Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest niedziela 24 cze 2018, 16:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1031 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

Zielona pisze:
Anna, czyli Ty zniszczonych podręczników od uczniów nie przyjmujesz? Bo ja je zbieram, jeszcze konsultuję z innym nauczycielem, czy na pewno zażądać zwrotu pieniędzy. Potem je ubytkuję jako zniszczone.

Kiedyś na forum ktoś wspomniał, że za poniszczone podręczniki, które i tak pójdą do kasacji ze względu na reformę (teraz do klasy 2 i 5) prosi o przyniesienie innych książek, z beletrystyki. Czy ktoś też zamierza stosować taką praktykę? Zastanawiam się nad tym.

To zależy. Klasy 5 i II gimnazjum zbierają wychowawcy jak leci. Przyjmujemy wszystko. Jedynie jeśli uczeń zgubił i nie może oddać podręcznika płaci za niego. W pozostałych klasach nie można przyjąć zniszczonego bo co dasz w przyszłym roku skoro te wyrzucisz. U nas uczeń odkupuje zniszczony podręcznik.

Uważajcie z tym żądaniem odkupowania podręczników przez uczniów /rodziców/. Na stronie MEN jasno napisane, że nie wolno żądać odkupowania podręczników. Rok temu też miałam w regulaminie odkupowanie podr., wycofaliśmy to.
Żeby było ciekawiej- już dwoje rodziców mi oświadczyło /co przekazałam dyr., w końcu to dyr odpowiada za szkołę- bo chciała zostając dyr, ja jestem wyrobnikiem/, że wg MEN dyrektor MOŻE żądać zapłaty za podręcznik, a nie musi.
Teraz uczeń, rodzic, ma same prawa, my same obowiązki, nasza irytacja rośnie w tempie proporcjonalnym do wzrastających ton podręczników.

@Aga:
Owszem, podręczniki są dodatkowym problemem, ale tego problemu ominąć się nie da...
Jednak czytnik wnosi, jak dla mnie, dość dużo.
Cytuj:
uczeń oddaje cudzy podręcznik- na karcie podr. czy czytnikiem wyszukujemy KTO GO ODDAŁ

Niczego nie szukam. MOL informuje, że podręcznik jest wypożyczony przez inną osobę i nie może być zdany przez tego ucznia. Więc niech go zabiera i odda swój, lub może oddać, ale dostaje informację, że nadal jest dłużny podręcznik.

Cytuj:
trzeba mieć czas na segregację tytułami, klasami, przy tysiącach egz.- odstawianie np. na ławki-

Cóż... u nas stawiamy je na podłodze, klasami w kolumnach i tak stoją do września. Na podręczniki nie mamy nawet miejsca na regałach.

Cytuj:
Ewidencja (...), musi się wiązać z: wpisywaniem ręcznie numerów do tysięcy egz-

Nie wpisujemy numerów ręcznie. Używamy numeratora automatycznego. (60-300PLN - cyfry 4,5mm)
Zresztą zawsze było za dużo chętnych uczniów do stemplowania i naklejania kodów...

Podręczniki zazwyczaj (przed kupnem numeratora) wprowadzało kilka osób zespołowo:
- bibliotekarz pobierał opis podręcznika z bazy BN (niektórych niestety brak w bazie)
- następnie klikał on kody kreskowe kolejno wszystkich egzemplarzy i podawał innej osobie
- ona otwierała podręcznik na właściwym miejscu i podawała piszącym numery
- 3 osoby wpisywały numery
Taka operacja zajmuje kilkanaście sekund na egzemplarz.
Po dodaniu wszystkich egzemplarzy danego tytułu oraz zaznaczeniu wszystkich egzemplarzy danego tytułu w menu księga inwentarzowa, dokonujemy jednorazowej edycja danych (wszystkie pola o jednakowej wartości [tu: puste] są edytowalne: księga inw., sposób nabycia, cena, data, autor, tytuł, uwagi, nr dow. wpłaty, sygnatura, tom).
(nb. do tego celu stosujemy też wieloschowek, by niczego nie pisać ręcznie, ale wszystko skopiować i przechowywać w pamięci)

Cytuj:
system przyjmuje opis 50 egz na raz

Niestety, nie wiem o co chodzi. W MOL-u nie widzę ograniczenia liczby jednorazowo dodawanych egzemplarzy danego tytułu. Także dowolną ich liczbę można edytować wsadowo (j/w).

