Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest wtorek 13 lis 2018, 22:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 75  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

Anna pisze:
wyciągnięcie potem tych pieniędzy by podręcznik odkupić

Czy trzeba "wyciągać pieniądze"? Nie lepiej - zamawiając brakujące podręczniki - uwzględnić podręczniki wycofane?

Anno - widać, że tak jak ja, masz podejście zdroworozsądkowe. W razie czego - mała szkodliwość społeczna czynu :D . No i w więźniu podręcznikami nie każą się nam zajmować.

as66 - a może co roku dać wszystkim nowe, niech sobie niszczą? Podręczników można zamawiać tyle, ile wynika z arkusza organizacyjnego. Za każdą dodatkową "sztukę" szkoła musi sama zapłacić. Ja tam wolę wydać te pieniądze na nowości, zamiast odpuszczać niechlujom.

EMT pisze:
a może co roku dać wszystkim nowe, niech sobie niszczą?

Jaki wpływ - według Pani - na szanowanie bądź nieszanowanie podręcznika przez ucznia, ma różnica w sposobie zwrotu kosztów podręcznika: przelew na konto względem samodzielny zakup podręcznika?

EMT pisze:
Podręczników można zamawiać tyle, ile wynika z arkusza organizacyjnego. Za każdą dodatkową "sztukę" szkoła musi sama zapłacić.

Za podręczniki płaci organ prowadzący (nie szkoła), stąd pieniądze pochodzące z zapłaty za zniszczone podręczniki wpływają na konto OP, z których mogą zostać zakupione brakujące podręczniki.

EMT pisze:
Ja tam wolę wydać te pieniądze na nowości

Zakup teksów kultury (lektur) do bibliotek szkolnych nie może być finansowany ze środków dotacji celowej przeznaczonej na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów.
Odpowiedź na pytanie 12

Na jakiej podstawie miałby taki zakup się opierać? Ustawa mówi, że zwrot kosztów za (zniszczony) podręcznik lub materiał edukacyjny stanowi dochód organu prowadzącego szkołę, a nie dochód szkoły, a tym bardziej, nie jest to "dochód" biblioteki. Dlaczego OP miałby pytać bibliotekę o zdanie jak ma rozdysponować swój dochód?

as66 pisze:
U nas, uczeń ma zwrócić na konto organu prowadzącego kwotę, jaka widnieje na fakturze.

Gdyby u nas tak było, też bym podała numer konta. Nie będę walczyć z wiatrakami. Ja nie zajmuję się zamawianiem podręczników. U mnie ma się zgadzać stan faktyczny. Ułożyłam już stosowny komunikat do rodziców i wysłałam przez wychowawców na e-dzienniku. Ustne przekazanie uczniom byłoby niemożliwe, bo frekwencja w szkole jest bardzo mała.
Jak widać przepisy swoje a praktyki w różnych szkołach swoje.

Bardzo Was proszę o informacje czy u was pieniądze za zniszczone lub zgubione podręczniki przyjmuje sekretariat?
Tzn przyjmuje pieniądze od rodziców, daje im pokwitowanie i trzyma pieniądze u siebie?

as66
Reprezentujesz pogląd, że rodzicom trzeba ułatwiać życie. Faktem jest, że łatwiej jest przyjść do sekretariatu, wpłacić i z głowy . A może jednak trochę się nagimnastykować jak przez pół roku nie dostrzegało się w jakim stanie ma dziecko podręczniki. W moim przypadku podręczników zalanych, podartych często już pleśniejących mnóstwo. Rodzic przez miesiące nie widział problemu, że dzieciak ma śmierdzące podręczniki? I nie jest to patologia tylko niby zwykła rodzina. A pisałam, nie wiem jak u was ale w moim op kwitnie papierologia i wymyślanie bzdurnych procedur. Nie jest tak, że kupujemy brakujące, wycofane podręczniki, przedstawiamy rachunek a OP za niego płaci i już. Pisanie pism uzasadniajacych, próśb, czekanie na załatwienie sprawy nie mówiąc już, że na zgodę na wycofanie podręczników czekałam 3 miesiące po wyprodukowaniu 3 protokółów, pisma przewodniego i to wszystko razy 2 bo gimnazjum i podstawówka. Musiałam przekazać do OP księgi inwentarzowe i czekać, aż księgowa sprawdzi czy ja aby zrobiłam wszystko dobrze. Nie wszędzie wszystko działa sprawnie i szybko i dlatego w mojej szkole staramy się upraszczać sprawę

Amelia pisze:
Bardzo Was proszę o informacje czy u was pieniądze za zniszczone lub zgubione podręczniki przyjmuje sekretariat?
Tzn przyjmuje pieniądze od rodziców, daje im pokwitowanie i trzyma pieniądze u siebie?

U nas wpłacają jedynie dzieciaki za podręczniki. które już nie będą używane i tylko wtedy gdy podręcznik zgubili. Wpłacają na Radę Rodziców w sekretariacie.

Chodzi o podręczniki z nowej podstawy.
I mam jeszcze jedno pytanie: na jakiej podstawie prawnej sekretariat może pobierac kasę za podręczniki, które są własnościa OP?

Te z nowej podstawy odkupują. Podstawy prawnej nie znam. Tak poleciła dyrekcja a ja wykonuję. Zapewne nie jest to do końca zgodne z przepisami ale użyteczne.

Amelia pisze:
na jakiej podstawie prawnej sekretariat może pobierac kasę za podręczniki, które są własnościa OP?

