Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę na 2018 r. u wydawcy do końca grudnia

Dzisiaj jest środa 19 wrz 2018, 19:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1083 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 73  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

Hej,
potrzebuję szybkiej informacji a szukam, i nie mogę znaleźć.. Jaka jest kwota za zniszczony podręcznik do klasy III gimnazjum (a konkretniej - do j. ang.)? U mnie dyrektor podejmuje ostateczną decyzję, czy uczeń płaci za podręcznik i o ewentualnym dokupieniu np. lektury (wszak kwoty za podręczniki są śmiesznie małe).

Nie może być większa niż cena zakupu.

A pytałaś w księgowości szkolnej? Tam muszą mieć fakturę za ich zakup.

A co z kosztami przesyłki w przypadku zakupu podręcznika za zniszczony/zgubiony? Również doliczacie je do kosztów zwrotu? W ustawie jest tylko mowa o koszcie zakupu

patti pisze:
Hej,
potrzebuję szybkiej informacji a szukam, i nie mogę znaleźć.. Jaka jest kwota za zniszczony podręcznik do klasy III gimnazjum (a konkretniej - do j. ang.)? U mnie dyrektor podejmuje ostateczną decyzję, czy uczeń płaci za podręcznik i o ewentualnym dokupieniu np. lektury (wszak kwoty za podręczniki są śmiesznie małe).

Kwota za zniszczony podręcznik jest taka, jaką masz w inwentarzu.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego za zniszczony podręcznik uczeń ma nie tylko zapłacić ale też dodatkowo dokupić coś jeszcze :?:
Jakbym była rodzicem to na pewno bym protestowała

Info na stronie MEN:
"Uprzejmie informujemy, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego, szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.(...)Zwrot kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego stanowi dochód organu prowadzącego szkołę.
Podstawa prawna:
Art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r, poz. 2203)."
https://men.gov.pl/zycie-szkoly/program-darmowy-podrecznik/dotacja-celowa-na-podreczniki/informacja-w-sprawie-zwrotu-kwoty-za-uszkodzenie-zniszczenie-lub-niezwrocenie-podrecznika-lub-materialu-edukacyjnego-przekazanego-uczniom-szkoly-podstawowej-2.html

W mojej szkole dzieciaki za zniszczone podręczniki wpłacają na konto szkoły. A szkoła zamawia brakujące jej podręczniki.

Dorota79 pisze:
Julia65 pisze:
Podręczniki można ubytkować po 3 latach.

Czy potrzebuję na ubytkowanie jakiejś specjalnej zgody dyrektora? Rozumiem, że podręczniki mam przekazać na makulaturę?

U mnie dyrektor wydaje zarządzenie i powołuje komisję. Ja spisuję protokół selekcji, podpisy komisji i dyrektora wraz z decyzją gdzie przekazać nieaktualne podręczniki.

@Kurana:
Cytuj:
możemy żądać od rodzica odkupienia takiego podręcznika

W przepisach MEN-owskich napisane jest, że "może żądać", a nie że "musi":
Informacja w sprawie zwrotu...
Cytuj:
czy tylko dyrektor o tym decyduje?

Nam sekretariat podał dane konta do wpłat. Każdy kto zniszczył książkę, dostaje te dane wraz z kwotą do wpłaty i numerem ubytkowanej książki/podręcznika.
@Dorota79:
Cytuj:
Czy potrzebuję na ubytkowanie jakiejś specjalnej zgody dyrektora?

Nie zacytuję przepisów, ale za cały majątek szkoły odpowiada dyrektor, więc do niego należy zarządzaniem majątkiem (także) biblioteki. Bierze pensję, niech rządzi...

U nas odkupują zniszczony lub zalany podręcznik. Trochę to trwa. Niektórzy rodzice przychodzą dyskutować, że przecież tekst można odczytać, a podręcznik to jadłospis: przyklejone resztki jedzenia, pleśń.
Tradycyjnie na ostatnie dwa tygodnie zostałam sama, na 30 oddziałów, prawie 700 uczniów. Brak komputeryzacji. Zebrałam teoretycznie klasy 3-7, jutro klasy 1 i 2. Z każdej klasy donoszą podręczniki, kogoś nie było, ktoś ma odkupić, albo zapomniał...
Od 7 czerwca wcale nie było za wcześnie. Zamykam oczy i widzę podręczniki :twisted: .
Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to po każdej klasie ( zwrot podręczników) zostaje kilku uczniów i odnoszą na półki. Biurko i okolice mam puste. Pojedyncze osoby, po odpisaniu podręczników sami dokładają na półki. Teraz trzeba policzyć i zrobić zbiorówkę, nie wiem, czy się doliczę... Uczniowie podliczyli statystykę.
Mam prywatne nagrody książkowe za pomoc przy układaniu książek i podręczników, bo nawet dyrekcji nie pytam, czy można ze szkolnych. Bez pomocy uczniów byłby artystyczny chaos :lol:
Jeszcze karta pracy, sprawozdania, nagrody książkowe i chyba jakiś wyjazd jako opiekun do teatru z jakąś klasą.
Lubię jak coś się dzieje, ale dwa etaty dla jednego etatu na koniec roku to za dużo :roll:

