Forum "Biblioteki w Szkole"
Wielka promocja prenumeraty 2015

Dzisiaj jest niedziela 21 gru 2014, 06:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Księga inwentarzowa zbiorów specjalnych - proszę o pomoc

Witajcie, pracuję w małej bibliotece szkolnej. Mamy niewiele zbiorów specjalnych, głównie pochodzących z darów np. filmy będące dodatkami do gazet. Na niektórych z nich widnieje dopisek: tylko do użytku domowego. Pracuję od kilku lat, ale przez ten czas nigdy nie zakupiono żadnych zbiorów specjalnych, wcześniej nie było żadnego rejestru, więc założyłam swój własny. Do tego celu dostosowałam małą księgę inwentarzową. Podzieliłam ją na części: CD, DVD, VCD i wpisałam wszystko, co mamy z osobną numeracją dla każdej części. Zastanawiam się teraz, jak opisać pierwszą i ostatnią stronę księgi, gdzie muszę podać liczbę pozycji inwentarzowych i numery od ... do ..., bo u mnie z numerem 1 jest zarówno pierwsza płyta CD, jak i DVD czy VCD... Czy dobrze zrobiłam, wprowadzając taką numerację?

Drugi problem polega na tym, że wpisałam też te filmy, które są tylko do użytku domowego, a nie powinny być wykorzystywane w szkole. Może lepiej tę księgę przepisać, bo jeszcze nie jest "zalegalizowana" tzn. nie ma na niej pieczątki dyrekcji, darów jeszcze nie wyceniłam?

Proszę o pomoc, jak poprawnie założyć taką księgę.

Tytuł: Re: Księga inwentarzowa zbiorów specjalnych - proszę o pomoc

Witam!

Jeżeli masz dużo różnego typu zbiorów to powinnaś do każdego z nich założyć oddzielną księgę (oddzielnie CD/DVD, oddzielnie kasety video). W poszczególnej księdze nadajesz im numery dodając literkę np.: 1CD, 2CD itd. w ten sposób nie będą się dublować. Pamiętaj jednak, że do każdej księgi musi być oddzielny rejestr ubytków (jeżeli będziesz kiedyś ubytkować zbiory specjalne).

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Jeśli masz wspólną księgę dla wszystkich zbiorów specjalnych, to pierwsza strona księgi powinna wyglądać tak:
Księga inwentarzowa zbiorów specjalnych
od nr 1 do nr - (tu stawiasz kreskę)
To dopisujesz sama:
CD - s. 1
DVD - s. (podajesz nr strony, od której zaczęłaś wpisywanie DVD)
VCD - s. (podajesz nr strony, od której zaczęłaś wpisywanie VCD)

Księga powinna mieć ponumerowane przez Ciebie strony, na każdy rodzaj zbiorów musisz przeznaczyć określoną liczbę stron, np. CD ROM-y wpisujesz od str. 1 do str. 20 od nr inwent. 1 do nr 400, płyty DVD wpisujesz od str. 31 do str. 50 od nr inwent. 1 do nr 400 itd. CD ROM-om nadajesz numery CD 1, CD 2, płytom DVD nadajesz numery DVD 1, DVD 2 itd.

Ostatnia strona księgi:
Księga inwentarzowa zbiorów specjalnych
Zawiera stron ... (wpisujesz odpowiednią liczbę) ponumerowanych i przesznurowanych oraz ... (wpisujesz, ile ogólnie jest nr inwent. dodając CD ROM-y, DVD, VCD) pozycji inwentarzowych od nr - (nic nie wpisujesz) do nr (nic nie wpisujesz)
Miejscowość, data

To dopisujesz sama:
CD - od nr 1 do nr 400 (wpisujesz oczywiście numer, jaki wypada w Twojej księdze)
DVD - od nr 1 do nr 400
VCD - od nr 1 do nr 400
Na dole pieczęć i podpis dyrektora szkoły.

Ostatnio zmieniony wtorek 05 lis 2013, 14:00 przez Augustowianka, łącznie zmieniany 2 razy

Proponuję, abyś zastosowała inne, bardziej precyzyjne symbole:
CDV - płyty wideo (czyli filmy)
CDA - płyty audio (płyty z muzyką i słuchowiskami)
CDR - płyty CD ROM (gry i programy komputerowe)
W księdze inwentarzowej powinno też znaleźć się miejsce na wpisywanie druków towarzyszących (symbol DT), ewentualnie kaset wideo (KW), jeśli szkoła z nich jeszcze korzysta.
Polecam poradniki Agencji Sukurs, z których od lat korzystam. Tam można znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące naszej codziennej pracy. W tym wypadku przydaje się poradnik Lucyny Gołębiewskiej "Zbiory specjalne - nieksiążkowe w bibliotekach"

Co do drugiej części Twojego pytania, to ja inwentaryzuję płyty z napisem "Tylko do użytku domowego". Na studiach miałam zajęcia ze specjalistą od prawa autorskiego, który tłumaczył nam, że "użytek domowy" oznacza, iż płyta może być użytkowana na terenie instytucji, która legalnie weszła w jej posiadanie. Słowa "dom" nie należy traktować dosłownie. Jeśli więc biblioteka kupiła lub otrzymała w darze płytę, to można tej płyty używać na terenie szkoły, bez wypożyczania jej poza szkołę.

Bardzo dziękuję za pomoc, na którą zawsze można tu liczyć. Na niektórych płytach jest niestety informacja, że nie można odtwarzać ich w instytucjach np. szkołach.

W szkole można - to cel edukacyjny i nie pobieramy opłat.

Witam,proszę o radę, chociaż zasady niby są jasne- co do zbiorów specjalnych i ich ewidencji: CD,DVD i VCD.
Jednak w kontekście nowego SIO taka kategoryzacja niczego nie ułatwia. Ja mam "młodą" księgę i ponad 50 wpisów,a już myślę czy nie założyć nowej, takiej z kategoriami wg SIO. Proszę, napiszcie jak rozwiązujecie problem- "na piechotę " zliczacie kategorie wyróżnione przez SIO np. w dziale DVD. Mam nadzieję,że nie zapętliłam tego, o co mi chodzi.... :oops:

My ewidencjonujemy tak zostało napisane powyżej, natomiast w kontekście SIO to nikt nie wie o co chodzi, ale jak sobie radziłyśmy z tym można tu: viewtopic.php?f=1&t=10692&hilit=SIO

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]