Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest środa 21 lis 2018, 20:58

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 75  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

Ja sobie nie poradziłam. Nie pozwolono mi wykasować podręczników do klasy 4. Z klasy 1 wykasowałam częściowo, to znaczy ten angielski, który był w pierwszym roku zakupiony i nie był dostosowany do korzystania jako podręcznik wieloletni i Menowski, bo miałam go na wartości 0. Reszty się nie da bo nie. Podręczniki są doliczane do wartości księgozbioru u mnie. Na protokołach selekcji podałam tę wartość, za którą były zakupione.

Marietta277 - wpisujesz cenę, za którą zostały kupione.

Witam się jako świeżynka forumowa :-)

Przedwczoraj v-ce dyrektor zaskoczyła mnie informacją z jakiegoś szkolenia , że podręczniki nieaktualne powinny być przechowywane przez szkołę przez okres 5 lat.
Czy Państwo wiecie coś na ten temat, a szczególnie z jakiego dokumentu prawnego ten okres wynika ?

Moje podręczniki z klasy I, IV i I gimn. już zubytkowałam i popakowałam w pudła, na szczęście nie wywiozłam na makulaturę. Część zabrali nauczyciele do pracowni. Protokół ubytków oczywiście został przez dyr. podpisany z decyzją : przekazać na makulaturę. Księgowa też już zarejestrowała ubytki.

Ooo :shock: Jestem zaskoczony. Też zubytkowałem stare podręczniki. Więcej - już trafiły na makulaturę. Zostawiłem (decyzją p. Dyrektor) po jednym komplecie z oddziału tak w razie czego, choć osobiście uważam, że będą tylko obrastały kurzem. Piszcie, jeżeli ktokolwiek coś wie.

Proponuję światłym decydentom, żeby dobudowali magazyny do przechowywania tych podręczników przez pięć lat.

Jestem za...

Ja zubytkowałam tylko podręczniki MEN-owskie, bo zgodnie z komunikatem na stronie KO decyzja, co z nimi zrobić należała do dyrektorów szkół. Podręczniki dotacyjne zalegają mi na zapleczu, a dyrekcja się mnie pyta, co my z nimi mamy zrobić...

Według mnie - ubytkować. Co z tego, że z dotacji celowej. Są przeznaczone na trzy lata, więc po co trzymać śmieci. Chyba, że jest jakaś nowa ustawa na ten temat (wszystko możliwe :twisted: )

Wydaje mi się, że ten obowiązek przechowywania wynika z innych niż ustawy/rozporządzenia podręcznikowe przepisów, ale nie dowiedziałam się na razie jakich ... Szkolenie prowadziła pani "radca prawna", która "zajmuje się problematyką podręczników w naszym regionie i współpracuje w tej sprawie z MEN".
Z innych rewelacji : dowiedziałam się, że o spisaniu podręczników nie decyduje dyr. tylko OP, bo on występuje o dotację i książki stanowią jego własność. Na mój argument, że przecież cała szkoła z wyposażeniem jest taką własnością usłyszałam, że "podręczniki to jest inna własność niż cała reszta i o spisaniu krzesła może decydować dyr. a o książce z dotacji już nie" ( :shock: ). Mam nadzieję, że okaże się to jedną wielką bzdurą ...

W takim razie ci, którzy już zubytkowali stare podręczniki i przekazali na makulaturę mogą mieć problem - m.in. ja :(

Problem to będą miały "organki prowadzące", jak im nagle wszyscy bibliotekarze odejdą z pracy.

Biblus pisze:
którzy już zubytkowali stare podręczniki i przekazali na makulaturę mogą mieć problem
Jakiż to niby problem?
W tym i przyszłym roku następna partia 2 i 3 klas ( u mnie po 190 egz. każdej części, bo po 10 zostawiam). Potem lecą 5, 6 i dalej te nowe. Nasze tysiące z klas 1 i 4 są ubytkowane i za pokwitowaniem sprzedane na makulaturę. Natomiast mamy zostawić przez pięć lat tabelki z klas z wypożyczonymi podręcznikami.

Mam pytanie dotyczące oczywiście podręczników. Czy ktoś tworzył procedurę ubytkowania podręczników? Jeśli tak, to proszę podajcie co uwzględniliście w tej procedurze.

A ktoś nakazał tworzyć taką procedurę? Wszystko możliwe, to i procedury do procedur. Powinno się je odpisywać protokołem, normalnym jak to protokół ubytów, w którym wymienia się numery do usunięcia, podaje wartość i określa przyczynę. Przyczyny są różne: zniszczone przez uczniów /uczniowie, zgodnie z przepisami MEN...i zarządzeniem dyrekcji placówki , zapłacili na konto szkoły odpowiednie kwoty/, nieaktualne.
Jedna sprawa- spisać je, druga - ubytkować. Zniszczone przez uczniów- sprawa jasna, nie nadają się do dalszego użytku, ale nieaktualne już inaczej, to dyrektor podejmuje decyzję co zrobić, jeśli komuś podpisał "na makulaturę" /a innej drogi ubytkowania nie ma, co zostało nabyte z funduszy takich czy innych, musi być "na makulaturę" odesłane, nawet jak to się nie opłaca/ - to nie zastanawiałabym się nad tym, że to zrobiłam. Po to DYREKTOR jest dyrektorem by odpowiedzialność ponosił.
Za wiele bierzemy na barki.

To moje biurko pod koniec pracy :(, do 15ej "obrobiłam" 2 takie sterty, ale po 15ej do 16ej pojawiła się kolejna ... już zrezygnowana odpuściłam. Do tego normalne w miarę /klasy wchodzą z wych. co chwila, to jak ma być normalnie?/ wypożyczenia, inne sprawy codzienne, jak współorganizacja konkursu i imprezy. Dziś 225 wypożyczeń, ja sama, podręczników z tego- 190 coś tam, nie wpisałam ok. 30 innych wypożyczeń bo zwyczajnie ... zrezygnowana siadłam na .. wiecie czym.
Chciałabym, by ten... /ja juz Redakcjo, używam wielu słów uważanych za niecenzuralne, jeszcze nie publicznie/.. kto wpadł na pomysł podręczników w bibliotekach, by się podlizać wyborcom, siadł na .. wiecie czym, RAZ w bibliotece I TO OBROBIŁ! jeden raz.
Pogadałam sobie, bo wróciłam do domu w furii. Ja mam dość tej pracy.

Załączniki:
wymiana p.jpg
wymiana p.jpg [ 149.04 KiB | Przeglądany 1144 razy ]

Aqa
Ja miałam także takie sterty książek na biurku. Teraz jest trochę lepiej po jesteśmy we dwie. No ...... ale procedury różne trzeba tworzyć (oczywiście polecenie z "góry") i bez nich nie mogę najnormalniej w świecie ubytkować nieaktualnych podręczników :twisted: Czasami to człowiek ma wszystkiego dość!!!! Niestety emerytura jeszcze nie dla mnie :cry:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 75  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]