O tak, u mnie w tym roku też tekst o tym ze przecież wszystko widać. Oddaje matka podręcznik do klasy 1, zalany czymś żółtym, pofałdowany, obrzydliwy. Ja o odkupieniu a ona, że dlaczego, przecież da się przeczytać. Ja - czy chciałaby by jej dziecko dostało taki podręcznik, ona, że nie jest taką wariatką i jej nie zależy.

Trwa u nas właśnie komisyjna selekcja przydatności podręczników. Cieszę, że nie jestem z tym sama, bo dylematów jest mnóstwo. W najbardziej opłakanym stanie wróciły książki z klas 4, po jednym roku użytkowania. Płakać się chce, a ja działam w gumowych rękawiczkach bo po prostu brzydzę się wziąć niektórych do rąk. Już widzę kolejki oburzonych rodziców, że muszą coś zwrócić w zamian za te "szmatki" co wróciły do biblioteki. Muszę być bezwzględna, bo przecież te książki mają jeszcze być w użytku 2 lata, a za rok, nie będę miała co dać młodszym uczniom. :?

W związku z tym mam pytanie i prośbę. Dyrektor zarządził u nas ,że zamiast pieniędzy, w tym roku rodzice mają przynieść odkupiony podręcznik. Czy istnieje taka praktyka u którejś z Was w szkole? I czy macie wzór stosownego do tego pisemka/wezwania? Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam Was serdecznie w tym trudnym dla nas czasie. :)

Robię tak od początku horroru podręcznikowego, z tym że pracuję w gimnazjum, więc w stosunku do szkoły podstawowej zaczęłam pewnie trochę później. Nie mam żadnego druku wezwania, po prostu mówię uczniowi, że oddawana przez niego książka nie nadaje się do użytku i polecam odkupić. Jeżeli podręcznik rokuje jeszcze jakiekolwiek nadzieje na przetrwania, informuję, żeby spróbowano go podkleić/wyczyścić/uprasować/poodginać mu rogi itp., z tym że zaznaczam, że moja przyszła decyzja zależy od wyników tych działań. Czasem sam uczeń rezygnuje z tak ciężkiej pracy i przynosi nowy. Przez te wszystkie lata miałam jedną interwencję rodzica (zresztą w tym roku już z podstawówki), ale książkę odkupił. Czy będzie mnie ciągał po sądach - to się okaże :) .

My dostaliśmy pismo z KO, że nie można żądać odkupienia podręcznika, a jedynie wpłatę - dokładnie taką, ile zapłaciła szkoła przy zakupie.

@xandre:
Cytuj:
że zamiast pieniędzy, w tym roku rodzice mają przynieść odkupiony podręcznik.

Informacja na stronie MEN:
Uprzejmie informujemy, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego, szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.
Art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r, poz. 2203)

U nas, uczeń ma zwrócić na konto organu prowadzącego kwotę, jaka widnieje na fakturze.
Mamy na tą okoliczność przygotowane karteczki z numerem i danymi konta (OP), na odwrocie wpisujemy numer książki, kwotę i nazwisko ucznia.
Uczeń zabiera (zniszczony) podręcznik, a rodzic ma wpłacić wskazaną kwotę na właściwe konto.
Gdy przyniesie potwierdzenie, książkę zdejmujemy z konta ucznia i ubytkujemy. Jedynie dla książek które nie będą już używane (brak danego poziomu edukacji w przyszłym roku), dyrekcja zasugerowała, aby je przyjmować, gdyż będą one ubytkowane.

U nas dzieciaki odkupują. nie mam wezwania. Dzieciak otrzymuje informację, że książkę trzeba odkupić ze wskazaniem gdzie i jak to zrobić. Informuję też, ze bez rozliczenia tego roku nie otrzyma nowych podręczników. Wiem, ze powinno się wpłacać na konto OP. Nie wiem jak u was ale u nas wyciągnięcie potem tych pieniędzy by podręcznik odkupić to szalona i niełatwa procedura.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1083 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 ... 73  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]