Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest poniedziałek 23 kwie 2018, 21:37

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 962 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

Dzisiaj dotarł do nas wreszcie podręcznik do chemii.. Brakuje nam jeszcze tylko jednego tytułu :)

A wy już ubytkujecie "Nasz Elementarz" do 1 klasy? Dostałam wydruk komunikatu MEN o tym, że decyzja co zrobić z tym podręcznikiem należy do dyrekcji, ale nie mogę znaleźć źródła tegoż pisemka - ktoś mi anonimowo na biurku zostawił. Na stronach niektórych kuratoriów takie coś się znajduje, ale nie naszego. Wolałabym mieć jakąś pewną podkładkę pod pozbycie się tego.

Pracuję w bibliotece od tego roku i mam problem z ewidencjonowaniem ćwiczeń. Przeczytałam na forum, że nie wpisuje się ich do księgi podręczników. W związku z tym mam dwa pytania:
1. Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie, że dzieci otrzymały ćwiczenia. Jeśli tak, to czy dzieci mogą się podpisać czy muszą to zrobić rodzice?
2. Co zrobić z ćwiczeniami, które zostały? Sekretarka zamówiła większą ilość ( zostało po 3, 4 sztuki do niektórych klas). Na razie leżą w bibliotece. Czy powinnam je gdzieś wpisać??? Jeśli do księgi podręczników, to czy należy je także opieczętować i ponumerować?

Będę wdzięczna za pomoc w rozwiązaniu tych dylematów :)

1.Ja zrobiłam sobie tabelki gdzie wpisuję ilość wydanych ćwiczeń dla klasy np. 5a matematyka, polski. Nauczyciel uczący określonego przedmiotu w danych klasach podpisuje mi odbiór ćwiczeń i jest za nie odpowiedzialny. Jeśli uczeń nie zjawi się w szkole bo np. przepisał się do innej, to ćwiczenia wracają do biblioteki. Na koniec robię sobie podsumowanie:ile ćwiczeń miałam, ile rozdałam, ile zostało.
2.Ćwiczeń nigdzie nie wpisuję. Nieaktualne z poprzednich lat rozdaje nauczycielom, ktòrzy mają zajęcie wyrównawcze.

[quote="Julia65"]1.Ja zrobiłam sobie tabelki gdzie wpisuję ilość wydanych ćwiczeń dla klasy np. 5a matematyka, polski. Nauczyciel uczący określonego przedmiotu w danych klasach podpisuje mi odbiór ćwiczeń i jest za nie odpowiedzialny. Jeśli uczeń nie zjawi się w szkole bo np. przepisał się do innej, to ćwiczenia wracają do biblioteki. Na koniec robię sobie podsumowanie:ile ćwiczeń miałam, ile rozdałam, ile zostało.

Jeżeli uczeń przechodzi do innej szkoły to razem z ćwiczeniami, zaś podręczniki oddaje do do biblioteki. U mnie wychowawca podpisuje odbiór zestawów ćwiczeń dla swojej klasy, rodzice podpisują odbiór ćwiczeń dla dziecka i podpisują, że zapoznali się z regulaminem wypożyczania darmowych podręczników i mat. edukacyjnych.

tola pisze:
Jeżeli uczeń przechodzi do innej szkoły to razem z ćwiczeniami, zaś podręczniki oddaje do do biblioteki.

Naprawdę zabiera ćwiczenia? Bo ja od zmieniających szkołę zbierałam wszystko... (akurat był początek roku, więc ćwiczeń nie uzupełniali jeszcze)

Dochodzą do nas ciągle uczniowie z innych szkół, gdzie mieli inne podręczniki niż my, tak więc i ćwiczenia mieli inne. Te ćwiczenia na nic by się nie przydały (akurat ci uczniowie oddawali ćwiczenia razem z podręcznikami).
Sama jednak nie kazałabym zwracać ćwiczeń odchodzącemu uczniowi. Nawet jeżeli w nowej szkole powtarzałyby się tylko 2 zeszyty, to dla dyrekcji 2 ćwiczenia mniej do kupienia, już bez dotacji, a więc z funduszy szkoły lub Rady Rodziców.

Cytuj:
Sama jednak nie kazałabym zwracać ćwiczeń odchodzącemu uczniowi.

Ze zwrotem ćwiczeń bywa różnie. Mnie powiedziano, że uczniowie muszą zwracać podręczniki i ćwiczenia, ponieważ ćwiczenia są własnością ucznia wtedy gdy je wypełni.

Ja bym wzięła ćwiczenia, jeśli nie są zapisane. Skoro uczeń przechodzi do innej szkoły, niech ta szkoła zapewni mu podręczniki i ćwiczenia.

Proszę o radę. Czy ktoś z Was kupował w ramach dotacji na podręczniki słowniki lub materiały do tablic interaktywnych?

sylv pisze:
A wy już ubytkujecie "Nasz Elementarz" do 1 klasy? Dostałam wydruk komunikatu MEN o tym, że decyzja co zrobić z tym podręcznikiem należy do dyrekcji, ale nie mogę znaleźć źródła tegoż pisemka - ktoś mi anonimowo na biurku zostawił. Na stronach niektórych kuratoriów takie coś się znajduje, ale nie naszego. Wolałabym mieć jakąś pewną podkładkę pod pozbycie się tego.

Podłączam się pod pytanie sylv - ubytkujecie już, czy jeszcze czekacie?

Ja już podręczniki do klasy 1 i 4 wykreśliłam z inwentarza. Nauczyciele pozabierali sobie ile chcieli, reszta pojechała już na makulaturę. Trochę żal, ale to co zostało mieściło mi się w 12 pudłach! Teraz przynajmniej mogę przejść między regałami.

Ja również mam wykreślone z inwentarza podręczniki do kl. 1, 4 i 1 gim. Nie mam jeszcze tylko decyzji co z nimi dalej. Na razie leżą w kartonach w bibliotece i szpecą wystrój :roll:

U mnie w szkole stare podręczniki leżą w piwnicy. Sekretarka mówiła, że było jakieś pismo, że nie wolno wyrzucać, tylko należy archiwizować jako materiały edukacyjne . Co Wy na to???:)

Ja otrzymałam następujacą odpowiedź z MEN:
Szanowna Pani,
z upoważnienia Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji, uprzejmie informuję.
Zgodnie z art. 22aj ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 z późn. zm.) w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. W związku z powyższym to dyrektor szkoły określa procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolnej. Wszystkie podręczniki są zaewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów, a następnie zdjęte z ewidencji (np. podręczniki zniszczone) lub ew. pozostać na stanie biblioteki jeżeli dyrektor szkoły (lub nauczyciele) uznają, że podręczniki te mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.
Z poważaniem,
Anna Michalak
Główny Specjalista
Departament Podręczników, Programów i Innowacji
al. J.Ch. Szucha 25, 00-918 Warszawa

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 962 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]