Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest wtorek 22 sty 2019, 21:21

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

aan ja wiem, że rozważamy tu sytuację, która nas dotknie za rok. Nie zmniejsza to faktu, że czeka nas kociokwik z każdym rokiem narastający. Sprawdzanie, który egz. przepracował swoje 3 lata, a który nie uważam za idiotyzm. Dyrektor i tak nie sprawdzi. Moim zdaniem byle tylko liczba ubytkowanych się zgadzała i rok zakupu a wyrzucisz te najbardziej zniszczone po trzech latach od zakupu. Nie zmniejsza to też faktu, ze z roku na rok zaczniemy się w tym gubić ile zamówić ile zubytkować. ile jest nowych, ile dokupiono za pieniądze wpłacone przez uczniów za zniszczone bo to już nowy podręcznik. Opcji jest tak dużo, że obawiam się, że moja głowa tego nie ogarnie. No i pytanie kiedy mamy to wszystko robić. Żeby odłowić te do zubytkowania tak by te pozostające były gotowe na wrzesień musimy pozostać w pracy po zakończeniu roku szkolnego. Przynajmniej u mnie tak by było bo zbieramy podręczniki na ostatnią chwilę (takie życzenie dyrekcji) a jeszcze zajmuję się zakupem i dystrybucją nagród na koniec roku. Za chwilę z 2 miesięcy wakacji zostanie nam miesiąc.

Jeżeli rzeczywiście będzie tak, jak piszecie, to tylko zdrowy rozsądek może nas uratować.
Anna pisze:
Moim zdaniem byle tylko liczba ubytkowanych się zgadzała i rok zakupu a wyrzucisz te najbardziej zniszczone po trzech latach od zakupu.
Ja jeszcze inaczej uważam. Ma zostać określona ilość dobrych podręczników. Najwyżej poprzekreślam numery pozostających (korektorem) i wpiszę te, co nie mają iść na makulaturę. Będzie się musiała zgadzać liczba podręczników do wypożyczenia. Chyba dostaniemy kręćka.
Ja jeszcze nie otrzymałam dodatkowych podręczników dla uczniów, którzy doszli po zamówieniu podręczników. Nie mam ćwiczeń, których pomyłkowo nie dosłano. Uczniowie i rodzice pytają prawie codziennie. Natomiast nauczyciele potrzebują nagle (bez zgłoszenia w maju) atlasów. Tłumaczą mi, jak bardzo fajne są atlasy!
Jestem coraz bardziej nastawiona, jak by to napisać grzecznie, niechętnie do tego całego zamieszania z podręcznikami.
Pozdrawiam 8)
Dobrze, że jest to Forum i wspieramy się wzajemnie.

aan gdyby mi każdy podpisywał przy biurku a niektórzy mają po 11 podręczników to nie wiem ile by to trwało. U mnie stoją w korytarzu bo w bibliotece leżą przygotowane komplety dla kolejnych klas. Wyczytuje nazwisko i uczeń w drzwiach odbiera komplet. W ten sposób klasa odbiera podręczniki w około 20 - 30 minut przy moim pouczającym wstępie. Szkoła ma ponad 600 uczniów.
Jeszcze dzisiaj opracowałam i wydałam kolejne brakujące podręczniki i czekam na domówione dla nowego ucznia. To się nigdy nie skończy.

Dorothy pisze:
Aan, piszesz, że dotację można wydać na inne niż podręczniki pomoce takie jak atlasy, zbiory zadań. Ja się zastanawiam nad kupnem atlasów dla uczniów niepełnosprawnych i mam wątpliwości czy OP zaakceptuje taki zakup. Czy atlas można uznać za materiał edukacyjny bo dotacja jest na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Pozdrawiam :D

My kupowaliśmy i atlasy i zbiory zadań i słowniki ortograficzne.

Anna pisze:
aan ja wiem, że rozważamy tu sytuację, która nas dotknie za rok. Nie zmniejsza to faktu, że czeka nas kociokwik z każdym rokiem narastający. (...)

Kociokwik i armagiedon mialam dwa lata temu, kiedy wrócilam na stanowisko po długiej nieobecności.
Nie boję się. Pracuję i będę pracować solidnie z zachowaniem przepisow prawa pracy, karty nauczyciela , rozporządzenia ministra kultury dotyczącego zasad ewidencji i selekcji zbiorów oraz szkolnego regulaminu podręcznikowego - niekoniecznie w tej kolejności :lol:
To się chyba nazywa wloski strajk :wink:

Anna pisze:
aan gdyby mi każdy podpisywał przy biurku a niektórzy mają po 11 podręczników to nie wiem ile by to trwało. U mnie stoją w korytarzu bo w bibliotece leżą przygotowane komplety dla kolejnych klas. Wyczytuje nazwisko i uczeń w drzwiach odbiera komplet. W ten sposób klasa odbiera podręczniki w około 20 - 30 minut przy moim pouczającym wstępie. Szkoła ma ponad 600 uczniów.
Jeszcze dzisiaj opracowałam i wydałam kolejne brakujące podręczniki i czekam na domówione dla nowego ucznia. To się nigdy nie skończy.

U mnie gimnazjum bralo po 13 podreczników, bo kończyli niektore z II klasy - i podpisywali.
Trudno.
Z tydzień to trwało.
Klasy VIII i V oraz maluchy nie braly kompletów, bo jeszcze nie wszystko doszło (z Nowej Ery paczki dotarly w połowie września),więc komplety były brane w tych klasach na raty, a I-III biora książki sukcesywnie w roku szkolnym - kończa jedną część , zdają i biorą następną.