Cytuj:
wypisaniem karty podr.

- przy czytniku operacja jest zbędna.

Cytuj:
Materiały ćwiczeniowe, zgodnie z zaleceniami MEN, są własnością uczniów, biblioteka je rejestruje na rok, ale nie zbiera.

U nas się nie rejestruje, tylko stempel. Wydajemy je do kompletu z podręcznikiem.
Pewnie się nie zbiera (ćwiczeń), ale takie polecenie dyrektora.

Nie mam podstaw wątpić, że u ciebie to się sprawdza. Ale jak czytam jedna osoba drugiej osobie a ta trzeciej i kilku następnym oczami duszy widzę te pomyłki. No i pogratulować bogatej szkoły. Ja dzisiaj nawet czerwony długopis sobie kupiłam sama i nie mogę doczekać się przez cały rok nowej pieczątki bo stara się rozkleiła i ratowana byle jak zaraz się rozwali ostatecznie. Nawet nie wspomnę o zakupie czegoś takiego jak numerator.

Anna pisze:
jedna osoba drugiej osobie a ta trzeciej i kilku następnym oczami duszy widzę te pomyłki

Grunt to dobra organizacja pracy. Po kilkudziesięciu podręcznikach idzie jak u Forda na taśmie...

Cytuj:
No i pogratulować bogatej szkoły.

Bogata specjalnie nie jest... pięćset uczniów z górką. Po prostu dyrektor ma rozsądne podejście do wydatków. I nie tylko dla biblioteki.
Cytuj:
Nawet nie wspomnę o zakupie czegoś takiego jak numerator.

Współczuję...
Gdyby tak odpowiedzialny za wydatki szkolne posiedział tydzień w markecie na kasie... bez czytnika cen... Może wówczas by zrozumiał.

U mnie jest inny sposób odbioru podręczników. W klasach 1-3 podręczniki po skończeniu każdej części oddają wychowawcy. W klasach od 4 w górę podręczniki oddaję uczeń w obecności rodzica. Pierwszy rok był trudny, ale teraz jest już o wiele lepiej.

Rodzice zwalniają się z pracy czy Ty zostajesz po godzinach?

EMT pisze:
Rodzice zwalniają się z pracy czy Ty zostajesz po godzinach?

Pracuje w bibliotece publiczno - szkolnej. Zwrot podręczników odbywa się w godzinach pracy biblioteki. Z zostawania po godzinach lub przychodzenia wcześniej szybko się wyleczyłem.

Rokfor pisze:
Z zostawania po godzinach lub przychodzenia wcześniej szybko się wyleczyłem.
Miło przeczytać, witaj w klubie, ja też nie zostaję po godzinach.

Ja też absolutnie nie. W pierwszym roku pracy, głupia ja, zostawałam. Teraz mija 6 godzin i wychodzę z pracy, choćby się waliło paliło. Przedmiotowiec nie zostanie z własnej woli bez zapłaty, więc dlaczego ja miałabym? Podręczniki nie zając, nie uciekną.

Może się powtarzam, ale zapytam, bo wciąż nie znam odpowiedzi. Po jakim czasie można zubytkować nieaktualne podręczniki z dotacji?

Podręczniki można ubytkować po 3 latach.

Normalnie (nieuszkodzone) ubytkować można nie wcześniej niż po 3 latach. U nas o ubytkowaniu decyduje dyrektor - także o nieaktualnych.
Kilka lat temu (w czasach "Elementarza"), na stronie CEN Gdańsk zamieścili kilka istotnych informacji o podręcznikach, np.:

Ubytki podręczników nie odnotowuje się w rejestrze ubytków, braki ujmuje się w oddzielnych protokołach

Jak to w końcu jest z tymi zniszczonymi podręcznikami przez uczniów (chodzi mi głównie o te nowe do klasy 4 i 7), możemy żądać od rodzica odkupienia takiego podręcznika, czy tylko dyrektor o tym decyduje?

Julia65 pisze:
Podręczniki można ubytkować po 3 latach.

Czy potrzebuję na ubytkowanie jakiejś specjalnej zgody dyrektora? Rozumiem, że podręczniki mam przekazać na makulaturę?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1031 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]