Sekretariat zapewne może przyjmować pieniądze za zniszczone podręczniki, ale tylko jako pośrednik w zapłacie.
Dz.U. 2017 poz. 2203 - Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (s. 41), mówi:
Art. 64.1. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego publiczna szkoła podstawowa lub szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego. Kwota zwrotu stanowi dochód organu prowadzącego publiczną szkołę podstawową lub szkołę artystyczną realizującą kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Wcześniejsza informacja na stronie MEN (14.01.2015) mówi:

Kiedy i w jaki sposób rodzic/uczeń ma odkupić zniszczony lub zgubiony podręcznik?
Szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników i materiałów edukacyjnych, w tym sposób postępowania w przypadku zguby/zniszczenia/niezwrócenia przez ucznia egzemplarza podręcznika, określi w każdej szkole dyrektor szkoły.

Dla mnie sprawa wydaje się jasna:
Dyrektor określa formę zwrotu kosztów za brakujący podręcznik, a jeśli jest to forma pieniężna (a nie odkupienie podręcznika), to pieniądze powinny wpłynąć na konto OP.

Anna pisze:
as66 Reprezentujesz pogląd, że rodzicom trzeba ułatwiać życie.

Skąd taki dziwny wniosek?
Mam przełożonego i z zasady nie wchodzę w cudze kompetencje. Bierze za swoją pracę pieniądze, więc on decyduje o sposobie prowadzenia szkoły. Ja mam do zrobienia to, co on mówi. Roma locuta causa finita...
Do tego wczoraj spotkał nas miły bonus:
Z powodu nieodebrania podręcznika od dziecka (ze względu na zły jego stan) dyrekcja wzięła na siebie... decyzję określenia przydatności podręcznika (czy należy go przyjąć do biblioteki, czy zażądać zapłaty).
Dla mnie bomba :D
Co prawda jeszcze nikt nie odmówił zapłaty, ale nie muszę więcej oglądać "rodziców spojrzeń bazyliszka".

Ja bym się zbyt wcześnie nie cieszyła. Zależy jaką postawę przyjmie dyr. Jeśli będzie to - "przyjmujemy wszystko dla świętego spokoju" to będziesz widzieć wzrok bazyliszka przy wydawaniu takiego podręcznika we wrześniu. w tym roku spotkałam sie juz z protestami ale w miarę spokojnymi i w końcu doszło do odkupienia. W zeszłym roku rodzic udał się z interwencją do dyr i musiałam przyjąć zalany i podarty podręcznik jakiego bym w życiu nie przyjęła. Chyba szykuje mi się awanturujący rodzic bo nauczycielka przekazała w klasie pierwszej, że trzeba odkupić podręczniki. Przez dziecko otrzymała odpowiedź rodzica, że nie trzeba. Zobaczymy co będzie jak nie dam podręcznika we wrześniu.

Anna pisze:
"to będziesz widzieć wzrok bazyliszka przy wydawaniu takiego podręcznika we wrześniu"

Pozostając jeszcze chwilę w formule baśni (a raczej legendy): wzięcie na siebie (przez v-ce) decyzji o przydatności danego podręcznika, dało nam w ręce lustro... :)
A mówiąc Misiem: "skrytym bazyliszkom mówimy zdecydowane NIE!" i każdego, kto będzie miał jakieś wątpliwości w kwestii stanu podręcznika, odeślemy do "decydenta"...

W razie wątpliwości rozstrzyga dyrekcja - zawsze podręcznik do odkupienia.
Jestem zmęczona podręcznikami i najchętniej przyjęłabym wszystko, zalane, bez płyt i niech się kłócą we wrześniu. Rodzic nie ma obowiązku zwrotu czystego podręcznika, MEN nie nam nie pomaga.
Natomiast od dwóch dni zostaję dłużej w pracy o ponad dwie godziny dziennie, moja decyzja. Muszę wszystko po kilka razy sprawdzać: oddali, nie oddali, są rozbieżności, a komputeryzacji brak. W poniedziałek chyba też pewnie picie kawy w pracy :twisted:

Mnie się udało wszystko zamknąć w środę- wydane ostatnie wezwania do zapłaty. Jestem wdzięczna swoim koleżankom, które same z siebie przychodziły mi pomagać i sporo zrobiły, ze zdziwieniem powiem wam, że był to element "terapii" bibliotecznej dla nas wszystkich i integracji. Robiłyśmy kawę, miałyśmy pod blatem ciastka, masa pracy ale i pracując czas na wymianę rozmaitych myśli, od Sasa do lasa.
Opracowałam karty rozliczeń dla wychowawców, z nimi od razu oddawali zestawy /ile egz. danego tytułu oddają, ile brak- nazwiska "winowajców"/, zostało przeglądanie szybkie tytułami, co zalane itp. Parę zamian było, ale to już mniejszy problem- zestawy leżały na ławkach: klasa na jednej ławce, łatwiej weryfikować zamiany.
Każda z nas brała sobie jeden tytuł i karty do tytułu oraz karty klasy, kolejna brała inną klasę. Jestem im wdzięczna
Druki do zapłaty wg regulaminu i zarządzenia dyrekcji, dyrekcji polecenie, by się nie rozczulać nad winowajcami, bo byli zobowiązani do szanowania, jak nie szanowali- wezwanie do zapłaty.
2 tygodnie codziennie po 7 godzin, z literaturą wypisywaną w międzyczasie, mam dość, jak kazdy. Przeklinam decyzję obarczenia nas tym całym "postępowaniem", z którego politycy są dumni. Naszym kosztem, zero dodatku, drugie tyle wysiłku. Kręgosłup mi siadł.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 75  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]