Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest poniedziałek 25 cze 2018, 07:43

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1032 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

Dlaczego procedury! To rozporządzenie o ewidencji zbiorów w bibliotece nie uwzględnia podręczników?

Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH - PROSTE ZLICZENIE PODRĘCZNIKÓW

W ubiegłych latach mieliśmy w szkole problem z wyliczeniem egzemplarzy podręczników, które należy zamówić.
Istnienie kilku grup zaawansowania językowego, używanie tego samego podręcznika na dwóch różnych poziomach edukacji, uczenie tego samego przedmiotu przez kilku nauczycieli, dochodzenie i odchodzenie uczniów, stanowiło trudność w określeniu liczby podręczników.
W tym roku sprawa podania liczby sztuk została scedowana na nauczycieli przedmiotów, a do biblioteki należy jedynie wyliczenie końcowe i zestawienie zamówienia.

Gdyby kto potrzebował pomocy w stworzeniu takiego zestawienia (on-line) służę pomocą.

Przygotowane są 2 metody:
1. nauczyciel, wyznaczony do zamówienia danego poziomu/przedmiotu podręczników, opisuje i zamawia podręczniki poprzez osobisty formularz on-line (formularze google), a tabela excel zbiera wyniki; następnie wystarczy dodać kilka kolumn, wstawić prosty algorytm, sformatować, a zamówienia do wszystkich wydawców są gotowe;
2. nauczyciele w/w uzupełniają gotową tabelę on-line (wstawiając tytuł podręcznika, przedmiot, ISBN, liczbę sztuk, kto zamówił, wydawnictwo), bibliotekarz wstawia stan podręczników w bibliotece, a tabela wylicza liczby egzemplarzy dla każdego tytułu w zamówieniach do każdego wydawnictwa z osobna.
W przypadku wstawienia ceny podręczników (co jest niestety problematyczne - obecnie ceny są nieznane) wyliczy także wartość całego zamówienia.

Osoby zainteresowane pomocą mogą pisać na priv.
Istnieje możliwość otrzymania linku do formularza przykładowego lub formularza spersonifikowanego.
Wówczas, potrzeba będzie podać nazwy wydawnictw w których zamawia się podręczniki, listę przedmiotów i liczbę poziomów edukacji.
Do metody 2, można podać liczbę klas równoległych (a, b, c, d...) oraz maksymalną liczbę tytułów podręczników.

Link do przykładowego formularza zamówienia (wer. 2). Można go wypróbować wstawiając własne fikcyjne dane.

Ostatnio zmieniony czwartek 24 maja 2018, 22:07 przez as66, łącznie zmieniany 1 raz

Do którego czerwca macie termin zwrotu podręczników do biblioteki szkolnej?
U nas w szkole jest 30 oddziałów.

U mnie będą oddawać zaraz po zielonych szkołach, 11-13 czerwca. Mamy 29 oddziałów. A oddawanie książek wypożyczonych jest do końca maja.

@Beata8:
U nas nie mamy terminu dla podręczników wyznaczonego w regulaminie (klas jest 26).
Zwyczajowo, z biblioteką należy rozliczyć się z przedostatnim tygodniem roku szkolnego.

Mamy do "odebrania" około 6.500 podręczników. Zaczynamy 4 czerwca i przeznaczamy na to osiem dni.

Dziękuję za odpowiedzi. Już jest protest, że od 4 czerwca do 13. U nas realizują podręcznik, a nie program 8) ,

@Beata8:
Czy w Pani szkole występuje problem ze zwrotem podręczników?
Czy stosujecie jakiś program komputerowy do prowadzenia biblioteki, kody kreskowe i czytnik?

Przy zastosowaniu czytnika (my używamy MOL Vulcana) zwrot 300-500 podręczników na jednej przerwie nie stanowi większego problemu.
Gorzej jest z miejscem na nie - my nawet nie mamy półek na podręczniki. Zresztą umieszczanie ich na regałach byłoby bezsensowne, bo we wrześniu trzeba je wydać uczniom, więc tylko przez wakacje leżałyby na półkach...
Przy dobrej konfiguracji stanowiska pracy, także dodanie (np. do systemu MOL) dziennie 300-500 egz. podręczników nie stanowi problemu.

