Forum "Biblioteki w Szkole"
Zamów prenumeratę z rabatem teraz - fakturę opłacisz w styczniu

Dzisiaj jest środa 12 gru 2018, 00:51

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: E-book w szkolnej bibliotece

Witam serdecznie,
pojawiła się możliwość otrzymania do mojej biblioteki szkolnej (szkoła podstawowa) kliku czytników e-booków i książek elektronicznych. Zastanawiam się tylko jak od strony prawnej mogłoby wyglądać udostępnianie książek w formie elektronicznej? np. na płycie? Czy musiałabym je jakoś dodatkowo zabezpieczyć? A może wystarczy pożyczyć taką płytę "i już"? Zakładam, że byłyby to książki ze współczesnej literatury i lektury szkolne. Co Państwo sądzą o tego rodzaju akcji? Czy warto? Niestety czuję, że udostępnianie ich na miejscu nie spełniłoby swojej roli, bo zainteresowanie mogłoby być niewystarczające.

Dodam, że nie zakładam możliwości wypożyczania czytników, jedynie udostępnianie ich na miejscu lub w czasie lekcji. Pieniędzy tych nie można przeznaczyć na nic innego.

Pozdrawiam

Tytuł: Re: E-book w szkolnej bibliotece

Zazdroszczę. Od lat mi się śnią audiobooki dla dyslektyków. Coraz ich więcej i czytanie grubszej książki tradycyjnej po prostu ich przerasta. Myślę, że sposób udostępnienia jest taki sam, jak innych zbiorów. A wypożyczanie czytników to chyba kwestia indywidualna. Zależy, ile ich będzie. Jeśli dużo, to można kilka do wypożyczenia też przeznaczyć. Jeśli mało, to sprawa sama się rozwiązuje.

O to jednak chodzi że audiobooki i ebooki to inna bajka. Jeśli ebooki byłyby na płytach, to można je wypożyczać jak filmy czy płyty cd, jednak często są to kody do pobrania z określonej strony - i tu jest problem. Są w Polsce dość liczne biblioteki publiczne mające w ofercie wyp. ebooków - trzeba chyba telefonicznie pogadać z kimś, kto się tym zajmuje. Czytniki to tylko chyba na miejscu ewentualnie nauczycielom na lekcje, by pokazali jak z tego korzystać.

Ja również jestem zainteresowana sposobem wypożyczania e-booków w szkolnych bibliotekach. Nurtuje mnie od ubiegłego roku, kiedy nawet założyłam taki temat na Forum, ale nie doczekałam się odpowiedzi.Czytniki są za drogie, aby wgrać e-booki i wypożyczać uczniom. Trzeba byłoby zgromadzić e-booki w kilku formatach umieścić na stronie www i podawać log i hasło. Ale jak to zrobić, jak rejestrować? Czy koszty takiego przedsięwzięcia są zbyt duże, aby myśleć o wypożyczaniu e-booków w szkolnych bibliotekach? Może jakaś podpowiedź ze strony koleżeństwa z innych bibliotek?

Aaaaa... To ja nie do końca zrozumiałam. Sądziłam, że e-booki funkcjonują na jakichś nośnikach fizycznych. Ale myślę, że dla szkół, które korzystają z moodle sprawa jest i w tej postaci do ogarnięcia. Każdy uczeń ma tam swoje konto i wszystko da się kontrolować.

Kompletnie się na tym nie znam ale słuchałam kiedyś wywiadu z szefem biblioteki publicznej gdzieś z Polski. Zapamietałam stwierdzenie, że licencja na wypożyczanie e-booka jest tak droga że ich nie stać. Wolą za tę kwotę kupić kilka zwykłych książek. Czyli, ze na wypożyczanie jest jakaś licencja?

Wiecie, tylko ja nie chcę wykupić dostępu do nieograniczonej liczby książek. Myślałam o zakupie kilku tytułów i udostępnianiu ich uczniom właśnie na tych czytnikach lub na płytach. To śmieszne, że są utrudnienia, audiobooki można wypożyczać bez problemu, a tu takie cyrki.

Pytajnik pisze:
Wiecie, tylko ja nie chcę wykupić dostępu do nieograniczonej liczby książek. Myślałam o zakupie kilku tytułów i udostępnianiu ich uczniom właśnie na tych czytnikach lub na płytach. To śmieszne, że są utrudnienia, audiobooki można wypożyczać bez problemu, a tu takie cyrki.

OK, wyobraźmy to sobie... Masz 50 tytułów książek (niektóre są darmowe w tym lektury), kupujesz czytnik (kilka stówek), wypożyczasz taki komplet i uczeń ma spokój z odwiedzaniem biblioteki na cały rok lub więcej, może sobie dograć kilka książek (nie wiem jak z zabezpieczeniami) inne wyrzucić, może także takie ustrojstwo nawet niechcący zniszczyć ( zalać,rozbić) - myślę, że to zbyt droga zabawka. Sprawa na płytach nie wchodzi w grę, ponieważ e-booki najczęściej są do pobrania ze stron www (księgarnie, czytelnie, wydawnictwa) w odpowiednich formatach, zależnie od typu czytnika lub innego urządzenia jaki się posiada (tablet, komputer, komórka).
Podejrzewam, że nie tyle o czytniki sprawa się rozbija, wiele osób ma albo czytnik, albo w/w urządzenia, ale w kupnie licencji dostępu do tychże formatów książek. Tym bardziej, że cena e-booków jest (póki co) niewiele niższa od książek drukowanych.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]