Naprawdę w różnych szkołach różnie się to pożyczanie odbywa.
Mam koleżankę, która ewidencjonuje podręczniki w sposób uproszczony. Przychodzi polonistka ucząca w klasie V i bierze tyle egz. ile ma dzieciaków. Na koniec roku zbiera te egz. i zostawia w sali. Koleżanki nie obchodzi, czy wszystkie egz. wrócily i w jakim stanie - o to martwi się przedmiotowiec. Jak coś jest odkupione, to dostaje numer po zniszczonym/zagubionym.
Jak tam się odbywa zamawianie i wyliczanie potrzeb nie pytałam - skoro dyr. się na to godzi ...

aan pisze:
Anna pisze:
aan ja wiem, że rozważamy tu sytuację, która nas dotknie za rok. Nie zmniejsza to faktu, że czeka nas kociokwik z każdym rokiem narastający. (...)

Kociokwik i armagiedon mialam dwa lata temu, kiedy wrócilam na stanowisko po długiej nieobecności.
Nie boję się. Pracuję i będę pracować solidnie z zachowaniem przepisow prawa pracy, karty nauczyciela , rozporządzenia ministra kultury dotyczącego zasad ewidencji i selekcji zbiorów oraz szkolnego regulaminu podręcznikowego - niekoniecznie w tej kolejności :lol:
To się chyba nazywa wloski strajk :wink:

Jestem za.

Bardzo proszę o informację, do kiedy szkoła musi rozliczyć się z dotacji na podręczniki? Z tego co mi wiadomo, ostateczny termin mija 15 stycznia. Szkoła otrzymała informację, że musimy rozliczyć się już do 10 grudnia br. Nie byłoby problemu, gdyby dotarły już do nas wszystkie korekty faktur. Pomimo naszych starań jeszcze nie rozliczył się z nami WSiP i Mac Edukacja. nie wiem, czy do 10 grudnia wszystko będzie załatwione, co Wy na to. Mam rację z tym styczniowym terminem czy coś się zmieniło?

U mnie szkoła musi dokonać rozliczenia wstępnego do 30 listopada i uwzględnić w tym przewidywane korekty faktur lub planowane jeszcze zakupy. Nie dotarły do nas podręczniki MacEdukacja na drugi semestr, podobno nie są jeszcze wydrukowane. Wiem, ile będą kosztowały i tę sumę wpiszę. Z tego wynika, że również korekty faktur samemu trzeba policzyć i wpisać. Na podstawie tego rozliczenia szkoła oddaje niewykorzystane środki do końca grudnia. A jeśli jednak coś się zmieni, to jest czas na poprawę właśnie do 15 stycznia.
W ubiegłym roku to moje wstępne rozliczenie było w porządku i niczego już nie zmieniałam.

A kto w waszych szkołach dokonuje rozliczenia dotacji? Księgowa? Dyrektor? A może zrzucono ten żmudny obowiązek na Was?

Ja rozliczałam dotację w ubiegłym roku po zmianie dyrektora, wicedyrektora i sekretarki... nikt się nie orientował i spadło na mnie. A dotychczas robiła to poprzednia sekretarka wszystkowiedząca i wszechobecna :)
Ciekawe, ile nas jest takich... w to uwikłanych???

Ustawowo termin rozliczenia dotacji przez dyrektora jest do 15 stycznia następnego roku (art.22af ustawy o systemie oświaty). Jednostka samorządu terytorialnego musi rozliczyć się do 31 stycznia. Nie otrzymaliśmy jeszcze faktur i podręczników z Wydaw. Mac cz. 3 i 4. Czy ktoś wie jaka będzie cena tych części? Pozdrawiam.

Dzięki za wszelkie odpowiedzi. U nas to ja dokonuję rozliczenia dotacji. Na dzień dzisiejszy wiem ile wydałam i ile jeszcze mam do wydania. Nie mam z tym żadnego problemu, jednakże nie dotarła do nas jeszcze jedna korekta z Mac Edukacji i nie ma zwrotu kasy ze Wsipu. Zajmowanie się dotacją podręcznikową zabiera mi całą radość i energię. Nie robię nic innego tylko zamawiam, odsyłam, telefonuję do wydawnictwa, zbieram opiernicz od księgowej i tak na okrągło. Już zapomniałam jak to kiedyś było super: konkursy, gazetki, pogawędki z uczniami, wystawy książek na holu itp. Już na nic nie mam ochoty ani czasu. Amen

KaJu mam pytanie o druki rozliczenia dotacji na podręczniki i ćwiczenia. Na rok 2018 znalazłam w internecie inne druki rozliczenia niż były w ubiegłym roku (2017). W roku 2017 trzeba było podawać kwoty z podziałem na klasy I , klasy II itd. Natomiast w rok 2018 podaje się na druku np. Kwota dotacji przyznanej na podręczniki dla klas I-VIII, czyli nie dzieli się na klasy. KaJu na jakich drukach u ciebie robi się rozliczenie. Pozdrawiam

KaWa, u mnie podobnie :cry: stałam się pracownikiem administracji i obsługi? Radzę sobie z rozliczeniem, mam tabelki w excelu, które pomagają przy korektach i zwrotach, ale mnie to nie bawi - ma poczucie zmarnowanego czasu.

My musimy dokładnie wypełniać, ile na klasę podręczników i ćwiczeń - tabelę mamy w excelu oraz to samo on-line z Urzędu Miasta, potem trzeba wydrukować i zanieść. Na razie kończę obchodzić 100-lecie odzyskania Nieodległości, a w piątek się wezmę za liczenie.

Nie mam książek z Maca; dla pewności można do nich napisać, ile będą kosztowały. Odpowiadają szybko i precyzyjnie.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]