300- 500 podręczników wypisanych z konta za pomocą czytnika na 1 przerwie? Poważnie? Ile u was trwa ta przerwa? Trudno mi sobie to wyobrazić: uczeń dochodzi, podaje książkę, za nim tłum, 500 osób "przejedziecie" czytnikiem na 1 przerwie? Ja mam ponad 600 uczniów w szkole, na jednej przerwie jestem w stanie zająć się kilkudziesięcioma,chociaż bez czytników, jest sprawnie dla ucznia-nazwisko i klasa- karta książki na kartę ucznia i następny, mam dużą praktykę. Wpisuję w wolnej chwili.
Jak dyrekcje przeczytają, że książki ..można wypisać na jednej przerwie, nie pozbieramy się.

Nie mam czytników. Baza Mol w komputerze. Jednak znam dziesiątki problemów, których nie załatwi się na 1 przerwie, a podręczniki są wkurzające i niszczące zdrowie: uczniowie nie podpisują sobie egzemplarzy, nagminnie. Oddają cudzy podręcznik i mają w poważaniu teksty- to nie numer na twoim koncie. Oddają zniszczone podręczniki- trzeba odkładać i wypisywać druki do zapłaty- wcześniej każdy druk imienny, z numerem podręcznika i tytułem oraz ceną - do dyrektora po podpis, taki druk wręcza się uczniowi. Podręczniki bywają z wyrwanymi kartkami, zalane. To sprawy na wiele dni negocjacji, poszukiwań, awantur uczniów i ich rodziców /nikt płacić nie chce/.
Mnie to zajmie na pewno 2 tygodnie.

Cytuj:
@Aqa: "Nie mam czytników. Baza Mol w komputerze"

Bez czytnika to rzeczywiście inna sprawa.
Zwykły czytnik kodów kreskowych (już od 60PLN) + naklejki* i praca jest kilkukrotnie szybsza.

Chodziło o przerwę długą - 20min. Np. 7 klasa ma 14 podręczników na ucznia (plus 13 ćwiczeń - też musimy przyjmować) oraz 25 uczniów. Taka liczba to nie jest problem. Oczywiście wystawienie druków do zapłaty, czy rozwiązywanie problemów nietypowych jest odkładane na później.

Cytuj:
@Aqa: uczniowie nie podpisują sobie egzemplarzy

U nas też, ale przy MOL-u to nie jest wielki problem. W MOL-u zapisana jest na stałe informacja, kto wypożyczał podręcznik.
_____
* - allegro: ok. 50PLN/1000 sztuk 25x50mm na folii

as66, podręczniki są koszmarem, z którym musimy sobie radzić i który zajmuje multum czasu bez dodatkowych funduszy do etatu- to jest fakt i nic do tego nie wnoszą czytniki. Z całym szacunkiem do ciebie.
Na karcie też mam zapisane kto wypożyczył dany podręcznik, tak samo jak w kodzie z czytnikiem, co nie zmienia zasady:
- uczeń oddaje cudzy podręcznik- na karcie podr. czy czytnikiem wyszukujemy KTO GO ODDAŁ, ale ten, który przynosi ma zapisany inny numer, którego czytnik nie znajdzie, póki inny uczeń go nie przyniesie. Czytnik nie wie z kim zamienił się uczeń. A to powszechne problemy.
Podręczniki zbieramy długo, obojętnie jakimi metodami- czytniki przyspieszają na pewno samo wypisanie, ale nic poza tym. My piszemy o tym, że POTRZEBNY NAM CZAS. Zbieranie podręczników tak wygląda:
- uczniowie nigdy nie przynoszą na raz całych kompletów- w każdej klasie po kilka osób czegoś z zestawu nie oddało lub nic nie zwróciło. To zajmuje czas rozliczenia klasy i orientacji ile czego mamy
- w każdej klasie są zamiany podręcznikami, bo nagminnie uczniowie ignorują zasady podpisywania podr., zamiana kosztuje wiele zdrowia, by odzyskać właściwy podręcznik- uczniowie są "zadowoleni", że oddali egz., nieważne czyj /czy czytnik czy karta tak samo odróżnia komu przypisany dany egz., czytnik szybciej, ale nie na tyle by to zajęło 1 dzień/, trzeba chodzić do klas i wyjaśniać, czekać na zwroty /obojętnie czy ma się czytniki czy karty/
- trzeba MIEĆ CZAS na przejrzenie, przelotne chociażby, oddawanych egzemplarzy, bowiem są zniszczone, często mało widocznie na zewnątrz /podarte kartki, wyrwane strony, sklejone wewnątrz itp./. A czasu brak, bo tysiące podręczników spływają do biblioteki z rozmaitych klas
- trzeba mieć czas na odcedzenie ilości oddanych podr.- a trudno to robić, jak oddawanie jest na raty, od zniszczonych, wyliczenie ile jest dobrych egz., ile do zapłaty- odszukanie kto ma zapłacić /przy błyskawicznym przyjmowaniu z czytnikiem też trzeba potem mieć czas na te czynności, bo inaczej we IX będzie awantura z tymi, którzy otrzymają podr. np. sklejony wewnątrz/
- trzeba mieć czas na segregację tytułami, klasami, przy tysiącach egz.- odstawianie np. na ławki- ból kręgosłupa po godzinie, po tygodniu człowiek chodzi poirytowany, zabiegany, poganiany i zły

Podręczniki są złem koniecznym, bo narzuconym przez polityków, którzy nawet o gratyfikacji za 50% pracy więcej nie pomyśleli, zajmują za wiele czasu i zjadają nam zdrowie. Nie jest możliwe rozliczenie ich w 1 dniu czy na 1 przerwie.
.....
Ewidencja czy to wpisując do bazy MOL i bez wprowadzania kodów /przy braku czytników/ czy z wprowadzaniem kodów, musi się wiązać z: wpisywaniem ręcznie numerów do tysięcy egz- system przyjmuje opis 50 egz na raz, z stemplowaniem, z wypisaniem karty podr.- to zajmuje multum czasu
Materiały ćwiczeniowe, zgodnie z zaleceniami MEN, są własnością uczniów, biblioteka je rejestruje na rok, ale nie zbiera.

Wprowadzanie do programu, naklejki to wszystko wydłuża czas we wrześniu i zwiększa koszty. Książki zaraz będą z tego programu wypisywane i ubytkowane i znowu czas. We wrześniu przyjęłam 6 tyś podręczników. Wpisywanie ich do programu? Nie ma na to czasu. Nie wyobrażam sobie zwrotu 500 podręczników na przerwie. Każdy podręcznik trzeba przejrzeć, tak jak pisała Aqa wykłócić się z uczniem, udowodnić, że to nie jego podręcznik, wykłócić, że tak zniszczony podręcznik nie zostanie przyjęty, wykłócić się z rodzicem, który następnego dnia przyjdzie wściekły, wytłumaczyć dyrekcji (do której ze skargą poszedł ów rodzic) dlaczego nie przyjęłyśmy podręcznika. To wszystko trwa. Chyba, że przyjmujesz jak leci bez sprawdzania. Wszelkich niejasności czy wątpliwości nie można zostawiać na później. Jeśli przyjęłaś zwrot to uczniowi możesz soli na ogon nasypać. Zwłaszcza, że uczniowie starszych klas do szkoły już nie przychodzą.

Anna, czyli Ty zniszczonych podręczników od uczniów nie przyjmujesz? Bo ja je zbieram, jeszcze konsultuję z innym nauczycielem, czy na pewno zażądać zwrotu pieniędzy. Potem je ubytkuję jako zniszczone.

Kiedyś na forum ktoś wspomniał, że za poniszczone podręczniki, które i tak pójdą do kasacji ze względu na reformę (teraz do klasy 2 i 5) prosi o przyniesienie innych książek, z beletrystyki. Czy ktoś też zamierza stosować taką praktykę? Zastanawiam się nad tym.

Ja umawiam się na godzinie wychowawczej, klasy 4 - 7. Na przerwach mam zwrot książek nie będących podręcznikami. Klasy I - III przychodzą z wychowawcą, ale tylko oddają po 3 sztuki.
U nas pozytywne jest to, że w tym roku zniszczony podręcznik odkupują, oprócz klas II i III (przelew).

Zwrot 300- 500 podręczników na jednej przerwie !!!!! Dla mnie niemożliwe. Jestem wstanie zebrać podręczniki od jednej klasy w ciągu ok. 40 minut i robię to bardzo sprawnie. Oczywiście klasa przychodzi z wychowawcą, który pilnuje uczniów. Wcześniej uczniowie zostają poinformowani o tym, który podręcznik należny odkupić. Zwracanie podręczników trwa przez ok. tydzień 8 godzin dziennie - na 1 klasę przeznaczam godzinę. Muszę te podręczniki "gdzieś" ułożyć czyli do kartonów i to w taki sposób, żebym we wrześniu mogła bez problemu ( tj. przekładania ) je wypożyczyć. MASAKRA !

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1032 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]